Portal - Muszyna
Strona główna / Aktualności / archiwum2015/2016
Niedziela - 31 maja 2020 Anieli, Feliksa, Kamili     "Przyjaźń wypływa z wielu źródeł, z których największym jest szacunek". Daniel Defoe
Aktualności
Nauczyciele
Dla rodziców
Dziennik elektroniczny
Statut
Regulaminy
Plan lekcji
Przedszkole w Muszynie
Rada Rodziców
REKRUTACJA 2020/2021
Klasy integracyjne
UKS Góral
SKKT
Biblioteka
Świetlica
Współpraca zagraniczna
Zajęcia pozalekcyjne
Galeria archiwalna
Projekty europejskie
Projekt - Żyj z pasją
Cyfrowa Szkoła
Oferty pracy
Projekt MKZ
Wymagania
Pytania i opinie
polski
Archiwum 2015/2016

 


Wymiana polsko-niemiecko-słowacka - czerwiec 2016


Dnia 10 czerwca 2016 r. o godz. 08:30 rozpoczęła się nasza przygoda z wymianą. Siedemnastu uczniów z Gimnazjum w Muszynie pod opieką pani mgr Marzeny Lizoń i pani mgr Barbary Sukiennik ruszyło autokarem z przejścia granicznego w Leluchowie do Pragi.
W drodze do Pragi zapoznaliśmy się z uczniami ze Słowacji. Pierwsze lody zostały przełamane, a później było już tylko lepiej. Wszyscy byli w wyśmienitych nastrojach, co dało się wywnioskować słysząc rozmowy, śmiech i śpiew w autokarze.
Około godziny 18.00 dotarliśmy wreszcie do Pragi i zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Olympik Tristar”.
Następnego dnia po śniadaniu wypoczęci, w dobrym humorze i podekscytowani wyruszyliśmy metrem do centrum miasta. Mimo deszczu spacerowaliśmy po słynnym, średniowiecznym Moście Karola, później udaliśmy się w stronę Hradczan, gdzie zobaczyliśmy m.in. przepiękny Zamek Królewski oraz Katedrę św. Wita. Ogromne wrażenie zrobiły na nas sztuczna grota z naciekami skalnymi, piękne posągi oraz pawie w Ogrodach Wallensteina. Ostatnim etapem zwiedzania Pragi był Rynek Staromiejski, gdzie mogliśmy zobaczyć zabytkowy Ratusz wraz przepięknym zegarem Orloj. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się do naszego hotelu.
W niedzielę po śniadaniu wyjechaliśmy do Unny, gdzie dotarliśmy o godzinie 18.00. Po drodze zastanawialiśmy się jak to będzie u tych naszych partnerów i zadawaliśmy naszym opiekunom mnóstwo pytań. Dopadł nas stres, który jednak szybko minął, gdy zostaliśmy serdecznie przywitani przez naszych kolegów i koleżanki z Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie.
Nazajutrz braliśmy udział w lekcjach w zaprzyjaźnionej szkole partnerskiej. Później zostaliśmy oprowadzeni po szkole, a następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie Unny. Nawet deszczowa pogoda nie zepsuła na nastroju. W międzyczasie dzieliliśmy się wrażeniami z pierwszych godzin pobytu w goszczących nas rodzinach. Wszyscy byli zachwyceni gościnnością i otwartością swoich partnerów i ich rodzin.
Po południu odbył się mecz piłki siatkowej w naszej partnerskiej szkole. Rozgrywki piłki siatkowej wzbudziły niesamowite emocje na boisku i sprzyjały naszej integracji z uczniami ze Słowacji i z Niemiec.
Kolejnego dnia udaliśmy się wraz z naszymi partnerami do Kolonii, gdzie naszym oczom ukazała się przepiękna i gigantyczna Katedra Kolońska. Największa frajdę sprawiło nam wspięcie się na wieże katedry i podziwianie panoramy miasta. Most Hohenzollernów z mnóstwem kolorowych kłódek, to następna atrakcja, która wzbudziła emocje. Dziewczyny uśmiechały się i komentowały, że chciałby wrócić tutaj kiedyś i przypiąć taką kłódeczkę!
Z Kolonii udaliśmy się wszyscy pociągiem do Bonn, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Historii Niemiec. Ta niesamowita lekcja historii wprowadziła nas w sytuację polityczną i gospodarczą Niemiec po roku 1945.
Amsterdam (Holandia) to było kolejne miasto, które zwiedzaliśmy w ramach naszej wymiany.
15.06 z samego rana wyjechaliśmy autokarem właśnie do Amsterdamu. To miasto urzekło nas przepiękną architekturą, mnóstwem pięknych wąskich uliczek oraz malowniczymi mostami, które przeplatały liczne kanały. Musieliśmy tylko uważać na rowery, które pędziły jak szalone. Najpierw dotarliśmy na targ z kwiatami, a później do serca Amsterdamu, czyli na Plac Dam, gdzie naszym oczom ukazał się Pałac Królewski, Pomnik Pamięci Ofiar II Wojny Światowej, Hotel Krasnopolsky oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.
Podążając szybkim krokiem dotarliśmy najpierw do słynnego kościoła Westerkerk, a później do najstarszego kościoła w Amsterdamie Oude Kerk. Duże zainteresowanie wzbudziło Rijksmuseum (Muzeum Państwowe), gdzie mogliśmy się zapoznać z dziełami najsłynniejszego z Holendrów Rembrandta van Rijn. Były tam też kilka dzieł van Gogha i innych wybitnych malarzy.
W czwartek po kilku lekcjach udaliśmy się wraz z naszymi kolegami z Niemiec i Słowacji do Dortmundu, gdzie zwiedziliśmy Muzeum „Steinwache“ (byłe więzienie dla przeciwników władzy niemieckiej). Resztę wolnego czasu spędziliśmy z naszymi partnerami, z którymi zwiedzaliśmy Dortmund. Byliśmy też w na wspólnych zakupach i obiedzie.
Wieczorem oglądaliśmy wspólnie mecz Polska – Niemcy i świetnie się przy tym bawiliśmy.
Pochmurny i deszczowy piątek był niestety ostatnim dniem spędzonym w towarzystwie naszych partnerów z wymiany. Tego dnia udaliśmy się do Münster - najsłynniejszego miasteczka Westfalii W chwilach, gdy przebłyskiwało słońce udało się nam dotrzeć do Prinzipalmarkt (wąski plac w centrum miasta), który otoczony był przepięknymi kamienicami. Zaraz przy placu znajdował się XIV wieczny gotycki Ratusz i Kościół św. Lamberta. W Katedrze Świętego Pawła naszą uwagę przykuł szesnastowieczny zegarem astronomicznym. Popołudnie spędziliśmy w towarzystwie naszych partnerów zagranicznych. Czuliśmy jednak stres związany z nieuniknionym rozstaniem.
O godzinie 23.00 z wielkim smutkiem i ze łzami w oczach pożegnaliśmy się z rodzinami, u których mieszkaliśmy i naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły partnerskiej Ernst-Barlach-Gymnasium. Nie przypuszczaliśmy, że te parę dni tak nas do siebie zbliży. Pocieszająca była tylko myśl, że we wrześniu znów się zobaczymy.
Z ciężkim sercem wsiedliśmy do autokaru, którym jechaliśmy całą noc do Berlina.
Następnego dnia wczesnym rankiem byliśmy w końcu u celu. Niewyspani po nocnej podróży, ale rządni wrażeń ruszyliśmy szybkim marszem w kierunku Bramy Brandenburskiej, mijając Kolumnę Zwycięstwa.
O godz.08.00 weszliśmy do Reichstagu (Parlament Niemiec), gdzie przez szklaną kopułę na szczycie w wielkim skupieniu podziwialiśmy panoramę Berlina.
Idąc za ciosem podążyliśmy w kierunku Placu Aleksandra, mijając po drodze Katedrę Berlińską, Wieżę Telewizyjną oraz Czerwony Ratusz. Byliśmy już naprawdę zmęczeni, ale zachęceni przez opiekunów zebraliśmy siły i po długim marszu dotarliśmy do Placu Poczdamskiego, gdzie naszym oczom ukazała się niezwykła pod względem architektonicznym budowla Sony Center.
Ostatnim punktem wycieczki po Berlinie było dotarcie do Muzeum Muru Berlińskiego (Checkpoint Charlie).
Po zwiedzeniu Berlina byliśmy tak zmęczeni, że nie mogliśmy ustać na nogach, ale jednogłośnie stwierdziliśmy, że warto było. Dzięki naszemu uporowi i determinacji zobaczyliśmy mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków w Berlinie.
Po południu wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do Muszyny.
O godzinie 05:30 w niedzielę byliśmy na miejscu. Niestety nasza wymiana dobiegła końca. Jak to mówią: „Wszystko, co dobre, szybko się kończy”. Te niezapomniane chwile pozostaną nam jednak na zawsze w pamięci i sercu, no i oczywiście na zdjęciach.
Dzięki wymianie polsko - słowacko – niemieckiej zwiedziliśmy mnóstwo cudownych miast i miejsc, mieliśmy kontakt z żywym językiem, poznaliśmy lepiej kulturę i zwyczaje naszych sąsiadów oraz zawarliśmy nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Wymiana wzmocniła w nas motywację do nauki języka obcego, nauczyła nas samodyscypliny i współpracy w grupie.
Każdemu polecamy udział w wymianie!!!

Uczniowie Gimnazjum w Muszynie

Wymiana polsko-niemiecko-słowacka czerwiec 2016 - foto


Wycieczka rowerowa SKKT
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, wybraliśmy się wczoraj na rowerach do Tylicza zwiedzając atrakcje najbliższej okolicy. W Powroźniku wstąpiliśmy do cerkwi pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w Tyliczu zwiedziliśmy zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła oraz Golgotę. Po krótkim odpoczynku w lodziarni tylickiej wróciliśmy malowniczą doliną Muszynki smakując wodę z licznych na tym terenie źródeł wód mineralnych.

Wycieczka rowerowa SKKT - foto


 Dzień Dziecka w Lubotinie


Jak co roku, 1 czerwca braliśmy udział w festynie sportowym z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym przez zaprzyjaźnioną słowacką szkołę w Lubotinie. Uczniowie klasy 5a mieli możliwość po raz pierwszy odwiedzić partnerską szkołę. Dzieciom szczególnie spodobały się dobrze wyposażone sale do zajęć technicznych oraz niedawno oddana do użytku hala sportowa. Na zakończenie poczęstowano nas tradycyjnie sporządzonym gulaszem, który wszystkim bardzo smakował. Przekazaliśmy naszym słowackim przyjaciołom zaproszenie na Biesiadę Muszyńską, która odbędzie się 15 czerwca 2016r., więc już wkrótce znowu się spotkamy.

Dzień Dziecka w Lubotinie - foto


Festiwal Kultury Krajów Anglojęzycznych


Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej odbył się Festiwal Kultury Krajów Anglojęzycznych. Uczestnikami byli wszyscy uczniowie klas IV-VI, którzy przygotowywali się do tego wydarzenia przez ponad miesiąc. Uczniowie wzięli udział w następujących konkurencjach: piosenka anglojęzyczna, prezentacja wykonanej mapy i flagi oraz prezentacja symbolu danego kraju.
Po długiej i emocjonującej rywalizacji zwycięzcą tegorocznego Festiwalu została klasa 4a.
II miejsce zajęła klasa 6a a III miejsce klasa 5a.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne.
Organizatorem Festiwalu była p.Lizoń i p.Skrobacka.
52. Zlot młodzieży na Jaworzynie Krynickiej

W tym roku również wzięliśmy udział w akcji „Czyste Góry” na Jaworzynie Krynickiej.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum idąc szlakiem zielonym z miejscowości Złockie zbierali napotkane śmieci. Na trasie rajdu znajdowały się 3 punkty kontrolne, gdzie sprawdzano naszą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i znajomości Beskidu Sądeckiego oraz historii Krynicy. Szkoła Podstawowa zdobyła II miejsce, a Gimnazjum III miejsce. Dodatkowo Wiktoria Turek, Kacper Tokarczyk, Jakub Gardoń uzyskali II miejsce w rywalizacji drużynowej.

52 Zlot młodzieży na Jaworzynie Krynickiej - foto


PROGRAM EDUKACJI ANTYNIKOTYNOWEJ „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”.


W naszej szkole, został zrealizowany program edukacji antynikotynowej- „Nie pal przy mnie, proszę”. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. 31 maja uczniowie klas III a i III b w ramach realizacji programu uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, podczas których dzięki prezentacji multimedialnej poszerzyli swoja wiedzę na temat szkodliwości palenia. Dowiedzieli się, że wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie jest tak samo niebezpieczne jak samo palenie, ponieważ niesie ze sobą identyczne, szkodliwe skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów. Zaskoczyła ich informacja, że w Polsce co roku 4 miliony dzieci jest narażonych na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego. W burzliwej i bardzo ciekawej dyskusji trzecioklasiści zaprezentowali swoje spostrzeżenia związane z omawianymi zagadnieniami. Podsumowaniem programu były zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie wykonali plakaty i urządzili ich wystawę na korytarzu szkolnym. Koordynatorami programu były panie Danuta Rutka i Aleksandra Wnęk.

"Nie pal przy mnie..." - fotoWYCIECZKA KL. IIIA DO PARKU DINOZAURÓW W ZATORZE


Spośród różnorodnych sposobów realizacji celów kształcenia i wychowania w edukacji wczesnoszkolnej wycieczki zajmują jedno z czołowych miejsc, dlatego 19 maja 2016 dzieci z klasy III a wraz z wychowawczynią A. Wnęk i sporą grupą rodziców o brzasku majowego dnia wyruszyły na całodniową wycieczkę do Zatoru. Celem podróży było poznawanie czasów prehistorycznych, przybliżenie świata antycznego i świata bajek. Po czterech godzinach jazdy uczniowie dotarli do miejsca docelowego. Zgodnie z planem pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Parku Owadów i pobyt w Domku do góry nogami. Potem wycieczkowicze dotarli do Parku Ruchomych Dinozaurów, gdzie mieli możliwość zobaczenia prehistorycznych gadów zamieszkujących naszą ziemię 65 milionów lat temu. W zakamarkach lasu co rusz dinozaury wyglądały z zarośli po obu stronach ścieżki. Ich widok sprawiał wiele radości i pobudzał wyobraźnię uczestników, ponieważ większość z dinozaurów nie tylko poruszała się, ale również wydawała straszliwe dźwięki. Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Świecie Bajki i Stworów Podwodnych. Na zaczarowanych ścieżkach można było spotkać np. Kota w Butach, Brzydkie Kaczątko, Królewnę Śnieżkę wraz z siedmioma krasnoludkami, Calineczkę, Czerwonego Kapturka i wiele innych postaci. Pełni wrażeń udali się do restauracji na obiad niezbędny, aby dzieci mogły skorzystać ze wszystkich niespodzianek, jakie jeszcze czekały na nie tego dnia. Po tym krótkim odpoczynku przyszła kolej na zwiedzanie Parku Mitologii na wodzie. Płynąc statkiem oglądali posągi bogów świata antycznego i słuchali opowieści o ich życiu. Na brzegu natomiast czekał olbrzymi koń trojański. Tak jak historyczni napastnicy, trzecioklasiści mieli okazję zamknąć się w jego wnętrzu. W końcu przyszedł też czas na kino 5D z filmem pt. „Zagłada dinozaurów” i kino 4D o życiu w krainie owadów. Po części edukacyjnej przyszła pora na świetną zabawę w Lunaparku, gdzie uczniowie mieli do dyspozycji huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele i samochodziki, którymi bardzo chętnie kierowali. Wszyscy wyszaleli się do woli. Następnie po zaopatrzeniu się w drobiazgi i pamiątki świadczące o pobycie w Zatorlandii wycieczkowicze wyruszyli w drogę powrotną do Muszyny i około 21.00 przybyli na miejsce. 

Wycieczka kl. 3a - foto


POŻEGNANIE BOHATERA


18 maja w Nowym Sączu na cmentarzu Gołąbkowice odbył się pogrzeb porucznika Stanisława Falińskiego, Sybiraka żołnierza armii Andersa, uczestnika bitwy pod Monte Cassino. Jeszcze nie tak dawno 15 marca br. mieliśmy przyjemność gościć Pana Falińskiego w naszej szkole. Wiadomość o jego śmieci bardzo nas zasmuciła, poruszył nas również fakt, iż byliśmy ostatnią grupą młodzieży, z którą się spotkał. Społeczność szkolną na pogrzebie reprezentowała młodzież pod opieką pani Iwony Bach-Buliszak ze sztandarem szkoły i sztandarem kombatanckim. I znów kolejny raz uczniowie naszej szkoły wykazali się piękną postawą organizując i uczestnicząc w pogrzebie.

Pożegnanie Bohatera - foto


 Wycieczka do Wrocławia


W dniach 11-13 maja 2016r. odbyła się wycieczka klasy 3b i 3c gimnazjum pod opieką p. mgr Iwony Bach - Buliszak oraz p. mgr Marzeny Marmuszewskiej do Wrocławia. W środę o godzinie 5:30 całą grupą wyjechaliśmy w długą, ponad pięciogodzinną podróż. Po przyjeździe pierwszą rzeczą jaką zwiedziliśmy było największe w Europie zoo, w którym najciekawszą częścią okazało się afrykanarium. Mogliśmy tam oglądać m.in. rekiny, płaszczki żółwie oraz inne tropikalne i endemiczne zwierzęta. Następnego dnia mieliśmy okazję podziwiać Panoramę Racławicką, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Byliśmy także w Bibliotece i Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Ostrowie Tumskim oraz na Starym Mieście. Mieliśmy okazję płynąć statkiem pod Halę Stulecia, którą w 2006r. wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mogliśmy posłuchać koncertu fontann, przejść się alejkami Ogrodu Japońskiego, a wieczorem oglądać pięknie oświetlony wrocławski rynek. Ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy w Ogrodzie Botanicznym i Muzeum Narodowym. Po południu niestety musieliśmy się pożegnać z Wrocławiem, nazywanym Wenecją Europy Środowej i ruszyć w drogę powrotną. Na pewno długo będziemy pamiętać tą niesamowitą przygodę, szukanie krasnali, juwenalia… Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś powrócimy do Wrocławia...
Justyna Buszek

Wycieczka do Wrocławia - foto


Rusza konkurs pn. ,,Moja mała Ojczyzna!” - III edycja


Stowarzyszenie "Razem dla Regionu" z siedzibą w Limanowej organizuje wojewódzki konkurs wiedzy pn. "Moja mała Ojczyzna!" – edycja III. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI oraz uczniów szkół gimnazjalnych z klas I – III z terenu powiatu limanowskiego, nowosądeckiego i nowotarskiego. Udział w konkursie jest dla uczniów niezwykłą okazją poznania Małej Ojczyzny, jaką jest otaczająca przyroda, kultura i tradycja. Projekt jest częścią zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2016 roku pn. „MECENAT MAŁOPOLSKI”.
Dzięki wspaniałej idei w pełni wpisującej się w proces edukacyjny dzieci i młodzieży, konkurs został objęty honorowym patronatem przez: Panią Barbarę Nowak - Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie oraz Panią Urszulę Nowogórską – Przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego.
III edycja konkursu pn. „Moja mała Ojczyzna” odbędzie się na poziomie dwuetapowym. Pierwszy etap konkursu zostanie przeprowadzony za pomocą platformy Moodle na stronie http://rdr.ilimanowa.pl/konkurs. Następnie uczniowie, którzy otrzymają największą liczbę punktów przejdą do drugiego etapu, który będzie etapem pisemnym: test jednokrotnego wyboru, dopasowania, uzupełnianie tekstu itp.
Formularz Zgłoszeniowy do konkursu dostępny jest na stronie www.rdr.ilimanowa.pl/konkurs. Wypełniony Formularz należy przesłać na adres e-mail rdr@poczta.onet.pl do dnia 15.05.2016 r. O terminowości złożenia formularza zgłoszeniowego decyduje data wpływu do biura Organizatora.
Organizator dla uczestników, którzy zdobędą największą liczbę punktów w II Etapie konkursu przewidział dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci: tabletów 7”, aparatów cyfrowych, odtwarzaczy MP4 oraz gadżetów promocyjnych Organizatora.
Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej: www.rdr.ilimanowa.pl/konkurs oraz w Regulaminie Konkursu.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, naprawdę warto!!! :)

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Iwoną Kuzak: tel.798-322-115


 Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
29.04.2016 w ZSP w Muszynie odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania recytacji patriotycznych wierszy, obejrzenia fragmentu inscenizacji przedstawiającej moment uchwalania dokumentu i poszerzenia swojej wiedzy na temat wydarzeń z 1791 roku. Występom towarzyszył chór złożony z uczniów klasy 5a i gimnazjalistów.

Akademia z okazji Święta 3 Maja - foto


Spotkanie profilaktyczne "Z nami bezpieczniej"


W dniu 29 kwietnia 2016 roku gościliśmy funkcjonariuszy Straży Granicznej. Przybyli oni w ramach programu profilaktycznego "Z nami bezpiecznej", mającego na celu uświadamianie uczniom szkodliwości zażywania narkotyków oraz konsekwencji z tym związanych. Funkcjonariusze wraz z psem tropiącym narkotyki wizytowali klasy gimnazjum, a następnie odbyła się bardzo ciekawa prelekcja uświadamiająca zagrożenia płynące z zażywania i posiadania narkotyków.

Spotkanie profilaktyczne "Z nami bezpieczniej" - foto


Projekt "Kropla Beskidu" 2016


Już po raz piąty Zespół Szkolno-Przedszkolny w Muszynie realizuje projekt finansowany ze środków Fundacji Fundusz Partnerstwa w ramach programu Fundusz Kropli Beskidu. Dotychczasowe doświadczenia instytucji:
1. „Rzeki wokół nas” 2008r.,
2. „Woda mineralna-dar natury” 2011r.
3. „Woda to nasz najcenniejszy skarb” 2013r.
4. "Dbaj o przyrodę, zakręcaj wodę". 2014r.
Aktualny projekt „Modernizując szkołę – oszczędzamy wodę” jest projektem inwestycyjno- edukacyjnym realizowanym w okresie grudzień 2015r.-maj 2016r. Kolejny rok chcemy, dzięki realizacji projektu edukacyjnego, wpajać młodzieży znaczenie wody w życiu człowieka oraz uświadomić im czym byłby brak czystej wody dla ludzkości. Poprzez modernizację infrastruktury wodnej w budynku szkoły, systematyczne monitorowanie zużycia wody oraz zajęcia edukacyjne podniesie się poziom świadomości ekologicznej i promowane będą postawy pro-środowiskowe wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Projekt zakłada nie tylko poprawę oszczędności wody w budynku szkoły, ale również jest ciekawą porcją wiedzy kierowanej do uczniów i ich opiekunów. Celem projektu jest również wyrabianie pozytywnych nawyków, mających na celu bardziej racjonalne gospodarowanie wodą. Aby te cele mogły być zrealizowane konieczna jest wymiana starych, skorodowanych, częściowo uszkodzonych nieszczelnych oraz wielokrotnie naprawianych urządzeń sanitarnych. Obecnie użytkujemy taki sprzęt, który nie daje możliwości ekonomicznego wykorzystania wody. Dzięki projektowi z ubiegłego roku dokonaliśmy tylko częściowej modernizacji, która przyniosła zaskakujące rezultaty w zakresie oszczędzania wody(oszczędność wody na poziomie 31,7%). Chcemy także dokończyć modernizację a tym samym sukcesywnie oszczędzać wodę.

Projekt "Kropla Beskidu" 2016 - fotoSprzątanie Świata 2016


Dnia 22.04.2016 w naszej szkole odbyła się akcja „Sprzątania Świata”. Uczniowie sprzątali otoczenie rzeki Poprad i Muszynki, góry Baszta, a także na Szczawniku. Celem tej akcji było oczyszczenie Muszyny ze śmieci i uświadomienie uczniom, że ich obowiązkiem jest dbanie o środowisko.

Sprzątanie Świata 2016 - foto


SPOTKANIE NA OLIMPIE


21 kwietnia 2016 uczniowie klas piątych przenieśli się do starożytnej Grecji. Właśnie w tym dniu prezentowali efekty swoich działań w ramach projektu pt. „W mitologicznym kręgu”. Mieliśmy okazję obejrzeć plakaty, gry planszowe opracowane przez uczniów oraz zobaczyliśmy pantomimę prezentującą wybrane związki frazeologiczne. Nie zabrakło również boskiej ambrozji i nektaru. Przedstawiciele obu klas wcielili się w postaci bogów i bohaterów Olimpu. Uczniowie z dużym zaangażowaniem realizowali swoje zadania.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy na temat mitologii greckiej!!!

Turniej mitologiczny - fotoMaster Chef Junior w klasie 2c


15 kwietnia klasa 2c SP uczestniczyła w 3-godzinnym wielkim gotowaniu w ramach realizacji zadania edukacyjnego „Zdrowe odżywianie”. We współpracy z PZS - Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych zostały zorganizowane zajęcia kulinarne, które poprowadziła Pani Agnieszka Kmiecik wraz z 4 uczniami - asystentami z Technikum. Drugoklasiści zostali podzieleni na dwie rywalizujące drużyny (czerwonych i niebieskich. Dowiedzieliśmy się wiele o wartościowych produktach, które powinniśmy spożywać codziennie i jaki mają one wpływ na nasz organizm. Potem była praca: najpierw śniadanie, czyli owsianka z suszonymi owocami, jogurtem lub mlekiem; następnie robione były kulki z kaszy jaglanej w posypce kakaowej lub kokosowej (deser do lodówki); kolejne danie to dwie surówki do obiadu - marchew z jabłkiem i por z jabłkiem. I najbardziej atrakcyjny przepis do realizacji to kolorowe pierogi z serem - buraczane i pokrzywowe. Niebiescy wygrali rywalizację w ilości ulepionych zielonych (pokrzywowych) pierogów. Degustacja była wyśmienita i przede wszystkim zdrowa. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie - Pani Dyrektor Izabeli Łabuś, Pani Agnieszce Kmiecik, uczniom z Technikum uczestniczącym w zajęciach.
JAKIE TO WSZYSTKO CIEKAWE


Dnia 15 kwietnia uczniowie klasy III a pod opieką mamy Kuby Przybylskiego i wych. Aleksandry Wnęk wybrali się na wycieczką do Rezerwatu przyrody Las Lipowy „Obrożyska”. Mieli okazję zobaczyć warstwy lasu w wiosennej szacie. Przewodnik pani Zuzanna Długosz oprowadziła uczniów ciekawym szlakiem turystycznym, który prowadził ścieżką spacerowo - dydaktyczną rezerwatu o długości ok. 3 km z siedmioma przystankami tematycznymi. Przystanki te zwracały uwagę obserwatorów na charakterystyczne okazy drzew. Uczestników wyprawy urzekły 200-letnie lipy drobnolistne, graby, jodły, jawory
i potężne buki. Wiosna na dobre zagościła w runie leśnym, które pokryło się licznymi kwiatami. Uczniowie podziwiali zawilce gajowe, zawilce żółte, żywce gruczołkowate, ziarnopłony wiosenne, miodunki, fiołki, pierwiosnki i kaczeńce. Słuchali licznie śpiewających ptaków. Każdy z uczestników otrzymał od przewodnika plan pokonanej trasy z zaznaczonymi przystankami i miejscami obserwacji przyrodniczych. Bogatsi o nową wiedzę wróciliśmy do szkoły.

Wycieczka do rezerwatu "Obrożyska" - foto


Zajęcia integrujące


Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Pedagogów „Stop” pt. „Zajęcia integrujące ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach opiekuńczo-wychowawczych z terenu gminy Muszyna”. W spotkaniach biorą udział uczniowie niepełnosprawni oraz dzieci wymagającej szczególnej opieki wychowawczej. W pomoc opiekuńczą angażują się też wolontariusze będący członkami grupy Młodzieżowych Liderów Promocji Zdrowia działającej w naszym Gimnazjum. Zajęcia zaś prowadzone są przez nauczycieli naszej szkoły, którzy są członkami w/w Stowarzyszenia. Spotkania odbywają się raz w miesiącu od marca do grudnia 2016 roku a program zajęć jest urozmaicany atrakcyjnymi wycieczkami lub zajęciami terenowymi. W ramach projektu odbyły się już dwa spotkania. W marcu były to integracyjne warsztaty psychoedukacyjne, w kwietniu zajęcia plastyczne i ogólnorozwojowe z elementami pedagogiki zabawy metodą Klanzy. W tym roku szkolnym czeka nas jeszcze Majówka z ogniskiem i zabawami w terenie, natomiast w czerwcu z okazji Dnia Dziecka pojedziemy na wycieczkę do Krynicy Zdroju.

Zajęcia integrujące - fotoTargi Edukacyjne Festiwal Zawodów w EXPO KrakówDnia 17 marca 2016 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe na Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Małopolsce. Niemal 250 wystawców oraz przedsiębiorców współpracujących ze szkołami chętnie udzielało informacji o zawodach. Uczniowie mogli również zasięgnąć porady doradców zawodowych, którzy chętnie pomagali w wyborze najlepszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Wyjazd sprawił młodzieży wiele radości, ale też pomógł im rozwiać wątpliwości dotyczące przyszłości.

Festiwal zawodów - foto


Prelekcja ekologiczna w KrakowieDnia 4 kwietnia 2016 r. odbyła się wycieczka do Krakowa na wykłady ekologiczne. W wyjeździe wzięli udział uczniowie z klasy 2a i 2c oraz uczennice z klasy 2b: Julia Multarzyńska, Monika Lorenc, Weronika Miętus i Katarzyna Domek. Opiekunami wyjazdu byli: pani Katarzyna Organ, pani Jolanta Smyda oraz pan Stanisław Rusnak.
Z Muszyny wyjechaliśmy ok. godziny 8:00. W Krakowie zwiedziliśmy Muzeum pod Sukiennicami. Wykłady ekologiczne odbyły się na stadionie Wisły. Było to spotkanie edukacyjno-szkoleniowe pt. „Eko - logika” z cyklu „Zielona Polska”. Podczas wykładów zostały poruszone kwestie katastrof ekologicznych, segregacji odpadów, odnawialnych źródeł energii i ochrony gatunków i siedlisk. Po spotkaniu odbyła się część artystyczna – koncert zespołu „Weekend”.
Do Muszyny wróciliśmy ok. godziny 23:00.


Młodzież klas trzecich gimnazjum w Oświęcimiu i Wadowicach21 marca uczniowie klas trzecich pojechali na coroczną wycieczkę do Muzeum Auschwitz Birkenau. Dzień ten rozpoczęliśmy wcześnie, o 6.50 zbiórka i wyjazd ze szkoły. Pierwszym etapem naszej podróży były Wadowice. Tam odwiedziliśmy najważniejsze miejsca związane z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Był też krótki czas zadumy i modlitwy w Jego kościele parafialnym. Następnie ruszyliśmy dalej do Oświęcimia. Tam podzieleni na dwie grupy wraz z przewodnikami zwiedziliśmy te dwa obozy. Wizyta w Muzeum była dla wszystkich niesamowitym, wstrząsającym i bardzo bolesnym przeżyciem. Około godziny 21.00 wróciliśmy do Muszyny.

Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic - fotoSpotkanie z pisarzem18 marca uczniowie klas trzecich udali się do Miejskiej Biblioteki na spotkanie z Andrzejem Grabowskim, autorem znanego w Polsce i na świecie Skrzata Wiercipiętka. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Pisarz opowiadał o swojej przygodzie z literaturą, która zaczęła się od wizyty w bibliotece, kiedy miał 5 lat. Jego pasja czytania sprawiła, że postanowił sam pisać dla dzieci. Swoje marzenia spełnił wydając kilkadziesiąt utworów dla dzieci i dorosłych, a także tomiki poezji. Za swoje utwory dla dzieci otrzymał Order Uśmiechu. Uczestnicy spotkania zasypali gościa pytaniami o jego plany pisarskie, o to, którą swoją książkę najbardziej lubi, czy potrafi przeczytać po czesku, jakie ma marzenia.
Pan Andrzej przypomniał trzecioklasistom, że wyobraźnię rozwija się dzięki czytaniu książek i gorąco zachęcał do korzystania z biblioteki.


Spotkanie z pisarzem - foto


Irlandzki Dzień Św. Patryka w SP
“Everyone wants to be Irish on St. Patrick’s Day”

Już po raz czwarty obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Św. Patryka. „Saint Patrick’s Day” to irlandzkie święto narodowe i religijne. 17 marca Irlandczycy na całym świecie nie tylko upamiętniają patrona swego kraju, ale także witają budzącą się wiosnę.
W piątek 18 marca nasza szkoła zamieniła się w Szmaragdową Wyspę, pełną legend, wierszy, muzyki i symboli irlandzkich, a na każdym kroku widać było kolor zielony. Uczniowie klas 3 i 4, uczęszczający na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez p. A. Skrobacką i p. M. Lizoń.
Rozstrzygnięty został również konkurs na „najładniejszy” zielony strój i kapelusz Leprechauna.

Wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie Dnia Świętego Patryka bardzo serdecznie dziękujemy!!!
Zapraszamy za rok!!!

Dzień Św. Patryka I - foto
Dzień Św. Patryka II - foto


Występ dla Rodziców
Podczas dnia otwartego szkoły 16 marca 2016 roku, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum uczniowie naszej szkoły przygotowali i przedstawili program artystyczny dla rodziców. Wystąpił zespół regionalny "Żegiestowska Bukowina", grupa taneczna "Freaks", solistki Gabriela Pyrć, Agnieszka Ruchała i Majka Owsianka oraz grupa aktorska, która przedstawiła program słowno-muzyczny. Była to okazja do złożenia życzeń z okazji minionego Dnia Kobiet oraz zbliżających się świąt Dnia Mamy i Taty.

Występ dla Rodziców - foto


Święto Kobiet i Mężczyzn w DPS "Jar"
Dnia 16.03.2015, pod opieką pani Anny Zasadni i pani Danuty Tomczyk-Kajfasz, po licznych przygotowaniach Samorząd Uczniowski oraz członkowie grupy Młodzieżowych Liderów Promocji Zdrowia, udali się do Domu Pomocy Społecznej "Jar" z odwiedzinami z okazji  Święta Kobiet i Mężczyzn. Młodzież z wielkim zaangażowaniem przedstawiła program, w którym zawarte były m.in. wiersze recytowane przez przedstawicieli prawie każdej klasy naszego gimnazjum, aforyzmy, piosenki wykonane przez ludowy zespół z Doliny Popradu o nazwie „Żegiestowska Bukowina”, Gabrysię Pyrć i Agnieszkę Ruchałę. Emocjonalne wiersze i piękne piosenki wzruszyły wszystkich uczestników spotkania. Aforyzmy rozbawiły publiczność, a występ dziewczyn z grupy tanecznej „Freaks”  zauważalnie wzbudził zachwyt.

Po zakończeniu uroczystości, występy nagrodzone zostały gromkimi brawami. Młodzież otrzymała słodkie upominki, ale najlepszym prezentem był szczery uśmiech i zadowolenie  zgromadzonych pensjonariuszy.

Julia Miczołek
uczennica kl. III bZ Wielkanocnym koszyczkiem w "Jarze”Tradycyjnie uczniowie naszego Gimnazjum będący członkami Samorządu Uczniowskiego oraz grupy Młodzieżowych Liderów Promocji Zdrowia, odwiedzili w okresie przedświątecznym  mieszkańców DPS "Jar". Młodzież każdemu pensjonariuszowi osobiście złożyła życzenia Wielkanocne, obdarowując  ich własnoręcznie upieczonymi  przez uczennice kl. III a świątecznymi babeczkami  oraz okazjonalnymi kartkami.

Wizyta w tym miejscu jak za każdym razem przyniosła nam dużo radości i satysfakcji, zwłaszcza przez świąteczny nastrój który mogliśmy wnieść do pokoi  domowników. Życzenia przyjęte zostały ze wzruszeniem i radością.
Mamy nadzieje, że ta tradycja w naszej szkole nigdy nie zostanie przerwana.

Joanna Miejska
uczennica kl. III b
SZKOLNY APEL ŚWIĄTECZNY23 MARCA - SZKOLNY APEL ŚWIĄTECZNY

Udział wszystkich klas Szkoły Podstawowej w apelu świątecznym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski stał się w naszej szkole piękną tradycją. Tradycyjnie, serdeczne życzenia składa dyrektor szkoły Andrzej Gancarz uczniom, nauczycielom i rodzicom.
23 marca rozstrzygnięty został również konkurs "Na najpiękniejszą dekoracje świąteczną" Oto zwycięzcy:
MIEJSCA PIERWSZE
Klasy 1 - Łucja Bukowska, Amelia Białas, Eliza Nowak, Emilia Jasińska, Emilia Rozum, Emilia Gardoń, Edyta Skwarczowska
Klasy 2 - Eryk Bukowski, Milena Skrobacka, Anna Para, Emilia Guzik, Natalia Skwarczowska, Angelika Skwarczowska
Klasy 3 - Jan Wojak, Hubert Liana, Kasia Dominik, Kacper Krynicki, Julia Wachna, Oliwier Gruca, Ania Przybylska
Klasy 4 - Oliwia Wiśnia, Weronika Gościńska, Amelia Przybylska
Klasy 6 - Wiktoria Skwarczowska

MIEJSCA DRUGIE
Michał Mitro, Maja Keklak, Zosia Oślizło, Julia Cisowska, Emilia Barnowska, Jakub Gardoń, Wiktoria Faron

MIEJSCA TRZECIE
Piotr Brzęk, Kaja Tylkowska, L. Stachnik, Adam Paluszek, Jakub Przybylski, Wiktoria Hojniak, Piotr Długosz, Adam Długosz

WYRÓŻNIENIA
Karolina Gruca, Amelia Gruca, Karolina Kowalcze, Daniel Barnowski

Każdy uczestnik konkursu z rąk dyrektora szkoły otrzymał dyplom i słodkiego zajączka.

Apel świąteczny - foto


Powitanie wiosnyWiosna zapukała 21 marca. Tradycyjnie, ale nietypowo zaprosiła dzieci na bardzo ciekawy spektakl ekologiczny pt. „O czym marzą drzewa”. Spektakl miał formę wesołej, wspólnej zabawy. Towarzyszyły jej piosenki w wykonaniu starego bukowego drzewa - Jędrzeja, małego drzewka bukowego – Jasia i sympatycznej pierwszoklasistki - Ali. Bohaterowie opowieści bardzo martwili się zanieczyszczeniem środowiska przez ludzi. Bali się, że proces ten jest nieodwracalny. Na szczęście Ala z Jasiem przy pomocy widzów postarali się ocalić ginącą pod śmieciami przyrodę. Wypełnili z ich udziałem trudne misje. Polanka nad rzeczką zostaje oczyszczona. Śmieci posegregowane i można zacząć oddychać wreszcie świeżym powietrzem w pięknym otoczeniu. Dzieciakom bardzo podobał się spektakl. Dziękujemy za przedstawienie aktorom z Krakowskiego Biura Promocji Kultury oraz Miejsko - Gminnemu Ośrodkowi Kultury, bo tam odbyło się to pouczające przedstawienie.

Powitanie wiosny - foto


Młodzież muszyńska inicjatorem spotkania z bohaterem II wojny światowej.Z inicjatywy ucznia naszego gimnazjum Eryka Długosza 15 marca o godzinie 10 w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie. Jego bohaterem był ostatni żyjący sądecki uczestnik bitwy o Monte Cassino a także Sybirak – 93-letni porucznik Pan Stanisław Faliński. Urodził się on w 1923 roku w Kamionce Strumiłłowej (Ukraina) na tzw. Złotych Kresach. W wieku 18 lat został wywieziony do Kazachstanu. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przez konferansjera wszystkich Gości: Pana Porucznika, Pana Jana Ruchałę z Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Nowym Sączu, Pana Majora Artura Gromalę z KOWSG w Nowym Sączu a także Starszego Bosmana Wojciecha Dąbrowskiego. Następnie odbyła się krótka część artystyczna. Podczas prelekcji Pan porucznik Faliński opowiadał przybyłym o okolicznościach, w jakich doszło do wywozu jego i innych polskich rodzin w głąb Związku Radzieckiego, makabrycznej podróży i warunkach życia i pracy zesłańców. Wiele osób z naszej młodzieży było w szoku słysząc, że w takich warunkach można było żyć i przetrwać. Następnie nasz gość opowiadał o walkach 2 Karpackiego Korpusu generała Władysława Andersa, w którym walczył. Na własnoręcznie przygotowanej mapie objaśniał ze szczegółami jak wyglądały natarcia pod Tobrukiem, a potem pod Monte Cassino. Słuchając, jak ogromną rolę odegrali Polacy w tych bitwach byliśmy dumni i bardzo im wdzięczni. Po podzieleniu się swoją wiedzą i wspomnieniami temat bitew Pan Porucznik prezentował zgromadzonym piosenki, które powstawały w szeregach jego oddziału. Następnie głos zabrał bosman Wojciech Dąbrowski, który krótko powiedział o współczesnym patriotyzmie i o tym jak młodzież dziś może służyć Polsce. Na zakończenie spotkania Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Pan Andrzej Gancarz mówiąc o bohaterstwie Polaków i patriotyzmie odwołał się do patronów naszej szkoły, Straży Granicznej II RP. Podziękował gościom za przybycie, a następnie w swoim a także w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyny Pana Jana Golby wręczył upominki związane z Muszyną. Na koniec dedykowano naszym gościom krótki wiersz i pieśń do słów Adama Asnyka „Miejcie nadzieję”. Z zachowania młodzieży podczas spotkania jak i z ich relacji po nim wynika, iż było ono bardzo ciekawe i potrzebne. I jak wiele osób powtarzało, zostanie w pamięci na długi czas.

Spotkanie z porucznikiem Falińskim - foto


Wielkanocne spotkanie na Słowacji


15 marca 2016r. klasa 4a w ramach współpracy polsko-słowackiej uczestniczyła w akademii w L’ubotinie.
Dzieci polskie poznały tradycje związane z obchodami świąt wielkanocnych na Słowacji, natomiast dzieci słowackie mogły zobaczyć jak wyglądają święta u nas - w Polsce. Po prezentacjach dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, na których wykonywały stroiki i kartki świąteczne.
Zajęciom towarzyszyła ciepła, serdeczna atmosfera, wszyscy mogli spróbować porozmawiać w języku sąsiadów, nawiązać nowe kontakty, wymienić się adresami.

Wielkanocne spotkanie na Słowacji - foto


Wychowanie Fizyczne na stoku

26 lutego 2016r. w ramach współpracy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Dwiema Dolinami dzieci z naszej szkoły brały udział w lekcjach wychowania fizycznego, które przeprowadzane były na stoku narciarskim w Szczawniku i Wierchomli.

Lekcja WF na stoku - foto


Turniej Walentynkowy w piłce siatkowejTurniej Walentynkowy w piłce siatkowej
30 par /dziewczyna + chłopak/ ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie zgłosiło się do rywalizacji w Walentynkowym Turnieju Piłki Siatkowej. Drużyny zostały podzielone na cztery grupy, w których grały mecze systemem „każdy z każdym”. Tylko dwie drużyny z grupy awansowały do rozgrywek finałowych.
Finały były bardzo zacięte i nieważne, że grali uczniowie z gimnazjum z uczniami ze szkoły średniej. Młodsi nie dawali łatwo swojej skóry…
Najlepsze osiem par turnieju:
I miejsce- Eliza Pych , Piotr Plata
II miejsce- Klaudia Furkawy , Mikołaj Zarzycki
III miejsce- Julia Stoińska, Jakub Stróżyk
IV miejsce-Daria Prusak, Jakub Prusak
V miejsce- Weronika Zielińska, Bartłomiej Jurczyński
VI miejsce- Natalia Smyła, Arkadiusz Rams
VII miejsce- Justyna Buszek, Eryk Długosz
VIII miejsce- Klaudia Mokrzycka, Oskar Nakoneczny

W Szkole Podstawowej:
I miejsce- Martynka Koza, Maciek Lach
II miejsce- Karolina Polańska, Paweł Wachna
III miejsce- Amelia Multarzyńska, Igor Musiał
IV miejsce- Joanna Majerska, Maciej Majerski
V miejsce- Klaudia Hamernik, Konrad Smyda

Walentynkowy turniej siatkarski - fotoZIMOWY OBÓZ NARCIARSKINarciarstwo zjazdowe to jeden z najpiękniejszych sportów. Uprawiany w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, w górskiej scenerii, na świeżym powietrzu, w celach zdrowotno-rekreacyjnych, poznawczych, estetycznych, dla własnej przyjemności i samodoskonalenia.
Wszystkie te zalety mogły spróbować dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Muszynie, dla których w okresie ferii zimowych został zorganizowany obóz narciarski.
48 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przez 5 dni na stoku Master Ski w Tyliczu przeszło podstawowe szkolenie z narciarstwa zjazdowego.
Po ukończeniu obozu każdy uczestnik:
• znał zasad y doboru sprzętu i ekwipunku narciarskiego,
• zdobył umiejętności jazdy na nartach w stopniu średnim,
• poznał zasad y bezpieczeństwa na stoku;
• zintegrował się z grupą, poznał nowych kolegów i koleżanki, nauczył się współodpowiedzialności za drugiego uczestnika na stoku
• spędził fajnie, aktywnie ferie zimowe.

Zimowy obóz narciarski - foto


STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA


W dniach od 1 do 10 grudnia 2015 roku odbyła się w naszej szkole Stypendiada Wczesnoszkolna. Konkurs realizowany był w ramach Ogólnopolskiego Projektu Stypendialnego. W tegorocznej edycji zaproponowano uczniom zmagania w zakresie edukacji czytelniczej, matematycznej i plastycznej.
Do konkursów przystąpiło ogółem 78 dzieci z klas drugich i trzecich. Nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie z zadaniami, zdobywając wyróżnienia na szczeblu ogólnopolskim.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Katarzyna Mikołajczyk, która zajęła III miejsce w Polsce w konkursie plastycznym, a wyróżnienia w tym konkursie otrzymali: Gabrysia Popek, Oliwia Hamernik, Dominik Zbożeń.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od organizatora, Firmy Edukacyjnej „Orzeł”, pamiątkowe dyplomy, a uczniów wyróżnionych nagrodzono medalami.
Konkurs na terenie szkoły koordynowały panie Dorota Gancarz i Aleksandra Wnęk, a uczestniczących w nim uczniów przygotowały panie: Ewa Kopciewicz, Bożena Wiechnik i Danuta Rutka.

Stypendiada wczesnoszkolna - fotoCZYTAMY ULUBIONĄ KSIĄŻKĘCZYTAMY ULUBIONĄ KSIĄŻKĘ - to nowy sposób spędzania przerwy w najmłodszej grupie wiekowej w naszej szkole. Dwa razy w miesiącu dzieciaki przynoszą swoją ulubioną książeczkę do szkoły i czytają ją na przerwie. Mogą również wymieniać się książkami albo wspólnie czytać w małych grupkach.
Dlaczego powinno nam zależeć, aby dzieci czytały książki?
Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji.
Komunikacja
Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi.
Odpoczynek
Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.
Inteligencja emocjonalna
Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.
Koncentracja
Obecnie jednak psychologowie dziecięcy, wychowawcy, a także rodzice napotykają coraz większe trudności w pracy z dzieckiem nad umiejętnością skupiania uwagi. Wynika to z rosnącej liczby bodźców, jaka otacza nas w codziennym życiu. Dzieci bywają niespokojne i nadmiernie pobudzone. Ciekawa książka ułatwia więc skupianie uwagi.

Czytamy ulubioną książkę - foto


Rekolekcje wielkopostne młodychRekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży
Informujemy, że w dniach 17 do 19 lutego 2016r. odbędą się rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Szczegółowy program rekolekcji znajduje się na plakacie.

PlakatBAL KARNAWAŁOWY KLAS I-III


8 lutego 2016r. o godz. 15.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły rozpoczął się bal karnawałowy, który zgromadził społeczność uczniowską 7 klas edukacji wczesnoszkolnej.
„Jesteśmy z różnych bajek” – pod takim hasłem przygotowano stroje, przebrania, kostiumy, maski, makijaże i rekwizyty. Polonezem rozpoczęto taneczną podróż po muzycznych zakątkach świata. Melodie do tańca grał Pan Maciej Zieliński - tata naszej koleżanki. Były też konkursy (cukierkowy i z berłami). Jak na prawdziwy bal przystało – każda klasa wybrała króla i królową balu. Po tanecznym szaleństwie rodzice zaprosili wszystkich na poczęstunek. Wszyscy bardzo aktywnie i barwnie spędzili końcówkę karnawału.

Bal karnawałowy klas I-III - foto


Pomagamy...

W Tłusty Czwartek - przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego sprzedawali wszystkim łakomczuchom pączki po 1 zł. Dochód ze sprzedaży został w całości przeznaczony dla afrykańskich dzieci.SPOTKANIE Z MUZYKĄ
SPOTKANIE Z MUZYKĄ - na góralskie muzykowanie jak co roku zaprosiła nas Agencja Artystyczna WIRTUOZ. Spotkanie odbyło się 8 lutego br.
Oto relacja foto ze spotkania dla klas I -IV
Wirtuoz 2016 - fotoOSIĄGNIĘCIA W PIERWSZYM PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Klasa 1a
Emilka Jasińska III miejsce w Biegu Ulicznym o Puchar Burmistrza
Filip Zaczyk udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim "Wiersze J.Brzechwy"
Małgorzata Paczyńska I miejsce w konkursie czytelniczym
Dawid Łęczycki i Joanna Paczyńska II miejsce w konkursie czytelniczym
Maciej Bawełkiewicz, Dawid Łęczycki i Filip Zaczyk systematycznie oszczędzają w SKO

Klasa 1b
Uczniowie klasy 1 b brali udział w:
- Biegu o Puchar Burmistrza Muszyny (III miejsce – Mateusz Tokarczyk)
- Konkursie bibliotecznym pt. „Baśnie znane i nieznane” (I miejsce – Eliza Nowak)
- Gminnym konkursie recytatorskim „Brzechwa dzieciom”
- Szkolnym konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową.
- Sylwestrowych Zawodach Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze o Puchar Burmistrza Muszyny (II miejsce - Mateusz Tokarczyk)

Klasa 2a
PAWEŁ BUSZEK - wyróżnienie w Gminnym Konkursie Recytatorskim ,,Brzechwa Dzieciom", uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie ,,Synapsik”.
PIOTR DŁUGOSZ - I miejsce w XX Biegu Ulicznym o Puchar Burmistrza, uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie „Synapsik”.
MAJA KEKLAK - III miejsce w XX Biegu Ulicznym o Puchar Burmistrza, I miejsce w zawodach Taekwodo w kategorii „Sprawność”, III miejsce w Biegu Miejskim Małopolski, II miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim, uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie „Synapsik”,
GRZEGORZ MAŁOBŁOCKI - VI miejsce w XX Biegu Ulicznym o Puchar Burmistrza,
HANNA STACHNIK - nagroda w konkursie bibliotecznym „Wiem, bo czytam”, udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Brzechwa Dzieciom”, udział w Ogólnopolskim Konkursie „Synapsik”.
WOJCIECH BULISZAK - 100% frekwencja,
WSZYSCY UCZNIOWIE - wyróżnienie za udział w międzyklasowym konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową.

Klasa 2b
100% FREKWENCJA - Jeleński Nataniel, Mikusz Natalia, Para Anna
Klasa brała udział we wszystkich akcjach charytatywnych organizowanych w naszej szkole.
W ogólnopolskim konkursie matematycznym i plastycznym „Snapsik” brali udział : Jeleński Nataniel, Koza Milena ,Mikusz Natalia, Król Julia, Cisek Zuzanna oraz Zielińska Natalia , która otrzymała najwyższą ilość punktów swojej klasie
W ogólnopolskim konkursie plastycznym „Snapsik” brali udział : Jeleński Nataniel, Koza Milena ,Mikusz Natalia, Król Julia, Cisek Zuzanna, Popek Gabriela, Idzik Dominik, Hamernik Oliwia
ZAJECIA POZALEKCYJNE I POZASZKOLNE
Za aktywny udział w zajęciach piłki nożnej wyróżnienie otrzymuje: Jeleński Nataniel – najlepszy bramkarz w Gminnych Zawodach piłki nożnej
Za aktywny udział w zajęciach ZESPOŁÓW TANECZNYCH MGOK
ZESPÓŁ BREAK-DANCE - wyróżnienie otrzymują : Dobrzańska Nadia ,Olipra Kacper; - specjalne wyróżnienie : Zielińska Natalia – udział w zawodach break-dance krajowych i zagranicznych
ZESPÓŁ TAŃCA NOWOCZESNEGO - Koza Milena, Śliwińska Amelia oraz Król Julia która zespołowo zajęła I miejsce w konkursie tanecznym tańca nowoczesnego w Nowym Sączu
Za aktywny udział w zajęciach ZESPOŁU TAŃCA ARTYSTYCZNEGO „MINIATURY”, wyróżnienie otrzymuje: Jacoszek Wiktoria
Za aktywny udział w zajęciach plastycznych i modelarskich OPP wyróżnienie otrzymują: Popek Gabriela i Szafraniec Jakub

Klasa 2c
WYRÓŻNIENIE DLA UCZNIÓW ZA:
Udział uczniów w XIX Biegu o puchar Burmistrza Muszyny- zajęcie I miejsca przez Aleksandra Hojniaka.
Zajęcie II miejsca w zawodach TAEKWONDO w kategorii Dolyo Chagi Technika przez Jakuba Ruchałę oraz IV miejsca w kategorii Sprawność.
Zajęcie II miejsca przez Huberta Jędrzejka w Biegach Rodzinnych organizowanych przez UKS „Jastrząb” Jastrzębik.
Udział 12 uczniów w plastycznym konkursie bibliotecznym „Baśnie znane i nieznane”- zajęcie I miejsca przez Milenę Skrobacką i Jakuba Ruchałę.
Udział 10 uczniów w eliminacjach III Gminnego Konkursu Recytatorskiego- do Finału zakwalifikowało się 5 uczniów: Emilia Guzik, Natalia Polańska, Jakub Ruchała, Milena Skrobacka, Angelika Skwarczowska. III miejsce zajęła Natalia Polańska.
Udział klasy w konkursie Samorządu Szkolnego „Szopka Bożonarodzeniowa” – wyróżnienie.
Udział klasy w Szkolnym Czytelniczym Konkursie Bibliotecznym- I miejsce zajęli Aleksander Hojniak i Jakub Ruchała.
III miejsce w I Muzycznym Konkursie Młodych Talentów w Kalwarii Zebrzydowskiej (skrzypce, altówki, wiolonczele) dla Natalii Polańskiej.
Udział 9 uczniów w Ogónopolskim Konkursie Edukacyjnym SYNAPSIK- najwyższy wynik, wśród wszystkich drugoklasistów naszej szkoły biorących udział w tym konkursie, zdobyła Angelika Skwarczowska osiągając wynik 44 pkt. na 60 możliwych i tym samym zajmując 16 miejsce w Polsce. Pozostałe miejsca : 22 miejsce (38 pkt.) – Julia Oleksy, 23 m. (37,5 pkt.) – Katarzyna Lewicka, Natalia Polańska, 27 m. (33,5 pkt.)– Wiktor Włodek, 28m. (32,5 pkt.)– Julia Musiał, 29 m. (31 pkt.) – Milena Skrobacka, 33m. (27 pkt.) – Jakub Ruchała, 41m. (19 pkt.)– Emilia Guzik.
I miejsce klasa zdobyła w czytelnictwie wśród klas I- III [494 wypożyczone woluminy] (statystyka biblioteki szkolnej); indywidualnie . - najwięcej przeczytanych książek ma: Natalia Polańska [95], Emilia Guzik [63], Milena Skrobacka [31].
100% frekwencja: Hubert Jędrzejek, Krzysztof Paczyński, Milena Skrobacka, Jan Tyliszczak.
SKO- systematycznie oszczędzają : Wiktor Włodek (uzyskał najwyższą kwotę oszczędności), Jan Tyliszczak, Zofia Szubryt, Krystian Szymczyk, Jakub Ruchała, Milena Skrobacka, Aleksandra Majka.
Czterokrotne wystawienie „Wesołej Wigilii”.
Aktywny udział w zajęciach ZESPOŁU TANECZNEGO FRIKS w MGOK- Emilia Guzik, Zofia Szubryt, Milena Skrobacka, Aleksandra Majka.
Aktywny udział w zajęciach wokalnych Zespołu „Złote nutki” MGOK- Natalia Polańska, Aleksandra Majka.
Udział 2 uczennic (Natalii Polańskiej i Julity Łęczyckiej) w pozalekcyjnych zajęciach baletowych w Krynicy.
Szkoła Muzyczna w Krynicy – instrument skrzypce – Sukcesy Natalii Polańskiej.
Udział 4 uczennic ( Emilii Dominik, Emilii Guzik, Julii Musiał , Mileny Skrobackiej) w zajęciach DSM – występy scholii w kościele.
Udział klasy w akcji charytatywnej Góra Grosza.
Kontynuacja akcji zbierania zakrętek na wózek inwalidzki dla Oli.

Klasa 3a
Miriam Keklak - III miejsca w Gminnym Konkursie Recytatorskim.
Zofia Oślizło i Jakub Przybylski- wyróżnienia w Gminnym Konkursie Recytatorskim.
Wiktoria Hojniak – III miejsce w Międzynarodowym Pucharze w taekwondo .
Adam Długosz- I miejsce w Sylwestrowych Zawodach Lotów Balonów
Kacper Kwak, Kacper Roszuk, Bartosz Peregrym – III miejsce drużynowo w Gminnym Konkursie Piłki Nożnej
Zofia Oślizło najlepiej, systematycznie oszczędza w SKO.
W Ogólnopolskiej Stypendiadzie Wczesnoszkolnej z matematyki udział wzięli: Miriam Keklak, Anna Wróbel, Adam Długosz, Jakub Przybylski, Jakub Zaczyk, Wiktoria Hojniak, Kacper Kwak, Jan Wojak, Kacper Hnatkiewicz, Bartosz Peregrym, Zofia Oślizło, Franciszek Rogóż.
Aleksandra Barszcz, Kacper Hnatkiewicz, Franciszek Rogóż, Justyna Łęczycka mają wzorową frekwencję .
Zofia Oślizło wyróżniła się w ilości przeczytanych książek z biblioteki szkolnej.
Uczniowie tej klasy przygotowali piękną szopkę na konkurs szkolny. Należy zaznaczyć, że do tego przedsięwzięcia zaangażowali się wszyscy uczniowie tej klasy i spora grupa rodziców.
Uczniowie uczestniczyli w XII Finale Akcji Charytatywnej „Zostań Świętym Mikołajem”. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem, dzieci chętnie koordynowały akcją w całej grupie wiekowej, podzieliły się swoimi zabawkami, maskotkami, grami, puzzlami, książkami i słodyczami. Zebrane prezenty z wszystkich klas uczniowie tej klasy zapakowali, a mama Adasia Długosza, p. Zuzanny Długosz przetransportowała je do MOK w Nowym Sączu, skąd pojechały one do Stróż.
Wszyscy uczniowie wspierają akcję ,,Korek dla Oli” ofiarnie zbierając nakrętki na wózek dla dziewczynki.

Klasa 3b
Zwody Latawcowe: Paweł Tłuszcz, Kamil Szymczyk, Jakub Kierzek
Udział w XX Biegu Ulicznym o Puchar Burmistrza MiGU w Muszynie całej klasy.
Udział w Ogólnopolskich Konkursach:
konkurs plastyczny: Paulina Franczyk, Amelia Gruca, Oliwier Gruca, Julia Hojniak, Karolina Kowalcze, Wiktoria Małobłocka, Magdalena Michalik, Paweł Tłuszcz
konkurs matematyczny: Amelia Gruca, Oliwir Gruca, Kacper Krynicki, Kacper Sikora
Gminny Konkurs Recytatorski: Amelia Gruca, Wiktoria Małobłocka
Sylwestrowe Zawody Balonowe: Paweł Tłuszcz, Kamil Szymczyk, Jakub Kierzek
Aktywny udział w zajęciach dodatkowych:
Weronika Buszek - taniec MGOK, siatkówka, Szkoła Muzyczna ( skrzypce),
Paulina Franczyk - siatkówka,
Amelia Gruca - taniec MGOK,
Oliwier Gruca - Szkoła Muzyczna w Krynicy-Zdrój, breakdance, basen,
Kasia Dominik - siatkówka, Julia Hojniak - breakdance,
Karolina Kowalcze- śpiew i taniec MGOK,
Wiktoria Małobłocka - taniec MGOK,
Magdalena Michalik - taniec MGOK, gra na gitarze,
Kacper Sroka - Szkoła Muzyczna Krynica-Zdrój, basen,
Gabriela Skwarczowska - taniec MGOK, siatkówka,
Kamil Szymczyk - OPP modelarstwo,
Natalia Wachna - taniec, śpiew MGOK, siatkówka.
Wzorowa frekwencja: Kasia Dominik, Patryk Furkawy, Karolina Kowalcze, Paweł Tłuszcz. Wzorowe czytelnictwo: Paulina Franczyk - Liderka, przeczytała 156 książek, Amelia Gruca, Natalia Wachna, Patryk Furkawy, Karolina Kowalcze, Kacper Sikora, Jakub Kierzek

Klasa 4a
-klasa 4a zdobyła wyróżnienie w Konkursie międzyklasowym na najładniejszą szopkę świąteczną /Julia Koban, Zuzia Łęczycka, Amelia Multarzyńska, Marysia Popek/
- klasa 4a zdobyła 1 miejsce w konkursie szkolnym w układzie tanecznym prezentowanym na dyskotece andrzejkowej /Amelia Multarzyńska, Emilia Tomasiak, Zuzanna Łęczycka, Julia Koban, Dagmara Tokarz, Marysia Popek, Jakub Wilczyński, Daniel Kantor/
- udział w konkursie z języka angielskiego: Bartosz Flieger, Amelia Przybylska, Marysia Popek - 1 miejsce, Dagmara Tokarz -3 miejsce, Julia Koban - 2 miejsce/
- udział w konkursie matematycznym: Julia Koban, Marysia Popek
-udział w konkursie recytatorskim: Amelia Multarzyńska
- Maria Popek, Julia Koban - 100% obecności
- drużyna chłopców: Marcel Stróżyk, Dawid Kantor, Bartosz Flieger, Jakub Wilczyński zajęli IV miejsce w szkolnym turnieju piłki nożnej halowej
-Jakub Wilczyński- uczestniczy w treningach Kick-boxingu i zdobywa wysokie miejsca na arenie ogólnopolskiej
- Amelia i Karolina Multarzyńska, Kaja Jaszczowska, Zuzanna Sroka reprezentują szkołę i klub UKS Góral w rozgrywkach małopolskiej ligi młodzieżowej Kinder sport w kategorii klas czwartych

Klasa 4b
- Udział połowy klasy w akademiach z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej oraz Święta Odzyskania Niepodległości
- III miejsce w III Gminnym Konkursie Recytatorskim „Brzechwa dzieciom” – OLIWIA WIŚNIA
- II miejsce w Szkolnym Konkursie z języka angielskiego
„Mistrz literowania klas IV- tych”- OLIWIA WIŚNIA
- 100% frekwencja – KRZYSZTOF IDZIK, KAMILA TOCZEK
- Reprezentacja UKS „Góral” w rozgrywkach Małopolskiej Ligii Dziecięcej KINDER SPORT w piłce siatkowej – JOANNA MAJERSKA, ALEKSANDRA BULISZAK
KONKURSY – JĘZYK ANGIELSKI
MISTRZ LITEROWANIA KLAS CZWARTYCH – 29.X.2015r.
I miejsce – MARIA POPEK
II miejsce – OLIWIA WIŚNIA, JULIA KOBAN
III miejsce – DAGMARA TOKARZ
OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „OLIMPUS” – 27 osób

Klasa 5a
Ola Hopej - konkurs matematyczno-przyrodniczy udział
Kacper Tokarczyk, Artur Mrówka - 3 miejsce w szkolnym konkursie czytania.
Kuba Pyrć - 2 miejsce w konkursie recytatorskim.
Kuba Gardoń- 1 miejsce w konkursie recytatorskim, 2 miejsce w konkursie czytania.
Joanna Pogwizd, Sara Ruchała - udział w konkursie matematyczno-przyrodniczym
Cyprian Hamernik 3 czwarte miejsca na Mistrzostwach Polski Modeli Kosmicznych w Nowym Targu
Kacper Zwolak - 16 miejsce Sylwestrowych Zawodach Balonowych o Puchar Burmistrza Muszyny.
Maria Wróbel 1 miejsce w konkursie czytania, 1 miejsce w konkursie matematyczno-przyrodniczym.
Agnieszka Migas Konkurs recytatorski „Brzechwa dzieciom” 3 miejsce.
Udział w konkursie "Szopka Bożonarodzeniowa" cała klasa

Klasa 5b
Martyna Koza – I miejsce w Gminnym Konkursie „Brzechwa Dzieciom”
Martyna Koza, Gabriela Buliszak, Dominik Jędrzejek – II miejsce w konkursie matematyczno-przyrodniczym dla klas 5.
Jakub Gościński, Paweł Cisowski, Mateusz Czyżycki, Tomasz Czyżycki, Dominik Jędrzejek Daniel Hojniak, Krzysztof Cisowki, Adam Skwarczewski – puchar w turnieju piłki nożnej klas 4-6.
Justyna Górka, Martyna Koza – udział w olimpiadzie z jęz. angielskiego „Olimpus”.
Tomasz Czyżycki, Mateusz Czyżycki, Krzysztof Cisowski – 100% frekwencja w I okresie roku szkolnego 2015/16.

Klasa 6a
Dominika Gierszewska- II miejsce w konkursie taekwondo Ilyo Cup 2015, II miejsce w 47 Rajdzie im. Kazimierza Pułaskiego
Oliwia Jawor- Małopolski Konkurs Humanistyczny -etap rejonowy, II miejsce w 47 Rajdzie im. Kazimierza Pułaskiego
Nika Murzyn- III miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Brzechwa dzieciom”
Emilia Stachnik, Magdalena Śliwińska, Aleksandra Miczołek - wyróżnienie w szkolnym Festiwalu Czytania
Wiktor Oślizło- I miejsce w XXXVI Zawodach Latawcowych
Daria Prusak- I miejsce w w Gminnym Biegu o Puchar Burmistrza, II miejsce w Festiwalu Biegowym PZU, VIII miejsce w Powiatowych Mistrzostwach w Indywidualnych Biegach Przełajowych, II miejsce w Turnieju Młodziczek Piłki Siatkowej w Dębowcu, IV miejsce w Noworocznym Turnieju Piłki Siatkowej
Zuzanna Buliszak, Aleksandra Miczołek, Daria Prusak- 100% frekwencja

Klasa 6b
100 % frekwencja - Aleksandra Drozd, Kacper Faron, Marek Rychwa, Łukasz Skawiński, Żaneta Tarasek.
Najwyższą średnią na I semestr otrzymali; Aleksandra Drozd - 5,0. Marek Rychwa 4,9. Ewelina Franczyk 4,81.
Wszystkie osoby klasyfikowane, bez ocen niedostatecznych.
I miejsce Wiktoria Faron w Konkursie Bibliotecznym „Baśnie znane i nieznane”
Kacper Faron zdobył II miejsce w 47 Rajdzie Szlakiem Kazimierza Pułaskiego wraz z Koleżankami z klasy 6a. Odbył się konkurs tematyczny o Kazimierzu Pułaskim i Beskidzie Sądeckim.
IV miejsce Rafał Skwarczowski w XX Biegu Ulicznym o Puchar Burmistrza MiGU w Muszynie .
I miejsce w międzyklasowym turnieju Piłki Nożnej klas 4-6 ZSP w Muszynie -chłopców, w którym uczestniczyli: Konrad Smyda, Mateusz Ruchała, Dominik Broniszewski, Marek Rychwa, Łukasz Skawiński, Klaudiusz Klag, Jan Juruś.
Dyplom z wyróżnieniem dla całej klasy w Konkursie za Szopkę Bożonarodzeniową. Nagrodą była wystawa w Muzeum Regionalnym w Muszynie.
Udział połowy klasy w Akademiach z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej oraz Święta Odzyskania Niepodległości.


POMAGANIE DOBRZE NAM WYCHODZI


Młodzież Naszego Gimnazjum - jak co roku - w dniu 10 stycznia 2016 roku wzięła udział w 24 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz członkowie grupy Młodzieżowych Liderów Promocji Zdrowia w liczbie 15 osób, kwestowali jako wolontariusze na rzecz zakupu urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Współpracowali ze starszymi kolegami, uczniami Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie. Zdając relację swoim opiekunom p. Annie Zasadni i p. Danucie Tomczyk-Kajfasz, kwestowali z przeświadczeniem, że robią coś pożytecznego dla innych, coś co przynosi im wiele satysfakcji. Wolontariusze spotykali się z życzliwym podejściem ze strony mieszkańców miasta Muszyna oraz sąsiednich miejscowości.

Szlachetna Paczka - foto


 Jasełka Bożonarodzeniowe w Dworze Starostów i "Jarze"


W dniu 22.12.2015r. w Dworze Starostów Państwa Muszyńskiego, odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przedstawione przez uczniów z gimnazjalnego kółka teatralnego, pod opieką p. mgr Marzeny Marmuszewskiej oraz p. mgr Barbary Kapłon. Na widowni oprócz uczniów gimnazjum znalazło się szanowne grono pedagogiczne, na czele z Panem Dyrektorem mgr Andrzejem Gancarzem. Występ poprzedziło wystąpienie Pana Dyrektora oraz krótkie wprowadzenie przedstawicielek samorządu uczniowskiego. Sztuka zaprezentowana przez uczniów bardzo się spodobała zaproszonym gościom i społeczności szkolnej. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela. Na scenie nie zabrakło również humoru. W tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się i wróciliśmy do szkoły pod nadzorem nauczycieli.
Dnia 14.01.2016r w Domu Opieki Społecznej w Muszynie ponownie zostały zaprezentowane Jasełka. Urozmaiceniem występu był koncert kolęd w wykonaniu dziewcząt z klas pierwszych gimnazjum. Do chóru przyłączyli się także mieszkańcy ośrodka. Na zakończenie wszyscy zaśpiewaliśmy kolędy i złożyliśmy sobie życzenia noworoczne.
Uczennice klasy 3b:
Magdalena Cisowska
Justyna Buszek
Izabela Lipnicka

Jasełka w Dworze Starostów - foto

Jasełka w "Jarze" - foto„Szlachetna Paczka” już po raz trzeci w Muszynie


"Szlachetna Paczka" to ogólnopolski program pomocy rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA, którego koordynatorem jest ks. Jacek Stryczek.
W tym roku po raz pierwszy w Muszynie został stworzony Rejon, którego Liderem był nasz były uczeń, a aktualnie student, Damian Markowski.
Ale nasze Gimnazjum im. Straży Granicznej II RP już po raz trzeci wzięło udział w tejże akcji. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorami "Szlachetnej Paczki" byli: Samorząd Uczniowski Gimnazjum z opiekunem Anną Zasadni oraz opiekun grupy Młodzieżowych Liderów Promocji Zdrowia - Danuta Tomczyk – Kajfasz.
Opiekunowie młodzieży wybrali z zamieszczonej na stronie "Szlachetnej Paczki" bazy danych trzy Rodziny z terenu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.
Od 23 listopada do 11 grudnia 2015 roku na terenie szkoły trwała zbiórka konkretnych produktów potrzebnych Rodzinom. Były to m.in. produkty żywnościowe i słodycze, pościel, artykuły szkolne, środki czystości, artykuły higieniczne, odzież oraz farba do pomalowania pokoju. Dodatkowo, za środki uzyskane od darczyńców ( w kwocie 1600,00 zł) będących osobami prywatnymi lub właścicielami firm zakupiona została wersalka dla potrzebującej Rodziny, drobny sprzęt AGD, poduszki i kołdry, fotel do biurka oraz obuwie zimowe. Ponadto, wszyscy członkowie rodzin zostali obdarowani drobnymi upominkami świątecznymi.
Podobnie jak w poprzednich latach akcja spotkała się z dużym zaangażowaniem ze strony Młodzieży naszego Gimnazjum, która doskonale sprawdziła się w krzewieniu idei wolontariatu, realizowaną już od kilku lat. Uczniowie, rodzice uczniów, wychowawcy, jak i inni darczyńcy okazali się ludźmi o wielkim sercu, potrafiącymi dzielić się z innymi. Dzięki tej hojności udało się przygotować dodatkowo podarunki dla pięciu rodzin, które nie były objęte akcją Szlachetnej Paczki.
W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do sukcesu tego projektu. Dziękujemy przede wszystkim uczniom, ich rodzicom i nauczycielom. Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom – Pracownikom Sądu Rejonowego w Muszynie, właścicielom firmy PRBiT "CECHINI", właścicielom Apteki Św. Jana w Muszynie, Państwu Sabinie i Rafałowi Strojnym.
12-13 grudnia 2015 r. odbył się wielki finał "Szlachetnej Paczki" w naszej Szkole. Zebrane i zakupione rzeczy zostały dostarczone potrzebującym Rodzinom, które z wielką radością przyjęły z rąk wolontariuszy paczki wypełnione wszelakim dobrem, ale również ciepłem serc i życzeniami radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Na twarzach maluchów uśmiech i radość wywołały przygotowane dla nich upominki, będące spełnieniem ich dziecięcych marzeń.
Miło nam poinformować, że z rąk przedstawiciela regionalnego Szlachetnej Paczki Pana Damiana Markowskiego, po raz kolejny nasze Gimnazjum otrzymało Certyfikat Szlachetnej Paczki.
Anna Zasadni Danuta Tomczyk-Kajfasz

Szlachetna Paczka - foto
„Święty czas, to radosny czas”


21 grudnia 2015r. odbyła się Wigilia dla wszystkich pracowników ZSP i PZS w Muszynie. Na uroczystości obecni byli goście: Burmistrz Muszyny Pan Jan Golba, Zastępca Burmistrza Pan Włodzimierz Tokarczyk, Wice Starosta Nowosądecki Pan Antoni Koszyk oraz Proboszcz parafii św. Józefa Ks. Paweł Stabach.
Klasa 2c SP przedstawiła program świąteczny pt. „Wesoła Wigilia”, a uczniowie PZS zaprezentowali nastrojowe kolędy. Nie zabrakło wspaniałych, dobrych, serdecznych życzeń składanych przez zaproszonych gości i łamania się opłatkiem.
W ten bożonarodzeniowy czas warto spotkać się i…
„zobacz, ile serca jest w nas, gdy w kręgu świątecznym wirują dziś nasze nadzieje na lepsze dni”.

Wigilia Szkolna 2015 - fotoJasełka BożonarodzenioweW dniu 17.12.2015r. odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Muszynie Jasełka Bożonarodzeniowe, które zaprezentowała i przygotowała klasa 2c wraz z Wychowawczynią Panią Dorotą Gancarz. Były życzenia od Pana Dyrektora oraz świąteczna prezentacja Uczniów ze Słowackiej Szkoły z Lubotina.Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową
W dniu 14.12.2015r.w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Muszynie odbył się Konkurs Świąteczny organizowany przez Samorząd Uczniowski na Szopkę Bożonarodzeniową dla klas 1-6 Szkoły Podstawowej. Wszystkie Szopki były wspaniałe i zostały zaprezentowane na Jasełkach Bożonarodzeniowych, które odbyły się 17.12.2015r. Klasy otrzymały wyróżnienia w postaci dyplomów a nagrodą dla Wszystkich jest wystawa Szopek w Muzeum Regionalnym w Muszynie od 18.12. 2015r. do końca stycznia. 
Serdecznie zapraszamy!!!

Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową - foto
„Młody Obywatel XXI wieku”


30 listopada 2015 roku dziesięciu uczniów z trzecich klas gimnazjum naszej szkoły wraz z Panią Iwoną Bach-Buliszak udało się na wycieczkę w ramach projektu „Młody Obywatel XXI wieku”.
O 5:20 rano przyjechał po nas autobus wraz z jednym z koordynatorów projektu. Następnie pojechaliśmy po innych uczestników z Krynicy, Starego i Nowego Sącza. W drodze do Krakowa i Sejmiku Wojewódzkiego, który był głównym celem tego wyjazdu, wypełniliśmy ankiety na temat struktury władzy i społeczeństwa. Z małym opóźnieniem, z powodu korków ulicznych dotarliśmy do celu. Z tego powodu nie mieliśmy okazji poznać jednego z członków zarządu Sejmiku, który na nas czekał. W jego imieniu przyjął nas jeden z pracowników. Przedstawił nam wiele wiadomości na temat województwa, powiatu i gminy oraz szereg informacji dotyczących władzy samorządowej różnych szczebli. Przy wyjściu z siedziby województwa otrzymaliśmy upominki. Później, również z małym opóźnieniem dotarliśmy do Oświęcimia i zatrzymaliśmy się przy byłym nazistowskim obozie zagłady – Auschwitz-Birkenau. W trakcie zwiedzania obozu z wielka uwagą i ciekawością słuchaliśmy relacji Pani przewodnik. Towarzyszył nam smutek, żal i przygnębienie. Czas minął nam niezmiernie szybko ze względu na historię i tragedię tego miejsca, wiele z nas miało łzy w oczach. Na koniec podziękowaliśmy pani przewodnik za wzbogacenie naszej wiedzy i udaliśmy się na obiad. Do Muszyny dotarliśmy kilka minut po godzinie 21. Wycieczka była udana. Wizyta w Auschwitz na długo pozostanie w naszych sercach, a informacje zdobyte w Sejmiku poszerzyły naszą wiedzę na temat władzy samorządowej w Polsce. Pragniemy serdecznie podziękować organizatorom i liczymy na dalszą współpracę.

Julia Miczołek i Joanna Miejska

Młody Obywatel XXI wieku - foto


Światowy Dzień Pluszowego Misia


Tradycją najmłodszych w naszej szkole stały się coroczne obchody ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA.
W tym roku Jego urodziny obchodziliśmy 26 listopada. Wszyscy wiedzą, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, dlatego też każdy przyszedł do szkoły ze swoim pluszakiem.
Przygotowany przez nauczycieli projekt edukacyjny obejmował prezentacje multimedialną z której dzieci poznały historie maskotki, a także całą prawdę o prawdziwych niedźwiedziach. Uczniowie klas trzecich zaprezentowali filmowy przegląd najbardziej znanych misiów z bajek i filmów.
Następnie gość "misiowych" urodzin dyrektor - p. Janina Dziedzina, przeczytała fragment jednej z najbardziej popularnych książek. Zadaniem dzieci było odgadniecie nie tylko tytułu i imienia jej bohatera, ale również udział w mini zgaduj - zgaduli. Nagrodą były słodkości. Kolejny gość bibliotekarz - p. Agata Chlipała oprowadziła dzieci po pięknej - specjalnie na tę okoliczność przygotowanej - wystawie książek i filmów o misiu.
Uczestnicy imprezy nie tylko byli odbiorcami, ale także jej twórcami. Bardzo ciekawie i kolorowo prezentowały się portrety misiów zgromadzone na wystawie prac plastycznych. Każda klasa przygotowała także piosenkę, wierszyk lub zabawę o misiu. Było gwarno i bardzo wesoło. Dopełnieniem świetnej zabawy był prezencik od misia dla dzieci. Wręczył go gość „misiowych” urodzin dyrektor - p. Andrzej Gancarz. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była kol. Ewa Kopciewicz.


Dzień Pluszowego Misia - foto


Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy klas 5


W ubiegłym tygodniu, 26 listopada 2015r., uczniowie klas 5 szkoły podstawowej mieli okazję współzawodniczyć w konkursie matematyczno-przyrodniczym. Warunkiem uczestnictwa było zgłoszenie trzyosobowej drużyny, której członkowie wspólnie rozwiązywali szereg zadań z przyrody i matematyki. Walka była bardzo zacięta. Uczniowie wykazali się rozległą wiedzą z obu przedmiotów. Minimalną różnicą punktów udało się, przeprowadzając dogrywkę, wyodrębnić trzy zwycięskie drużyny: I miejsce – Marysia Wróbel, Julka Weberbauer i Jakub Gardoń, II miejsce – Gabrysia Buliszak, Martynka Koza i Dominik Jędrzejek, III miejsce – Maja Pawlikowska, Jakub Pyrć i Kacper Tokarczyk.

Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy klas 5 - fotoNarodowe Święto Niepodległości


Listopad to miesiąc szczególny, obchodzimy w nim rocznicę odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę. Jako święto narodowe dzień 11 listopada obchodzony był w okresie międzywojennym od 1927 roku. Po wojnie, komuniści starali się wymazać je z pamięci obywateli w związku z czym zakazano jego obchodów. Jako święto narodowe zostało przywrócone dopiero w 1989 roku.
11 listopada br. w Mszy św. za ojczyznę uczestniczyła reprezentacja młodzieży gimnazjum w Muszynie ze sztandarami szkoły i kombatanckim oraz Dyrekcja szkoły.
W czwartek 12 listopada społeczność całej naszej szkoły uczciła to święto uroczystą akademią. Krótki rys historyczny przedstawiający historię narodu polskiego od ostatniego rozbioru do 1918 roku przedstawiony został w postaci prezentacji multimedialnej oraz wykładu narratorów: Julii Miczołek i Eryka Długosza. Uczniowie z klas pierwszych: Angelika Turek, Michał Wachna, Aleksander Wilczyński i Jakub Prusak wystąpili w krótkiej scence z epoki napoleońskiej. Wiersze recytowały: Joanna Miejska, Justyna Buszek, Weronika Zielińska i Dorota Lech. Akademię uświetnił występ chóru i zespołu instrumentalnego szkoły podstawowej kilkoma pieśniami patriotycznymi. W trakcie akademii oddaliśmy również cześć minutą ciszy wszystkim walczącym i poległym w okresie 123 letniej niewoli. Dla nas wszystkich było to bardzo wzniosłe i ważne spotkanie.
Nad przygotowaniem akademii czuwały Panie Iwona Bach-Buliszak i Monika Faron.

Święto Niepodległości - fotoWYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE


10 listopada 2015 roku uczniowie klasy 3a pod opieką wych. Aleksandry Wnęk i sześciorga rodziców wybrali się na wycieczkę poznawczo-rekreacyjną do kina w Krakowie i kopalni soli w Wieliczce. Animowany hit filmowy "Hotel Transylwania 2" w Cinema City bardzo się podobał. Wzmocnione smacznym posiłkiem dzieci przejechały do Wieliczki, gdzie pod czujnym okiem przewodnika i opiekunów udały się w głąb kopalni na magiczną podróż labiryntem solnych korytarzy, żeby poznać unikalne pejzaże niezwykłych komór, odkryć tradycję i historię wielickiej kopalni. Wędrówka po podziemiach przeplatana spotkaniami ze Skarbnikiem-Duchem kopalni oraz interesującymi zadaniami stała się świetną okazją, by się zintegrować i wspólnie spędzić wolny czas. Zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń i zakupionych pamiątek w późnych godzinach wieczornych dzieci przyjechały do Rynku w Muszynie, gdzie oczekiwali na nich stęsknieni rodzice.

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE - foto


Konkurs recytatorski9 listopada 2015 roku uczniowie edukacji wczesnoszkolnej naszej szkoły uczestniczyli w szkolnym etapie Gminnego Konkursu Recytatorskiego wierszy Jana Brzechwy. Jury w składzie: p. Agata Chlipała, p. Małgorzata Mirek i p. Aleksandra Wnęk oceniało recytatorów uwzględniając następujące kryteria: interpretacja i estetyka mówienia, dykcja, dobór repertuaru i rekwizytów, ogólny wyraz artystyczny.

W konkursie wzięło udział dwudziestu trzech uczestników. Poniżej prezentujemy listę wykonawców i tytuły prezentowanych przez nich wierszy:

Klasy I
Filip Zaczyk "Samochwała"
Michał Hnatkiewicz "Na Wyspach Bergamutach"
Wiktoria Kostecka "Na straganie"
Wiktoria Mosoń "Kaczka Dziwaczka"

Klasy II
Daniel Barnowski "Skarżypyta"
Hanna Stachnik "Koziołeczek"
Maja Keklak "Kaczka Dziwaczka"
Paweł Buszek "Na straganie"
Milena Skrobacka "Żaba"
Jakub Ruchała "Stonoga"
Hubert Jędrzejek "Kaczka Dziwaczka"
Emilia Guzik "Samochwała"
Natalia Polańska "Rozrzutny wróbel"
Natalia Skwarczowska "Samochwała"
Angelika Skwarczowska "Tydzień"
Wiktor Włodek "Pomidor"
Aleksandra Majka "Zoo"
Krystian Szymczyk "Na Wyspach Bergamutach"

Klasy III
Jakub Przybylski "Żaba"
Miriam Keklak "Sowa"
Zofia Oślizło "Tydzień"
Amelia Gruca "Samochwała"
Wiktoria Małobłocka "Psie smutki"

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a 17 zwycięzcom eliminacji szkolnych życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się 18 listopada 2015 r. w Dworze Starostów.


Konkurs recytatorski - fotoBajkowy Poranek z Burmistrzem5 listopada 2015 roku uczniowie klasy 3a z wych. Aleksandrą Wnęk uczestniczyli w Dworze Starostów w spotkaniu czytelniczym zorganizowanym w ramach cyklu "Czytam sobie w bibliotece". Podczas spotkania zaproszony gość, burmistrz Muszyny dr Jan Golba czytał opowiadanie Rafała Witka "Walizka pana Hanumana" z serii Wydawnictwa Egmont "Czytam sobie". Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowieści, która zachęcała do sięgania po inne książki. A potem przyszedł czas na pytania do gościa, których była niezliczona ilość. Pan burmistrz cierpliwie wysłuchał wszystkich i udzielił wyczerpujących, rzeczowych odpowiedzi. Na koniec spotkania dzieci otrzymały upominki od burmistrza i pani dyrektor Biblioteki w Muszynie p. Sylwii Rypel oraz skorzystały z zaproszenia i zwiedziły gabinet burmistrza w Urzędzie Miasta i Gminy Muszyna. Każde dziecko mogło przez chwilę usiąść w fotelu burmistrza i spróbować rozwiązać zadanie postawione przez grupę. Pełni emocji i niezapomnianych wrażeń dzieci wróciły do wykonywania uczniowskich obowiązków.

Bajkowy Poranek z Burmistrzem - fotoDyskoteka dla klas 4-6 SP


W dniu 27.10.2015r. odbyła się DYSKOTEKA dla klas 4-6 Szkoły Podstawowej. Było baaardzo tanecznie :). Dzieci mogły zadedykować piosenkę dla Koleżanki albo Kolegi ale były też dedykacje dla Pań :). Tańczyliśmy Macarene, Toca-Toca, Chocolate, Kankana,Twista, Rock and Rolla i wiele innych wspaniałych utworów przy których zarówno dzieci...jak i Panie bawiły się doskonale :). Kolejna dyskoteka za miesiąc a temat przewodni, to ANDRZEJKI, także do kolejnej dyskoteki.

Dyskoteka SP - foto


Pokaz ZUMBY KIDS oraz DANCE MOVE


W dniu 27.10.2015r. dzięki uprzejmości Korona Fitness Club w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Muszynie odbył się pokaz ZUMBY KIDS oraz DANCE MOVE dla klas 1-3, 4-6 oraz wybranych klas Gimnazjum. Instruktor Edyta Warzecha zaprezentowała bardzo ciekawe i dynamiczne układy taneczne stosowne do wieku dzieci. Odpowiednia muzyka zarówno dla młodszych jak i starszych zachęciła wszystkich do tego, aby przyłączyć się do wspólnego tańca. Było mnóstwo radości i uśmiechu na twarzach dzieci.

Pokaz ZUMBY KIDS oraz DANCE MOVE - foto


Wymiana polsko-niemiecko-słowacka wrzesień 2015


8 września 2015 roku rozpoczęła się kolejna wymiana uczniów z Niemiec, Słowacji i naszej szkoły. Wieczorem ciepło przywitaliśmy naszych partnerów i zapoznaliśmy ich z naszymi rodzinami.
Następnego dnia czekało nas zwiedzanie naszej szkoły, Muszyny oraz Krynicy. Pomimo zlej pogody, wszystkim dopisywały dobre humory. Oprowadziłyśmy naszych gości po ogrodach sensorycznych oraz biblijnych. Po zaplanowanych atrakcjach spędziliśmy nasz wolny czas wspólnie grając w kręgle. 
Następny dzień zapewnił nam kolejne emocje. Tym razem spędziliśmy go na Słowacji. Zwiedziliśmy przepiękny zamek w Spiżu który zachwycił nie tylko nas, ale również naszych partnerów. Jeszcze tego samego dnia czekał na nas spływ Dunajcem, podczas którego mogliśmy podziwiać przepiękne krajobrazy. Wieczorem wróciliśmy wykończeni ale szczęśliwi. 
Rankiem następnego dnia pojechaliśmy do Bardejova, po którym oprowadzali nas słowaccy koledzy. Zwiedziliśmy to piękne miasteczko oraz tamtejsza szkolę, która wywarła na nas duże wrażenie. Podczas pobytu w Polsce, spędzaliśmy dużo wolnego czasu razem z naszymi partnerami. 
Podczas dnia w rodzinach nasza polsko-niemiecka grupa zorganizowała wspólne ognisko, na którym wszyscy bawili się fantastycznie. 
W końcu przyszedł czas na wyjazd do Krakowa i Oświęcimia, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu wprowadził nas w melancholijny nastrój, jednak była to bardzo pouczająca lekcja, z której na pewno wyciągniemy wnioski.
Następnie czekał nas wieczór w Krakowie. Po zakwaterowaniu się w hostelu ruszyliśmy na spacer po Kazimierzu.
Po śniadaniu następnego dnia zwiedziliśmy Kraków pod okiem naszego przewodnika. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Niestety czas wymiany powoli się kończył, aż nadszedł czas pożegnania z naszymi partnerami. Nasi niemieccy przyjaciele wrócili do Niemiec a my ruszyliśmy w drogę powrotną do Muszyny.

Wymiana wrzesień 2015 - foto


 
Ślubowanie uczniów klas pierwszych SP


23 października uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. W obecności grupy wiekowej, Rodziców, zaproszonych gości zostali pasowali na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Muszynie. Tradycyjnie pasowania dokonali: dyrektor Andrzej Gancarz i wicedyrektor Janina Dziedzina. Pierwszoklasiści przygotowali ciekawy program artystyczny pod czujnym okiem wychowawców Małgorzaty Mirek i Barbary Kapłon. Podarowali do szkolnej biblioteki książki. Otrzymali również liczne prezenty. Szczęśliwi i zadowoleni od jutra będą pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Życzymy im samych szóstek.

Ślubowanie uczniów kl. 1 SP - foto Projekt "Młody Obywatel XXI wieku"


Dnia 21 października 2015 roku w naszym Gimnazjum odbyło się spotkanie klas trzecich z przedstawicielami projektu pt. "Młody Obywatel XXI wieku".
Głównym celem tego projektu było zachęcenie młodych ludzi do angażowania się w życie społeczne naszego Państwa. Pan wykładowca w bardzo ciekawy i nieraz żartobliwy sposób przedstawił nam wszystkie argumenty przemawiające za tym, że warto brać udział w życiu społecznym. Wytłumaczył nam również podstawowe określenia takie jak państwo, prawo państwowe, informacja publiczna itp. Zaprezentowano nam również kilka kampanii społecznych zarówno z Polski jak i z innych krajów. Na początku spotkania każdy uczestnik otrzymał notatnik, długopis oraz test, który miał na celu sprawdzić poziom naszej wiedzy przed rozpoczęciem prezentacji. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu odpowiadając na pytania lub je zadając. Jako urozmaicenie całego projektu, dwa razy usłyszeliśmy piosenki wykonane przez zespół "No Brothers trio akustycznie".
Na samym końcu ponownie wypełniliśmy test i wielkimi brawami podziękowaliśmy za spotkanie.

"Młody Obywatel XXI wieku" - fotoWycieczka do ZOO i DinoParku w Koszycach w Słowacji.W ramach realizacji zadania „Edukacja przyrodnicza w kształceniu ogólnym”, 16.10. b.r. klasa 2c pojechała do ZOO i DinoParku w Koszycach. Ta zagraniczna wycieczka miała na celu obserwację dzikich zwierząt w naturalnym środowisku. DinoPark – to zupełnie inne przeżycie. Tam uczniowie zapoznali się z postaciami zwierząt z epoki mezozoicznej, obejrzeli film 3D o podwodnym życiu dinozaurów. W jesiennej scenerii odbył się blisko 5 godzinny spacer - zmęczeni, ale i zadowoleni wszyscy wracali do Muszyny.

Wycieczka kl. 2c do ZOO - foto


Uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela„Jest taki szczególny jeden dzień
W którym serca wszystkich biją mocniej.
A oczy wyrazić chcą dziękuję
I dłonie są drżące i gorące.
W tym dniu życzenia łączą się
Jak kwiaty w wielobarwny bukiet
I płyną do tych, którzy uczą nas
Jak się wspinać na szczyt przeznaczenia...".

Takimi słowami rozpoczęła się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Muszynie.
Spotkanie z nauczycielami i pracownikami administracji poprowadzili dyrektorzy mgr Izabela Łabuś i mgr Andrzej Gancarz. Dyrektorzy przekazali życzenia skierowane przez burmistrza MiGU Muszyna Jana Golbę i marszałka województwa Marka Sowę.
Akademię upiększyły występy uczniów szkoły podstawowej: wspaniałe talenty pokazały Zuzia Łęczycka z kl.4a, która zaśpiewała piosenkę „Nie patrzę w dół”, a asystował jej brawurowo tańcząc Bartek Peregrym z klasy trzeciej. Ogromne brawa zebrał chór dziecięcy, który przepięknie wyśpiewał życzenia dla nauczycieli. Wisienką na torcie był świetny występ Aleksa Wilczyńskiego i Michała Wachny - uczniów pierwszych klas gimnazjalnych, którzy odegrali kabaret „Boryna”.
Do życzeń dołączyli rodzice, którzy przygotowali przepyszny poczęstunek.

Akademia z okazji Dnia Nauczyciela - foto


XX BIEG ULICZNY O PUCHAR BURMISTRZA MUSZYNY5.10.2015 r. odbył się XX Jubileuszowy Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Muszyna. Impreza została przeprowadzona na ulicy Jasnej i obiektach stadionu piłkarskiego. Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Włodzimierz Tokarczyk oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie mgr Andrzej Gancarz dokonali uroczystego otwarcia imprezy oraz wręczali najlepszym zawodnikom puchary, medale, dyplomy i nagrody. Imprezę od samego początku jej powstania tzn. już 20 lat prowadzi p. Andrzej Koszucki. Należy zaznaczyć że pomimo tego iż jest już na emeryturze nie zapomina o dzieciach i chętnie organizuje dla nich kolejne biegi. Organizatorem imprezy jest UKS Góral przy Gimnazjum w Muszynie i Urząd MiGU Muszyna
Jubileusz uświetniały pokazy Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Ognisko niedawno obchodziło XXXV-lecie. Wszyscy zebrani na stadionie – zarówno dzieci jak i dorośli zapatrzeni byli w loty balonów i rakiet. Pokazy przygotowali instruktorzy Adam Bartusiak i Bartłomiej Tokarczyk.
W Biegu wzięła udział rekordowa liczba startujących dzieci - 470 !!! z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Muszynie, Szkoły Podstawowej w Andrzejówce, w Miliku, w Żegiestowie, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Powroźniku, Szkoły Podstawowej w Złockiem, Szkoły nr 2 w Muszynie, z Przedszkola Niepublicznego „Pszczółka Maja” w Muszynie oraz z Przedszkola nr 1 w Muszynie.
Zawody rozegrane zostały w siedmiu kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne-72 dzieci, dzieci z zerówki- 52 startujących, dzieci z klas pierwszych-78 osób, klasy drugie- 68 osób, klasy trzecie- 70 startujących, dziewczęta z klas IV-VI- 60 zawodniczek i chłopcy z klas IV-VI- 70 zawodników.
Bieg w zależności od grupy wiekowej miał różną długość - od 150m dla najmłodszych - do 1000m dla najstarszych. Biegi były bardzo pasjonujące w każdej grupie wiekowej. Ileż wysiłku, determinacji i żądzy zwycięstwa wkładały dzieci w swoje biegi – to mogą poświadczyć wszyscy, którzy byli świadkami tego święta sportu, a trzeba przyznać że rodziców było bardzo dużo. Dziękujemy im za to. W pamięci utkwią nam wyścigi tych najmłodszych- w przydługich koszulkach, przewracających się na murawie i wstających aby dalej biec, ale również profesjonalne rozegranie zawodów przez zarówno Darię Prusak z klasy 6a Szkoły Podstawowej w Muszynie jak i niesamowitą walkę Mateusza Wielochy z klasy 5-tej z Żegiestowa, którzy w swoich kategoriach wiekowych pokonali ponad 60 zawodniczek /w przypadku Darii/ i 70 zawodników /w przypadku Mateusza/ i zdobyli laur zwycięzców. Ręce składały się same do oklasków.
Wyniki w poszczególnych grupach wiekowych przedstawiają się następująco:
Grupa przedszkolna 4-5 lat:
1 miejsce- Kacper Bołoz /Żegiestów/
2 miejsce- Filip Kuc /Żegiestów/
3 miejsce- Adam Hojniak /Muszyna/
4 miejsce- Filip Wiśniewski /Muszyna/
5 miejsce- Jakub Lach /Żegiestów/
6 miejsce- Szymon Pieróg /Andrzejówka/

Grupa „0”- sześciolatki:
1 miejsce- Magdalena Polańska /Powroźnik/
2 miejsce- Anastazja Śliwińska /Powroźnik/
3 miejsce- Emilka Jasińska /Muszyna kl.1a/
4 miejsce- Wiktoria Gagatek /Powroźnik/
5 miejsce- Mateusz Tokarczyk /Muszyna kl.1b/
6 miejsce- Kacper Ciara /Powroźnik/

Klasa I -siedmiolatki:
1 miejsce- Piotr Długosz /Muszyna kl.2a/
2 miejsce- Bartosz Sroka /Powroźnik kl.2b/
3 miejsce- Maja Keklak /Muszyna kl.2a/
4 miejsce- Przemysław Śmigowski /Milik/
5 miejsce- Michał Myjak /Powroźnik kl.2b/
6 miejsce- Grzegorz Małobłocki /Muszyna kl.2a/

Klasa II-ośmiolatki:
1 miejsce- Aleksander Hojniak /Muszyna kl.2c/
2 miejsce- Karolina Urbańska /Złockie/
3 miejsce- Nataniel Jeleński /Muszyna kl.2b/
4 miejsce- Wiktoria Wolanin /Złockie/
5 miejsce- Filip Król /Powroźnik kl.2a/
6 miejsce- Krzysztof Miechurski /Powroźnik kl.2a/

Klasa III:
1 miejsce- Jakub Czajka /Powroźnik/
2 miejsce- Jakub Tokarczyk /Andrzejówka/
3 miejsce- Karol Długosz /Milik/
4 miejsce- Adrian Stec / Powroźnik/
5 miejsce- Cyprian Prusak /Andrzejówka/
6 miejsce- Rafał Nieć /Powroźnik/

Dziewczęta - Klasa IV-VI:
1 miejsce- Daria Prusak /Muszyna kl.6a/
2 miejsce- Julia Myjak /Złockie/
3 miejsce- Zuzia Kulig /Żegiestów/
4 miejsce- Julia Ryś /Złockie/
5 miejsce- Amelia Stec /Złockie/
6 miejsce- Anna Kowalczyk /Muszyna kl.6a/

Chłopcy - Klasa IV-VI:
1 miejsce- Mateusz Wielocha /Żegiestów kl.5/
2 miejsce- Piotr Dziedzina /Złockie kl.4/
3 miejsce- Sebastian Oczkoś /Powroźnik/
4 miejsce- Rafał Skwarczowski /Muszyna kl.6b/
5 miejsce- Mateusz Cempa /Muszyna nr 2/
6 miejsce- Daniel Skalniak /Złockie/


XX Jubileuszowy Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Muszyna - foto


Spotkanie z policjantką w kl.2c


W dniu 08.10.2015r. klasa 2c gościła u siebie Panią Annę Wójtowicz – policjantkę, której nie spotkamy pracującej w mundurze policyjnym. Uczniowie przeprowadzili z Gościem ciekawy wywiad. Wspólnie oglądano film o pracy kobiet policjantek. Efektem tego spotkania było nabycie wiedzy na temat różnych specjalności w pracy policyjnej. Uczniowie uzyskali informacje na temat zagrożeń i rodzajów przestępstw, które mogą być dokonywane w domu, szkole i na ulicy oraz jak można i powinno się zachować w sytuacjach niebezpiecznych. To była bardzo ciekawa lekcja.

Spotkanie z policjantką - foto


Spotkanie ze świadkiem historii dla młodzieży Gimnazjum


Z inicjatywy uczniów Gimnazjum ZSP im. Straży Granicznej w Muszynie 6 października odbyło się spotkanie młodzieży z kapitanem Stefanem Kuligiem, najstarszym i jednym z trzech żyjących na naszym terenie żołnierzem niezłomnym. Głównym pomysłodawcą i organizatorem tych działań był uczeń klasy III c Eryk Długosz.
Spotkanie rozpoczęło się od ogromnego aplauzu na cześć gościa i powitań ze strony uczniów i Dyrekcji szkoły. Panu Kuligowi towarzyszył pan Jan Ruchała członek Polskiego Towarzystwa Historyków.
Młodzież naszego gimnazjum z ogromną uwagą i skupieniem wysłuchała historii tego wspaniałego człowieka; kuriera, członka Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, więźnia Auschwitz, więźnia UB. Dowiedziała się również o jego działalności w Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Zebrani obejrzeli również krótką prezentację o kapitanie Kuligu przygotowaną przez naszych uczniów.
Oprócz kwiatów i podziękowań spotkanie uświetnił wiersz Zbigniewa Herberta recytowany przez Justynę Buszek i utwór instrumentalno-muzyczny wykonany przez Patrycję Piwowar i Jakuba Porębskiego o żołnierzach wyklętych.
Emocje towarzyszące temu wydarzeniu były ogromne; najpierw oczekiwanie, ciekawość, w jego trakcie wzruszenie, smutek i łzy wielu osób. To spotkanie na zawsze zostanie w sercach wielu osób. Świadczą o tym wypowiedzi naszych uczniów: „To była najlepsza lekcja historii na jakiej byłam..”, „Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak blisko nas są ostatni bohaterowie, którzy walczyli i oddawali swoje życie za wolną Polskę”, „Chcielibyśmy zatrzymać czas, aby nie odchodzili od nas, aby dalej nas uczyli jak kochać ojczyznę, jak być takimi jak oni.”
Możemy więc tylko starać się z Nimi jeszcze spotkać, poznać tą historię, przekazywać ją innym i czcić pamięć żołnierzy walczących o wolną Polskę. Tak właśnie zrobili uczniowie naszego Gimnazjum.
Gorące podziękowania za pomoc w organizacji tego spotkania składamy Dyrekcji, pani Monice Faron, pani Marzenie Marmuszewskiej i panu Adamowi Bartusiakowi.
Iwona Bach -Buliszak

Spotkanie z żołnierzem niezłomnym - foto


47. Rajd Szlakiem Kazimierza Pułaskiego


W tym roku w Rajdzie Szlakiem Kazimierza Pułaskiego nasza szkoła podstawowa zdobyła II miejsce, a gimnazjum III miejsce. Trasa wycieczki prowadziła przez Huzary i Górę Parkową. Podsumowaniem imprezy było rozdanie nagród i wręczenie dyplomów na Polanie Michasiowej nad Deptakiem Krynickim. W konkursie tematycznym o Kazimierzu Pułaskim i Beskidzie Sądeckim I miejsce zdobyła drużyna w składzie: Jakub Gardoń, Kacper Tokarczyk, Maciej Lach, a II miejce: Dominika Gierszewska, Oliwia Jawor, Kacper Faron.

47. Rajd Szlakiem Kazimierza Pułaskiego - foto


Powitanie jesieni
"Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła." - tak Ją witały dzieci 23 września w Szkole Podstawowej nr 1 im. "Kurierów Sądeckich" w Muszynie.

Powitanie jesieni - foto


 
Jesienny rajd klasy 2c


22 września b.r., w przeddzień nadejścia kalendarzowej jesieni klasa 2c wyruszyła ze szkoły na Malnik. Celem pieszej wycieczki było utrwalenie wiadomości o Muszynie, jej krajobrazie, walorach przyrodniczo-turystycznych, rekreacyjnych. Obserwacje przyrodnicze były doskonałe, ponieważ dopisała piękna słoneczna pogoda. W Przystani „Malnik” odbył się TURNIEJ WIEDZY O MUSZYNIE. Tam też było grillowanie i słodki poczęstunek przygotowany przez Babcię Natalii i Angeliki Skwarczowskich. Dziękujemy !!!!! Wszyscy wracali do szkoły radośni, zadowoleni, rozentuzjazmowani, z planami następnych, wspólnych wypraw. 

Rajd klasy 2c - foto
Spotkanie z lekarzami – kardiologami


Dnia 18 września odbyło się spotkanie z lekarzami – kardiologami Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Szkolenie było elementem realizacji „Programu Zdrowotnego w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego” realizowanego w naszym gimnazjum w okresie czerwiec-listopad 2015r. Lekarz prowadzący szkolenie przybliżył uczniom czynniki ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, przedstawił podstawowe zasady zdrowego stylu życia oraz omówił medyczne aspekty chorób sercowo-naczyniowych. Uczniowie otrzymali broszury będące podsumowaniem szkolenia. Pozostałe elementy programu będą realizowane na lekcjach biologii.

Spotkanie z lekarzami - kardiologami - foto


Rajd gimnazjalny 201517 września 2015 r. odbył się kolejny rajd integracyjny, w którym brały udział uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum. Spotkanie miało na celu zapoznanie nowych uczniów z kolegami, koleżankami i nauczycielami naszej szkoły. Około godziny 8:30 opiekunowie klas sprawdzili obecność a następnie wszyscy ruszyliśmy w stronę Złockiego. Punktem docelowym było pole namiotowe „Rumcajsówka”, gdzie czekało przygotowane dla nas ognisko. Wszyscy ze smakiem zajadali się pieczonymi kiełbaskami i częstowali się pyszną herbatą. Kolejnym etapem naszego spotkania były ciekawe i wesołe zabawy, w których wszyscy chętnie wzięli udział. Następnie odbył się konkurs piosenek. Każda klasa miała przygotować i zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę. Jurorzy wyróżnili klasy, których występy najbardziej się podobały. Wszyscy uczestnicy zmęczeni, ale zadowoleni z zabawy z uśmiechem na twarzy ruszyli w drogę powrotną. Zakończenie rajdu odbyło się przy wejściu do szkoły, gdzie uczniowie odśpiewali „To już jest koniec…”. Na pewno będziemy długo pamiętać ten miły i wesoły dzień.


Rajd gimnazjalny 2015 - foto


Inauguracja roku szkolnego 2015/2016We wtorek 1 września 2015r. rozpoczęliśmy rok szkolny 2015/2016. Spotkania w szkole poprzedziła Msza Św. Następnie w szkole odbyły się akademie inaugurujące nowy rok szkolny. Przybyłych uczniów, rodziców i nauczycieli powitał Pan Dyrektor mgr Andrzej Gancarz. W swoim wystąpieniu Pan Dyrektor przedstawił swoje refleksje związane z nowym rokiem szkolnym. Mówił o tym, że na początku każdego roku szkolnego towarzyszą mu niepewność, nadzieja i ciekawość jaki będzie ten rok. Życząc wszystkim wielu sukcesów zachęcał do wytężonej pracy i wielu inicjatyw.
Następnie Pan Dyrektor przypomniał o 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy poświęcili swe życie dla ojczyzny w czasie działań wojennych a uczniowie złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową.
Należy nadmienić, iż na akademię dla gimnazjum przybyła przedstawicielka Straży Granicznej Pani kapitan Bożena Sukiennik, która podziękowała za kształcenie młodzieży w duchu patriotyzmu.
Również podczas tej akademii został wręczony specjalny medal uczennicy klasy pierwszej Annie Poręba, która w poprzednim roku szkolnym uzyskała tytuł najlepszej uczennicy szkoły Podstawowej nr 1 im. Kurierów Sądeckich w Muszynie.
Na zakończenie zostali przedstawieni wychowawcy poszczególnych klas.
Po akademiach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych, by zapoznać się z organizacją pracy w bieżącym roku szkolnym.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16 - foto


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: Adam Bartusiak