Portal - Muszyna
Strona główna / Aktualności / archiwum2016/2017
Niedziela - 31 maja 2020 Anieli, Feliksa, Kamili     "Przyjaźń wypływa z wielu źródeł, z których największym jest szacunek". Daniel Defoe
Aktualności
Nauczyciele
Dla rodziców
Dziennik elektroniczny
Statut
Regulaminy
Plan lekcji
Przedszkole w Muszynie
Rada Rodziców
REKRUTACJA 2020/2021
Klasy integracyjne
UKS Góral
SKKT
Biblioteka
Świetlica
Współpraca zagraniczna
Zajęcia pozalekcyjne
Galeria archiwalna
Projekty europejskie
Projekt - Żyj z pasją
Cyfrowa Szkoła
Oferty pracy
Projekt MKZ
Wymagania
Pytania i opinie
polski
Archiwum 2016/17Goście z Ukrainy w ZSP w Muszynie


26 czerwca 2017r. gościliśmy w naszej szkole dzieci z Centrum Rozwoju Ukraińskiej Kultury i Samoorganizacji oraz zespół "Raducyna" ze Lwowa. Program 2-dniowego pobytu w Muszynie i Żegiestowie przewiduje zwiedzanie okolicy i integracyjne ognisko. Bardzo serdecznie dziękuję rodzicom uczniów i nauczycielom z naszego gimnazjum za gościnę i przyjęcie ich pod swój dach. Dzieci przyjechały na zaproszenie Fundacja Bratnia Dusza, z którą od niedawna współpracujemy.

Dziękujemy dzieciom i opiekunom z Ukrainy za specjalny występ w naszej szkole.

Goście z Ukrainy w naszej szkole - foto


Zakończenie roku szkolnego 2016/17


W piątek 23 czerwca uczniowie naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zakończyli rok szkolny. Po wytężonej pracy przyszedł czas na wakacyjny wypoczynek. Uczniowie w ostatnim dniu roku szkolnego uczestniczyli w uroczystych akademiach podsumowujących kończący się rok szkolny. Oglądnęliśmy ciekawe i wesołe programy artystyczne, a Pan Dyrektor wręczył świadectwa i nagrody najlepszym oraz wyróżniającym się uczniom naszej szkoły. Teraz czas na relaks.
Wszystkim życzymy miłych i udanych wakacji!

Zakończenie roku szkolnego 2016/17 - fotoWycieczka rowerowa VI 2017


W ostatnim tygodniu nauki SKKT wybrało się na ambitną wycieczkę rowerową Muszyna – Szczawnik – Żegiestów Palenica – Żegiestów Zdrój - Muszyna. Uczniowie klasy 6 wykazali się bardzo dobrą kondycją i sprawnie pokonali najtrudniejszy odcinek Szczawnik – Żegiestów prowadzący wyboistą drogą leśną. W Żegiestowie rodzice Artura przygotowali nam pyszne kiełbaski z grilla. Po smacznym poczęstunku i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną ruchliwą trasą prowadzącą malowniczą Doliną Popradu. Nasz peleton zabezpieczał pan Adam Bartusiak, którego samochód pełnił funkcję wozu technicznego. Nie obyło się bez przygód – przy stromym podjeździe Kubie urwał się łańcuch i resztę trasy zmuszony był pokonać samochodem. W czasie wakacji może wybierzemy się tą trasą z naszymi rodzicami.

Wycieczka rowerowa VI 2017 - foto


WYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA 2017


Już po raz kolejny wyruszyliśmy pod opieką pani mgr Barbary Sukiennik oraz pani mgr Barbary Kapłon na spotkanie ze swoimi partnerami z Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie (Niemcy). Towarzyszyła nam grupa uczniów ze Słowacji.
Przygoda z wymianą zaczęła się 09.06. 2017 podróżą do Pragi.
Zaraz po przybyciu do hotelu w Pradze, nie mogąc doczekać się jutra, ruszyliśmy na nocne zwiedzanie tego urokliwego miasta. Tętniący życiem nocnym Plac Wacława była naszym punktem docelowym.
Nazajutrz zobaczyliśmy jeszcze mnóstwo innych przepięknych miejsc, które nie sposób wyliczyć, np. średniowieczny Most Karola,Zamek Królewski oraz Katedrę św. Wita na Hradczanach, Ogrody Wallensteina. Bardzo podobał się nam spacer wzdłuż Wełtawy.
Następnego dnia spotkaliśmy się w Unnie ze swoimi partnerami z wymiany. Strasznie się stresowaliśmy, bo nie wiedzieliśmy jak to zderzenie z inną kulturą będzie wyglądać i czy poradzimy sobie językowo. Obawy jednak szybko znikły pod wpływem ciepłych uśmiechów i serdecznego powitania naszym partnerów i ich rodzin.
W ramach wymiany zwiedziliśmy nie tylko szkołę partnerską i miasto Unna, ale takie słynne miasta niemieckie jak Kolonia, Münsterczy Berlin. Miło będziemy wspominać wspinaczkę na wieżę Katedry Kolońskiej, malownicze, pełne studentów i rowerów miasteczko Münster, czy zwiedzanie szklanej kopuły na szczycieReichstagu w Berlinie.
Kolejnym miastem w naszym programie był Amsterdam, który zachwycał mnóstwem wąskich uliczek, kanałów i rowerów. Oprócz słynnego Placu Dam, na którym znajduje się m.in. Pałac Królewski, zobaczyliśmy jeszcze słynne kościoły WesterkerkundOudeKerk, targ z kwiatami, a także pomnik Rembrandta. Mieliśmy również okazję zapoznać się z dziełami Rembrandta czy van Goga, zwiedzając Rijksmuseum.
Z każdym dniem pobytu w Unnie coraz bardziej zaprzyjaźnialiśmy się z naszymi partnerami z Niemiec. Wszystkie obawy, strach i niepewność zniknęły. Pojawiła się natomiast wzajemna otwartość i życzliwość. Podczas dnia w rodzinach niektórzy z nas zwiedzali ciekawe miejsca, inni byli w parku rozrywki, a jeszcze inni grali w kręgle. Nie wspomnę tu nawet o wspólnych wypadach na obiad czy lody.
Na koniec naszej wymiany odbył się grill zorganizowany przez szkołę i rodziców naszych partnerów. Świetnie się bawiliśmy, aż do momentu kiedy trzeba było się pożegnać. Wzajemnym uściskom nie było końca. Niektórzy mieli zły w oczach. Zaledwie kilka dni znajomości, a tak bardzo się polubiliśmy.
Cóż musimy czekać do września, by znowu się zobaczyć z naszymi partnerami z Niemiec. Do tego czasu pozostaje nam kontakt mailowy lub telefoniczny.
Wymiana, która zakończyła się 18.06. 2017, pozwoliła nam wypróbować swoje umiejętności językowe, a także zmotywowała nas do nauki języków obcych. Wyzwoliła w nas pewność siebie, otwartość i ducha współpracy. Dała możliwość zobaczenia wielu ciekawych miast i zabytków, a także zapoznania się z kultura i zwyczajami naszych sąsiadów.
To co zobaczyliśmy i przeżyliśmy zostanie na zawsze w naszych wspomnieniach i sercach!
Bardzo dziękujemy dyrekcji i nauczycielom za zorganizowanie i przeprowadzenie wymiany :-)!

Wymiana 2017 - foto„Czerwone jagody spadają do wody. Powiadają ludzie, że nie mam urody…”


„Czerwone jagody spadają do wody.
Powiadają ludzie, że nie mam urody…”
Słowa tej biesiadnej piosenki rozbrzmiały w naszej szkole 12 czerwca 2017 roku. Właśnie w tym dniu zasiedliśmy do stołu z okazji Biesiady Muszyńsko- Lubotińskiej. Przybyli do nas także goście z partnerskiej szkoły w Lubotinie. Uczniowie obu szkół prezentowali tańce i śpiewali piosenki ludowe. Na biesiadnym stole nie zabrakło regionalnych przysmaków przygotowanych przez rodziców.
W trakcie Biesiady miał również miejsce Polsko – Słowacki Konkurs Języka Angielskiego „ELMO 2017”. Po raz piąty uczniowie klas szóstych przystąpili do testu językowego składającego się z zagadnień związanych z gramatyką, słownictwem oraz rozumieniem tekstu. Testy zostały sprawnie ocenione przez organizatora konkursu Panią mgr Agnieszkę Skrobacką, wyniki przedstawione, a nagrody wręczone przez Pana Dyrektora mgr Andrzeja Gancarza. A oto wyniki:
I miejsce: Lucjan Marczyk – SP w Żegiestowie
II miejsce: Maja Pawlikowska – SP nr 1 Muszyna
III miejsce: Maria Kalakajowa – ZS Lubotin
Kacper Zwolak – SP nr 1 Muszyna
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Biesiada 2017 - foto


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH


W dniu 1 czerwca 2017r. odbył się po raz pierwszy w naszym gimnazjum Dzień Języków Obcych. W sali gimnastycznej, która w związku z tym dniem została przystrojona w różnorodne flagi i symbole krajów anglo- i niemieckojęzycznych, zgromadzili się uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych wraz z nauczycielami.
Impreza językowa rozpoczęła się od przedstawienia w języku niemieckim pt. Jaś i Małgosia, które przygotowali uczniowie klasy III c i III b pod opieką pani Barbary Sukiennik. Piękna gra aktorska uczniów, ich charakteryzacja oraz barwna dekoracja przykuły uwagę publiczności.
Skecze przygotowane przez panią Agnieszkę Skrobacką, a wykonane przez uczniów klasy IIc i IIIc pokazały nam w zabawny sposób, że bez znajomości języka obcego ciężko jest się odnaleźć we współczesnym świecie.
Kolejnym punktem programu było głosowanie na najlepszą pracę plastyczną przedstawiającą kraję anglo- i niemieckojęzyczne. Zostało wystawionych 9 prac plastycznych, po jednej z każdej klasy. Najlepsze prace zostały wytypowane przez uczniów w drodze głosowania.
Następnie odbył się konkurs gra 5 sekund, gdzie uczniowie pod okiem pana Marka Keklaka mogli sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego.
Dwóch przedstawicieli z każdej klasy zostało także przetestowanych z wiedzy na temat krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Nad konkursem czuwała pani Joanna Winczura.
Podczas tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas znakomici goście m. in. Charlie Chaplin, James Bond, Kim Kardashian, Marilyn Monroe, Rudolf Diesel. Pojawiło się również kilku sportowców oraz statua wolności. Mowa tu oczywiście o sobowtórach, w których znakomicie wcielili się nasi uczniowie.
Dużo pozytywnych emocji dostarczył konkurs piosenki przeprowadzony przez pana Stanisława Rusnaka. Zostało wykonanych mnóstwo różnorakich utworów obcojęzycznych. W tej konkurencji nie do pobicia były jednak klasy IIIb i IIIc, które zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Podczas krótkich przerw w programie uczniowie tańczyli na sali, a jury liczyło punkty za poszczególne konkursy.
Na zakończenie Dnia Języków Obcych jury zsumowało punkty uzyskane przez każdą klasę i wyłoniono zwycięzców.
Zwyciężyła klasa IIIb. Na drugim miejscu ulokowała się klasa Ic. Natomiast miejsce trzecie zajęła klasa IIIc. Nagrody pieniężne ufundowane przez Radę Rodziców Gimnazjum przedstawicielom klas wręczył pan Dyrektor Andrzej Gancarz.
Nagrody indywidualne ufundowane przez sponsorów otrzymali Kacper Faron, Kasia Lach i Marcelina Ruchała za prace plastyczne oraz Daria Prusak i Kornelia Hamernik za udział w konkursie na sobowtóra. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Dzień Języków Obcych wzbudził duże zainteresowanie wśród młodzieży gimnazjalnej, która chętnie brała udział w konkursach językowych. Podczas tego dnia młodzież gimnazjalna nie tylko się bawiła, śpiewała, tańczyła, ale mogła także w inny sposób niż na co dzień uczyć się języka obcego. Natomiast uczniowie biorący udział w teście wiedzy poszerzyli swój zasób wiadomości na temat krajów anglo- i niemieckojęzycznych.
Serdeczne podziękowania należą się nauczycielom języków obcych, którzy zorganizowali i przeprowadzili Dzień Języków Obcych, a w szczególności pani Barbarze Sukiennik, nauczycielce języka niemieckiego, która zainicjowała powstanie tejże imprezy oraz czuwała nad jej przebiegiem. Za pomoc i wsparcie dziękujemy również dyrekcji, wspaniałemu jury, wychowawcom oraz wszystkim zaangażowanym osobom.
Dziękujemy Wam drodzy gimnazjaliści za aktywny udział w imprezie językowej, za godne reprezentowanie swoich klas w konkursach i super zabawę. Bez Was by się nie udało!:)

Dzień języków obcych - foto


Dzień Dziecka w Lubotinie


W ramach współpracy z zaprzyjaźnioną słowacką szkołą wybraliśmy się do Lubotina. Wzięliśmy udział w obchodach Dnia Dziecka. Pogoda dopisała, więc dobrze się bawiliśmy na świeżym powietrzu. Uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami ze Słowacji brali udział w różnorodnych zabawach i grach sportowych. Wielką atrakcją dla dzieci był również pokaz słowackiej straży pożarnej. Uczniowie mogli zasiąść za kierownicą pożarniczych wozów i dla zabawy polewać się wodą z węży strażackich. Na zakończenie zostaliśmy ugoszczeni słowackim gulaszem i obdarowani słodyczami.

Dzień dziecka w Lubotinie - foto


IV Rodzinny Turniej w piłce siatkowej3 czerwca na salach gimnastycznych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie odbył się IV Rodzinny Turniej w Piłce Siatkowej. Gośćmi specjalnymi Turnieju byli pan Burmistrz MiGU Muszyna dr Jan Golba, dyr. mgr Andrzej Gancarz, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich mgr Iwona Wachna i p. Iwona Demkowicz.
Do zawodów zgłosiło się 16 drużyn. Wspaniała zabawa, wesoła sportowa rywalizacja pomiędzy drużynami była obrazem turnieju. Kibice nie mogli napatrzyć się na walkę pomiędzy drużynami złożonych z rodziców i ich dzieci. Sympatyzowali z drużynami, w których grały najmłodsi adepci siatkówki. Z zapartym tchem podziwiali finalistów turnieju- Elę Podgórni z klasy 4tej z mamą oraz Oliwię Gomółkę z klasy 2iej grającej z tatą.
Najlepszą parą Turnieju po ciężkim boju wśród Dziecko i Rodzic zostały Ela Podgórni i mama Wiesława.
Natomiast najlepszą parą wśród rodzeństwa i kuzynostwa zostały Patrycja Majerska i Weronika Klag.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju, rodzicom za wspaniałą walkę okupioną kroplami potu i zakwasami. Już dzisiaj zapraszamy do rodzinnej zabawy za rok.

Turniej Rodzinny w piłce siatkowej 2017 - foto I ZNÓW GOŚCILIŚMY NA OLIMPIE!!!26 maja uczniowie klas piątych prezentowali efekty swoich działań w ramach projektu pt. „W mitologicznym kręgu”. Spotkanie to było okazją do podzielenia się wiedzą na temat wierzeń i wyobrażeń starożytnych ludzi. Nasi młodzi artyści zainspirowani życiem bogów i bohaterów mitologicznych wykonali piękne prace plastyczne, wcielili się w bogów Olimpu,w formie pantomimicznych scenek zaprezentowali frazeologizmy zaczerpnięte z mitologii greckiej. Nie zabrakło również pysznej ambrozji. Eksperci od mitów odpowiadali na wiele pytań i wykazali się dużą wiedzą. Obie klasy zaprezentowały także małe formy teatralne. Występy uczniów z uwagą obserwowali rodzice. Pan dyrektor podziękował wszystkim za zaangażowanie i wręczył nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Turniej Mitologiczny 2017 - foto KONKURS "MISTRZ ENGLISH ADVENTURE" DLA III KLAS SP
Już po raz dziesiąty spotkaliśmy się w Muszynie, aby wybrać Mistrza "English Adventure" spośród 12 uczniów z 4 szkół z gminy Muszyna.
- ZSP Powroźnik - opiekun Andrzej Gazda
- ZSP - SP nr 1 Muszyna - opiekun Marzena Lizoń
- SP nr 2 w Muszynie - opiekun Ewelina Szydło
- SP Żegiestów - opiekun Monika Rogóż
WYNIKI:
I MIEJSCE - Maciej Włosiński - Powroźnik
II MIEJSCE - Szymon Garncarczyk - Powroźnik
III MIEJSCE - Pola Jarzębak - Powroźnik
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom! Do zobaczenia za rok!!!


KONKURS "MISTRZ ENGLISH ADVENTURE" 2017 - foto


8 Majowy Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt


8 Majowy Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt
-rocznik 1999 i młodsze-
W dniach 20-21 maja 2017 r. mogliśmy być świadkami niebywałego przedsięwzięcia sportowego….. gościliśmy 12 świetnych drużyn dziewcząt z różnych stron Polski, Słowacji i Węgier. Dziewczęta przez dwa dni zmagały się na czterech boiskach Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Muszynie i Złockiem o tytuły mistrzowskie. Ale po kolei….
20 maja o godz.10-tej na hali sportowej w Muszynie zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna- mgr. inż. Włodzimierz Tokarczyk, kierownik referatu mgr Iwona Wachna oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie mgr Andrzej Gancarz dokonali uroczystego otwarcia 8 Majowego Międzynarodowego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt -rocznik 1999 i młodsze. Przywitali zespoły z Nyiregyhazy /Węgry/, Preszowa /Słowacja/, Humennego /Słowacja/, Sanoka, Jasła, Zaleszan, Tarnowa, Gorlic, Nowego Sącza, Krynicy i dwóch zespołów z Muszyny. Otwarcie uświetniły pokazy taneczne zespołu Friks- dziewcząt gimnazjum ćwiczących w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Muszynie pod okiem Izy Bajorek Guzik.
Rozpoczęły się zmagania siatkarskie !!!
Zespoły podzielone zostały na cztery grupy, w których mecze odbywały się systemem każdy z każdym. Dalsze potyczki toczone były wg systemu brazylijskiego- do dwóch przegranych meczów.
Poziom gry był na bardzo wysoki. Wyniki wielu meczów musiały rozstrzygać tie breaki. Po dwudniowych zmaganiach jeszcze o godzinie dwunastej nie było wiadomo kto znajdzie się w strefie medalowej !! Finalistów poznaliśmy po meczach Nyiregyhaza /Węgry/- Nowy Sącz oraz Humenne /Słowacja/- Tarnów.
O pierwsze miejsce zagrały dziewczyny z Tarnowa i Nowego Sącza, o trzecie miejsce zespoły ze Słowacji i Węgier. Po zaciętej walce, przy trybunach zapełnionych kibicami zwycięstwo w turnieju wywalczyły dziewczęta z Tarnowa!!
O szesnastej znaliśmy pozostałe wyniki:
I miejsce- Jedynka Tarnów
II miejsce- TS Sandecja Nowy Sącz
III miejsce- Nyiregyhaza Węgry
IV miejsce- Humenne /Słowacja/
V miejsce- UKS Góral Muszyna II
VI miejsce- UKS Zaleszany
VII miejsce- Sanoczanka Sanok
VIII miejsce- UKS Góral Muszyna I
IX miejsce- UKS Dwójka Krynica
X miejsce- Ekstrim Gorlice
XI miejsce- Elba Preszów
XII miejsce- MOSiR Jasło
Puchary, medale i dyplomy oraz wyróżnienia dla najlepszych zawodniczek wręczył dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego mgr Andrzej Gancarz oraz kierownik referatu Spraw Obywatelskich mgr Iwona Wachna. Najlepszą zawodniczką Turnieju była Dominika Małek z Tarnowa. Najlepsze muszyńskie zawodniczki to Julia Stoińska /Muszyna II/ i Kinga Gościńska /Muszyna I/. Dziewczęta z Muszyny przy bardzo mocnej obsadzie zdobyły wysokie V i VIII miejsca. Gratulujemy im bardzo !!
Zakończenie uświetniły tańce młodszej grupy Friks- dziewczynek szkoły podstawowej.
Organizację Turnieju wsparli: Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Stowarzyszenie Klucz Muszyński, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Muszynie, Delikatesy Abra, Piekarnia Sekuła, Rozlewnia wód mineralnych Maspol oraz Spółdzielnia Muszynianka.

Międzynarodowy Turniej Siatkarski - foto


72 rocznica zakończenia II wojny światowej


Z okazji 72 rocznicy zakończenia II wojny światowej młodzież naszego gimnazjum oddała hołd mieszkańcom Gminy Muszyna poległym i zamordowanym. Uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem ich upamiętniającym.

Rocznica zkończenia II wojny światowej - foto


Akademia z okazji Święta 3 Maja
W dniu 28 kwietnia odbyła się uroczysta akademia związana ze zbliżającym się Świętem 3 Maja. Uczniowie ZSP w Muszynie przedstawili ciekawy program artystyczny, w którym zostały przypomniane fakty historyczne związane z tym świętem. Pieśni patriotyczne wykonywał chór szkolny przy akompaniamencie szkolnej orkiestry.
Była to ciekawa lekcja historii.

Akademia 3 Maja - foto


„KOLEŻANKO I KOLEGO, CZYTAJ KSIĄŻKI, TO NIC ZŁEGO”W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie klas 4-5 naszej szkoły przygotowywali plakaty pod hasłem „Przeczytaj tę książkę”. Szóstoklasiści opracowywali ulotki promujące czytelnictwo. Zwieńczeniem działań była barwna PARADA BOHATERÓW LITERACKICH. Uczniowie klas czwartych przygotowywali stroje bohaterów baśniowych, piątoklasiści wcielali się w bogów greckich, a uczniowie klas szóstych występowali w roli bohaterów powieści dla młodzieży. Należy podkreślić , że wszyscy uczniowie zaangażowali się w przygotowanie kostiumów postaci literackich. Najciekawsze stroje, plakaty i ulotki zostały nagrodzone. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!!

Korowód literacki - foto


Gminny Konkurs Przyrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”


Dnia 25.04.2017 w Szkole Podstawowej w Żegiestowie odbyła się XV edycja Gminnego Konkursu Przyrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach”.
Zajęliśmy I miejsce!!!!
Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kurzawska- klasa 5b, Jakub Gardoń- klasa 6a i Artur Mrówka – klasa 6a.
Opiekunem była Katarzyna Ćmiel.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!


POLSKIE I SŁOWACKIE ZWYCZAJE WIELKANOCNE4 kwietnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły udali się do partnerskiej szkoły w Lubotinie na Słowacji. Tam słowaccy koledzy przedstawili symbole i zwyczaje związane ze świętami Wielkiej Nocy. Nasi uczniowie opowiedzieli o polskich zwyczajach. Następnie wszyscy wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywali różne ozdoby: zajączki, kartki świąteczne, koszyczki na słodycze. Każdy młody artysta mógł zabrać ze sobą własnoręcznie wykonaną pracę, którą może przyozdobić wielkanocny stół.

Wielkanoc w Lubotinie - foto


Pierwszy dzień wiosnyMieszkańcy Muszyny i kuracjusze przyzwyczaili się do widoku pochodu szkolnych dzieci na ulicach miasta, więc roześmianą gromadę pozdrawiali uśmiechem i serdecznymi komentarzami.
Tak dzieciaki klas I – III z ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO w Muszynie przywitały 21 marca - WIOSNĘ - protestem o wydźwięku ekologicznym.
Oprócz tradycyjnej kukły „Marzanny” pojawiły się plakaty namawiające mieszkańców Muszyny do ochrony powietrza i wody.
Uczniowie każdej klasy przygotowali olbrzymie plakaty nawołujące do dbałości o Ziemie do walki ze smogiem duże krople wody i „Wodolubki” namawiały do dbałości o czystą wodę.

Pierwszy dzień wiosny- foto


MOJĄ PASJĄ JEST TANIEC„Dziesiąta edycja turnieju tańca ulicznego „BREAKMANIA” w Kętrzynie: 17-19 marca 2017. BBOYING, HIP-HOP DANCE, ALLSTYLE, FORMACJE!!! Wiele kategorii tanecznych dla początkujących jak i również zaawansowanych „wymiataczy”. Wspaniała zabawa oraz atmosfera. Nie przegap tak zacnego wydarzenia, pakuj plecak i wpadaj na MAZURY!”
No to pojechali z zespołem Breakdance Muszyna - Krynica również uczniowie naszej szkoły NATALIA ZIELIŃSKA z klasy 3b i BARTEK PEREGRYM z klasy IV a
ZWYCIĘZCY TURNIEJU REPREZENTUJĄ POLSKĘ NA FINAŁACH BETTLE OF STYLE 2018 w ROSJI - MOSKWIE.
POJEDZIE TAM NATALIA ZIELIŃSKA
SERDECZNIE JEJ GRATULUJEMY

Turniej Battle Of Style- foto


Dzień Świętego Patryka 2017Stało się już tradycją w naszej szkole, że 17 marca zarezerwowany jest dla Dnia Świętego Patryka. "Saint Patrick's Day" to irlandzkie święto narodowe i religijne. W tym dniu Irlandczycy na całym świecie nie tylko upamiętniają patrona swego kraju, ale także witają budzącą się wiosnę. Nie inaczej było w tym roku.
W piątek, już po raz piąty, nasza szkoła zamieniła się w Szmaragdową Wyspę, pełną legend, wierszy, muzyki i symboli irlandzkich, a na każdym kroku widać było kolor zielony. Uczniowie klas 3 i 4, uczęszczający na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez p. A. Skrobacką i p. M. Lizoń. Mogliśmy podziwiać wspaniałe dekoracje- ogromną tęczę, koniczynki, flagi, kapelusze, plakaty przygotowane przez uczestników. Słuchaliśmy wierszy, śpiewaliśmy piosenki, poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z kulturą i tradycjami Irlandii. Rozstrzygnięty został również konkurs na najładniejszy zielony strój i kapelusz Leprechauna.
Wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie Dnia Świętego Patryka bardzo serdecznie dziękujemy!!
Zapraszamy za rok!!

Dzień Świętego Patryka 2017- foto


MISTRZOSTWA POWIATU NOWOSĄDECKIEGO W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM - MASTER-SKI W TYLICZU2 marca w Centrum Narciarskim MASTER-SKI w Tyliczu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w narciarstwie alpejskim dziewcząt i chłopców szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W zawodach wystartowało 241 uczestników:
114 zawodników ze szkół podstawowych (50 dziewczynek i 64 chłopców),
66 zawodników szkół gimnazjalnych (23 zawodniczek i 43 zawodników),
61 uczestników szkół ponadgimnazjalnych (21 dziewcząt i 40 chłopców).
Mistrzowie Powiatu Nowosądeckiego w narciarstwie alpejskim:
Ściegienna Emilia – SP nr 2 Piwniczna-Zdrój (klasy I – IV)
Michalik Michał – SP Cieniawa (klasy I – IV)
Świgut Zuzanna – SP Cieniawa (klasy V – VI)
Ogorzałek Radosław – SP Cieniawa (klasy V – VI)
Mularczyk Maja – Gimnazjum Wielogłowy
Chęsiak Szymon – Gimnazjum Chełmiec
Tylek Iza – PZS Muszyna
Bębenek Szymon – ZSP Krynica-Zdrój
Wyniki rywalizacji:
Szkoła Podstawowa - klasy I-IV (dziewczęta):
miejsca 1 – 4 awans na zawody wojewódzkie:
1. Ściegienna Emila SP nr 2 Piwniczna-Zdrój 0:26.76
2. Hopek Martyna SP nr 1 Stary Sącz 0:27.45
3. Fecko Edyta SP Cieniawa 0:28.86
4. Jarząb Dominika SP Przysietnica 0:29.15
5. Michalik Aleksandra SP Cieniawa 0:29.30
6. Kogut Julia SP Cieniawa 0:30.25
7. Chęsiak Julia SP Chełmiec 0:30.44
8. Kruczek Wiktoria SP Cieniawa 0:30.90
9. Bołoz Malwina SP nr 1 Piwniczna-Zdrój 0:31.79
10. Kogut Maria SP nr 2 Ptaszkowa 0:31.82
11. Florian Sara SP Tylicz – Mochnaczka 0:31.98
12. Szczecina Julia SP Cieniawa 0:32.70
13. Lichoń Aleksandra SP nr 2 Piwniczna-Zdrój 0:32.98
14. Sikorska Aleksandra SP Tylicz – Mochnaczka 0:33.15
15. Stencel Julia SP Wierchomla Wielka 0:33.96
16. Janus Oliwia SP Marcinkowice 0:34.39
17. Mikulec Natalia SP Biczyce Dolne 0:35.31
18. Mężyk Anastazja SP Świniarsko 0:35.47
19. Piotrowska Wiktoria SP Rdziostów 0:35.56
20. Pękala Aleksandra SP Rdziostów 0:36.01
21. Skrobacka Milena SP Muszyna 0:36.81
22. Gardoń Oliwia SP Wierchomla Wielka 0:37.36
23. Romaniak Małgorzata SP Tylicz – Mochnaczka 0:40.40
24. Pulit Emilia SP Łomnica 0:42.47
25. Łomnicka Oliwia SP nr 2 Piwniczna-Zdrój 1:04.64
Szkoła Podstawowa - klasy I-IV (chłopcy):
miejsca 1 – 4 awans na zawody wojewódzkie:
1. Michalik Michał SP Cieniawa 0:26.37
2. Świgut Leon SP Cieniawa 0:26.93
3. Waligóra Oskar SP 1 Piwniczna Zdrój 0:26.93
4. Ząber Patryk SP Cieniawa 0:27.11
5. Michalik Paweł SP Cieniawa 0:27.29
6. Maślanka Jan SP 1 Piwniczna Zdrój 0:28.06
7. Królikowski Michał SP Tylicz 0:28.10
8. Karakuła Jan SP Tylicz 0:28.19
9. Bochenek Wiktor SP Cieniawa 0:29.27
10. Szufa Tymon SP Januszowa 0:29.47
11. Łuszczewski Jan SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:29.65
12. Szkaradek Antoni SP Chełmiec 0:29.83
13. Gumola Norbert SP Tylicz – Mochnaczka 0:30.25
14. Jojczyk Kamil SP Trzetrzewina 0:30.71
15. Nieć Rafał SP Muszyna 0:30.71
16. Szwala Jakub SP Wierchomla Wielka 0:31.09
17. Długosz Adam SP Muszyna 0:31.38
18. Bednarski Oliwier SP Librantowa 0:31.40
19. Kwak Kacper SP Muszyna 0:31.96
20. Izworski Wojciech SP nr 1 Piwniczna-Zdrój 0:31.97
21. Brecławski Bartosz SP Tylicz 0:32.76
22. Długosz Piotr SP Muszyna 0:32.89
23. Dudczak Bruno SP nr 1 Piwniczna-Zdrój 0:33.15
24. Migacz Radosław SP Tylicz 0:33.64
25. Izworski Eryk SP nr 1 Piwniczna-Zdrój 0:34.21
26. Nalepa Szymon SP Biczyce Dolne 0:34.72
27. Michalik Rafał SP Cieniawa 0:34.92
28. Domiter Piotr SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:35.16
29. Kupczak Patryk SP nr 2 Piwniczna-Zdrój 0:35.83
30. Bołoz Łukasz SP Łomnica 0:35.90
31. Łomnicki Szymon SP nr 1 Piwniczna-Zdrój 0:36.48
32. Kluska Dawid SP Wierchomla Wielka 0:37.39
33. Słowik Mikołaj SP Wierchomla Wielka 0:38.19
34. Kurzeja Tymoteusz SP Tylicz 0:38.32
35. Śmigowski Karol SP nr 2 Piwniczna-Zdrój 0:39.02
36. Śmigowski Konrad SP nr 2 Piwniczna-Zdrój 0:40.78
37. Boucher Conrad SP Wierchomla Wielka DYSKWALIFIKACJA
Szkoła Podstawowa - klasy V-VI (dziewczęta):
miejsca 1 – 4 awans na zawody wojewódzkie:
1. Świgut Zuzanna SP Cieniawa 0:24.75
2. Bębenek Amelia SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:24.96
3. Poręba Magdalena SP Cieniawa 0:27.14
4. Kruczek Gabriela SP Cieniawa 0:27.53
5. Łuszczewska Jagoda SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:27.74
6. Długosz Oliwia SP nr 1 Piwniczna-Zdrój 0:29.64
7. Pyrdoł Łucja SP Cieniawa 0:30.24
8. Długosz Regina SP nr 1 Piwniczna-Zdrój 0:30.37
9. Przanowska Julia SP Tylicz 0:30.56
10. Cięciel Iwona SP Świniarsko 0:31.00
11. Sztuczka Marianna SP Wierchomla Wielka 0:31.32
12. Michalak Justyna SP Tylicz – Mochnaczka 0:31.65
13. Konar Aleksandra SP Marcinkowice 0:31.81
14. Milanicz Edyta SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:31.98
15. Syguda Dominika SP Tylicz 0:32.73
16. Zasowska Magdalena SP Wielogłowy 0:33.25
17. Kubacka Paulina SP Świniarsko 0:33.45
18. Wnęk Weronika SP Łomnica 0:33.63
19. Pasiut Zuzanna SP Chełmiec 0:33.83
20. Mach Oliwia SP Łomnica 0:34.29
21. Toczek Beata SP Wierchomla Wielka 0:34.89
22. Porębska Martyna SP Łomnica 0:37.04
23. Kluska Alicja SP Wierchomla Wielka 0:37.11
24. Czerpak Justyna SP Przysietnica 0:37.34
25. Godawska Oliwia SP Przysietnica DYSKWALIFIKACJA
Szkoła Podstawowa - klasy V-VI (chłopcy):
miejsca 1 – 4 awans na zawody wojewódzkie:
1. Ogorzałek Radosław SP Cieniawa 0:26.55
2. Gawęcki Maciej SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:27.19
3. Kogut Damian SP nr 2 Ptaszkowa 0:27.46
4. Mikołajczyk Szymon SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:27.90
5. Adamczyk Oskar SP Tylicz 0:28.29
6. Kalarus Michał SP Świniarsko 0:28.62
7. Królikowski Jakub SP Tylicz 0:28.99
8. Mateusz Leśnik SP Marcinkowice 0:29.15
9. Laskosz Jakub SP Cieniawa 0:29.82
10. Radzik Karol SP Tylicz – Mochnaczka 0:29.94
11. Jasiński Karol SP Cieniawa 0:29.97
12. Florian Jakub SP Tylicz – Mochnaczka 0:29.98
13. Ogórek Witold SP Wierchomla Wielka 0:30.03
14. Pogrzeba Arkadiusz SP Tylicz 0:30.03
15. Białończyk Kacper SP Tylicz 0:30.72
16. Białowodzki Filip SP Wierchomla Wielka 0:30.84
17. Kruczek Przemysław SP Cieniawa 0:31.67
18. Reguła Wiktor SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:32.20
19. Glaser Filip SP Marcinkowice 0:32.31
20. Ciołek Tymoteusz SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:32.44
21. Krupa Kacper SP Świniarsko 0:32.82
22. Pulit Kamil SP Łomnica 0:33.07
23. Żywczak Bartosz SP Wierchomla Wielka 0:33.22
24. Porębski Kamil SP Przysietnica 0:33.49
25. Zelasko Adrian SP Przysietnica 0:33.97
26. Krok Jan SP nr 2 Krynica-Zdrój 0:34.80
27. Gał Krzysztof SP Przysietnica 0:36.10
Gimnazjum - dziewczęta:
(miejsca 1 – 8 awans na zawody wojewódzkie):
1. Mularczyk Maja Wielogłowy 0:25.94
2. Stoińska Julia Muszyna 0:26.59
3. Pawlik Alicja Stary Sącz 0:27.06
4. Gryboś Michell Ptaszkowa 0:27.92
5. Majocha Julia Piwniczna-Zdrój 0:28.47
6. Pyrdoł Weronika Ptaszkowa 0:29.11
7. Machowska Klaudia Chełmiec 0:29.17
8. Poręba Julia Ptaszkowa 0:30.06
9. Mikołajczyk Hanna Krynica-Zdrój 0:30.10
10. Bańkowska Monika Librantowa 0:30.10
11. Marchacz Emilia Ptaszkowa 0:30.14
12. Maślanka Maja Piwniczna-Zdrój 0:31.38
13. Janus Jessica Marcinkowice 0:31.46
14. Dziubacka Alicja Chełmiec 0:31.94
15. Nakielska Katarzyna Przysietnica 0:32.38
16. Gryboś Nicole Ptaszkowa 0:32.46
17. Kulig Aleksandra Przysietnica 0:33.08
18. Mikołajczyk Martyna Łącko 0:33.20
19. Faron Marta Łącko 0:33.40
20. Wójcik Kamila Tylicz 0:33.54
21. Tabor Maja Chełmiec 0:33.95
22. Ogorzałek Monika Nawojowa 0:35.54
23. Aleksandrowicz Marcelina Przysietnica 0:37.65
Gimnazjum - chłopcy:
(miejsca 1 – 8 awans na zawody wojewódzkie):
1. Chęsiak Szymon Chełmiec 0:24.88
2. Ząber Kamil Ptaszkowa 0:25.04
3. Waligóra Norbert Piwniczna-Zdrój 0:25.09
4. Miejski Marcin Tylicz 0:26.19
5. Tymura Alan Piwniczna-Zdrój 0:26.36
6. Szatkowski Jakub Krynica-Zdrój 0:26.37
7. Jarecki Piotr Muszyna 0:26.57
8. Reimschüssl Filip Wielogłowy 0:27.26
9. Faron Filip Łącko 0:27.52
10. Popardowski Łukasz Chełmiec 0:27.55
11. Bodziony Bartłomiej Krynica-Zdrój 0:27.71
12. Grela Marek Łącko 0:27.78
13. Kapłon Filip Muszyna 0:28.38
14. Śliwiński Mikołaj Krynica-Zdrój 0:28.40
15. Szczygieł Artur Brzezna 0:28.62
16. Ogórek Klimek Piwniczna-Zdrój 0:29.08
17. Gardoń Adam Łomnica 0:29.09
18. Czaja Paweł Biczyce Dolne 0:29.10
19. Kruk Dawid Świniarsko 0:29.14
20. Pawlik Arkadiusz Świniarsko 0:29.40
21. Ogórek Szymon Piwniczna-Zdrój 0:29.55
22. Prusak Jakub Muszyna 0:29.60
23. Szczygieł Sebastian Brzezna 0:29.82
24. Kowalski Leon Krynica-Zdrój 0:30.06
25. Krok Tomasz Krynica-Zdrój 0:30.38
26. Kołaciak Miłosz Brzezna 0:30.49
27. Gajowski Michał Krynica-Zdrój 0:30.67
28. Mastalski Bartosz Brzezna 0:30.75
29. Szczurek Wiktor Brzezna 0:30.89
30. Zarzycki Jakub Muszyna 0:30.92
31. Peregrym Karol Krynica-Zdrój 0:30.96
32. Niemiec Piotr Brzezna 0:31.17
33. Nowak Michał Krynica-Zdrój 0:31.17
34. Lisowski Bartłomiej Piwniczna-Zdrój 0:31.28
35. Dobrzański Jakub Muszyna 0:31.30
36. Bołoz Michał Łomnica 0:31.72
37. Brzęk Szymon Muszyna 0:32.06
38. Padoł Adrian Muszyna 0:32.25
39. Adamczyk Kamil Przysietnica 0:32.74
40. Łęczycki Krzysztof Brzezna 0:33.97
41. Baran Przemysław Nawojowa 0:35.62
42. Ogorzałek Marek Nawojowa 0:42.88
43. Żelasko Karol Przysietnica 0:46.52
Szkoły średnie - dziewczęta:
(miejsca 1 – 8 awans na zawody wojewódzkie):
1. Tylek Iza PZS Muszyna 0:23.60
2. TylekPaula PZS Muszyna 0:23.94
3. Tabaszewska Kinga ZSP Krynica-Zdrój 0:25.10
4. Gogoc Wiktoria ZSP Krynica-Zdrój 0:25.82
5. Niepsuj Karolina LO Grybów 0:28.48
6. Migacz Żaneta ZSP Krynica-Zdrój 0:28.56
7. Siuta Małgorzata ZSZ Grybów 0:28.95
8. Barnaś Kinga ZS Łącko 0:30.89
9. Dominik Karolina ZS Marcinkowice 0:30.91
10. Peregrym Karolina PZS MUSZYNA 0:31.04
11. Owsianka Katarzyna ZSP Stary Sącz 0:31.71
12. Wrona Natalia ZSP Krynica-Zdrój 0:31.78
13. Iwańska Katarzyna LO Grybów 0:32.27
14. Krok Gabriela LO Grybów 0:33.30
15. Kurnyta Aleksandra ZSP Krynica-Zdrój 0:35.87
16. Tomasiak Bożena ZSP Krynica-Zdrój 0:35.90
17. Fligier Patrycja PZS Muszyna 0:36.05
18. Zapart Katarzyna ZSP Nawojowa 0:36.07
19. Gruca Katarzyna LO Grybów 0:37.12
20. Buliszak Ada ZSP Krynica-Zdrój 0:37.92
21. Pancerz Karolina ZSZ Grybów 0:39.65
Szkoły średnie - chłopcy:
(miejsca 1 – 8 awans na zawody wojewódzkie):
1. Bębenek Szymon ZSP Krynica-Zrój 0:23.39
2. Bajtel Dawid ZSP Krynica-Zdrój 0:24.96
3. Łukasik Eryk ZSP Nawojowa 0:25.37
4. Zygmunt Bartosz ZSP Krynica-Zdrój 0:25.67
5. Nowak Patryk ZSP Krynica-Zdrój 0:26.04
6. Salamon Kacper ZSP Krynica-Zdrój 0:26.21
7. Jop Michał ZSP Stary Sącz 0:26.26
8. Migacz Kacper ZSP Krynica-Zdrój 0:26.60
9. Weglarz Piotr ZS Łącko 0:26.88
10. Hełmecki Kacper PZS Muszyna 0:26.89
11. Stawiński Kamil ZSP Krynica-Zdrój 0:26.93
12. Gomulec Mateusz ZSP Krynica-Zdrój 0:27.32
13. Maciąg Dawid PZS Muszyna 0:27.44
14. Piksa Mateusz PZS Muszyna 0:27.54
15. Stawiarski Dominik ZSP Nawojowa 0:27.55
16. Witek Mateusz ZSZ Grybów 0:27.71
17. Grygiel Marcin LO Grybów 0:28.07
18. Sroka Piotr ZSP Nawojowa 0:28.16
19. Urban Mariusz ZSZ Grybów 0:28.20
20. Salamon Maksymilian ZSP Krynica-Zdrój 0:28.35
21. Witecki Jan ZSP Krynica-Zdrój 0:28.45
22. Romuzga Gabriel PZS Muszyna 0:28.79
23. Zaremba Patryk PZS Muszyna 0:29.14
24. Pogwizd Błażej ZS Łącko 0:29.64
25. Sapalski Kacper ZSZ Grybów 0:29.99
26. Matusik Szymon LO Grybów 0:30.40
27. Kita Jakub ZSP Stary Sącz 0:30.49
28. Maślanka Krzysztof ZSP Krynica-Zdrój 0:30.50
29. Maślanka Cezary PZS Muszyna 0:30.77
30. Gardoń Jacek ZS Łącko 0:31.61
31. Uryga Michał PZS Muszyna 0:31.74
32. Madej Piotr PZS Muszyna 0:31.76
33. Hnatkiewicz Arkadiusz PZS Muszyna 0:32.29
34. Najduch Tomasz ZS Łącko 0:32.32
35. Forszpaniak Patryk ZS Łącko 0:33.02
36. Zbozień Aleksander ZS Łącko 0:33.04
37. Grygiel Arkadiusz LO Grybów 0:33.13
38. Zarzycki Mikołaj PZS Muszyna 0:33.35
39. Zając Jakub ZSP Nawojowa 0:33.96
40. Chrobak Krystian ZS Łącko 0:37.28
Zawody wojewódzkie w narciarstwie alpejskim:
szkoły podstawowe – 14.03.2017 r. – Kluszkowce
gimnazja – 15.03.2017 r. – Kluszkowce
szkoły ponadgimnazjalne – 10.03.2017 r. – Kluszkowce


 NIESPODZIANKA W MUSZYNIE!1 marca 2017 w hali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie zorganizowane zostały Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w siatkówce dziewcząt szkół gimnazjalnych.
Do turnieju przystąpiły cztery najlepsze zespoły, które zwyciężyły we wcześniejszych zawodach gminnych i międzygminnych:
Gimnazjum w Starym Sączu (obrońcy tytułu z poprzedniego roku), Gimnazjum w Grybowie, Gimnazjum w Chełmcu, oraz gospodynie czyli Gimnazjum w Muszynie.
Zespoły grały systemem „każdy z każdym”, sety rozgrywane były do 25 punktów, spotkanie do dwóch wygranych setów, ewentualny tie-break do 15 punktów.
Wyniki meczów:
Chełmiec - Muszyna 0 : 2 (12:25; 5:25)
Stary Sącz - Grybów 2 : 0 (25:6; 25:11;)
Muszyna - Stary Sącz 2 : 0 (25:22; 25:21;)
Chełmiec - Grybów 1 : 2 (21:25; 25:23; 10:15)
Muszyna - Grybów 2 : 0 (25:13; 25:13)
Stary Sącz - Chełmiec 2 : 0 (25:15; 25:23)
W turnieju nieoczekiwanie najlepsze okazały się muszynianki, które wygrały wszystkie swoje spotkania (w tym z odwiecznymi rywalkami, broniącymi trofeum w roku ubiegłego), zasłużenie zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu Nowosądeckiego i awansowały na zawody rejonowe. Warto przy tym dodać, że turniej ten odbędzie się 20.03.2017 r. również w Muszynie. Drugie miejsce zdobyły zawodniczki ze Starego Sącza, trzecie zajęły gimnazjalistki z Grybowa, a czwarte przypadło dziewczętom z Chełmca.
Zwycięska drużyna występowała w składzie: Katarzyna Domek, Klaudia Furkawy, Gabriela Hopej, Gabriela Mikusz, Julia Multarzyńska, Aleksandra Pierzchała, Daria Prusak, Natalia Smyda, Julia Stoińska. Trenerem zespołu była Dorota Sopata.
Podczas zakończenia drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi pucharami i dyplomami. Wybrano również najlepszą zawodniczkę turnieju, którą została libero Daria Prusak z Gimnazjum w Muszynie. Obok niej wyróżniającą się postacią w drużynie była przyjmująca Julia Stoińska.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach rejonowych!!!
Galeria zdjęć na stronie www.mos-nowosadeckie.pl


BO POLACY NIE GĘSI I SWÓJ JĘZYK MAJĄW związku z obchodami Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w turnieju językowym. Pięcioosobowe drużyny zmagały się z zawiłościami języka polskiego. Rozwiązywały zagadki, rebusy językowe, miały wykazać się umiejętnością korzystania ze słowników. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie drużyna z klasy 6a w składzie: Marysia Wróbel, Monika Wnęk, Sara Ruchała, Artur Mrówka i Kuba Gardoń. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!!

Turniej z okazji Dnia Języka Ojczystego - foto


Koncert „Muzyczny świat Dixielandu”

W dniu 24.02.2017.roku w naszej szkole odbył się koncert zorganizowany przez Łódzkie Biuro Koncertowe „Wirtuoz” pt. „Muzyczny świat Dixielandu”. Uczniowie dowiedzieli się co to jest Dixieland i jaka powstała muzyka w tamtym regionie oraz posłuchać muzyki tego gatunku. Młodzież miała okazję wziąć udział w licznych konkursach, a także zagrać osobiście na prezentowanych instrumentach.

Koncert zespołu "Wirtuoz" - foto


ŚWIĘTO PATRONA NASZEJ SZKOŁY23 stycznia 2017 roku obchodziliśmy święto patrona szkoły. Z tej okazji odbyły się uroczyste akademie. W szkole podstawowej uczciliśmy 29. rocznicę nadania imienia Kurierów Sądeckich, a w gimnazjum 4. rocznicę nadania imienia Straż y Granicznej II RP. Uczniowie zaprezentowali wzruszający program artystyczny. Przedstawili trudne losy, bohaterstwo, odwagę leśnych chłopców i żołnierzy straży granicznej, którzy gotowi byli poświęcić własne życie w obronie ojczyzny. Takie uroczystości przypominają nam o wartościach, którymi powinniśmy kierować się w naszym życiu.

Święto Szkoły 2017 - foto


Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”
13.01.2017 odbył się w naszej szkole drugi etap konkursu (gminny) „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Uczniowie Gimnazjum: Karolina Gałka, Kornelia Hamernik, Angelika Turek i Łukasz Homa zdobyli I miejsce i tym samym awansowali do trzeciego etapu konkursu. GRATULUJEMY


 „Z Feliksem poznajemy świat”


W I semestrze w klasach 1-3 realizowany był program promujący czytelnictwo i poznawanie świata pt. „Z Feliksem poznajemy świat”. W ramach tego programu zaproszeni goście najpierw czytali fragmenty książki pt. „Listy od Feliksa” a następnie przybliżali dzieciom opisywane
w niej części świata. Program podzielony był na 5 cyklicznych spotkań. Pierwsze spotkanie z książką poprowadziła pani Marzena Lizoń. Po odczytaniu listu pani Marzenka opowiedziała dzieciom o Londynie, jego zabytkach, charakterystycznych miejscach i różnych ciekawostkach z nim związanych. Uczniowie mieli też okazję wykazać się znajomością języka angielskiego. Spotkanie uatrakcyjniły: slajdy, krótki film ukazujący miasto z lotu ptaka oraz wystawa pamiątek związanych z Londynem, m.in. budka telefoniczna, piętrowy autobus, przestrzenny plan Londynu z wklejonymi budowlami i wiele innych ciekawostek. Drugie spotkanie z Feliksem prowadziła pani Marzena Wiśniewska. Ponieważ tym razem list nadszedł z Paryża, Pani Marzenka, która przyszła do nas w charakterystycznym berecie i z długą bagietką pod pachą, przywitała się z nami w nieznanym dla nas języku francuskim. Potem przeczytała nam list od Feliksa, a Paryż przedstawiła w tak ciekawy sposób, że wielu z nas zakochało się już w tym mieście. Kolejny list od zajączka Feliksa, który tym razem nadszedł z Rzymu przeczytała nam pani Iwona Buliszak. Zafascynowała nas opowieścią o współczesnym i starożytnym Rzymie. Poznaliśmy przysmaki z tamtego regionu a także kilka słówek w języku włoskim. Dowiedzieliśmy się też, jakie wynalazki zawdzięczamy Rzymianom. Część programu związaną z Egiptem i z Kenią poprowadziła pani Elżbieta Kosiba. Najpierw deklamowała wiersz o chłopcu, który chciał dostać od mamy cały świat, a którego marzenie spełniło się właśnie wtedy, gdy nauczył się czytać i z książek mógł poznawać cały świat. Następnie pani Ela przeczytała listy od Feliksa z tychże krajów a potem z wielką fascynacją opowiedziała o pięknej, dzikiej Afryce. Ostatni list od Feliksa, wysłany z Nowego Jorku, przeczytała nam pani Joanna Winczura. Pani Asia pokazała nam ogromne miasto, pełne potężnych drapaczy chmur. Poznaliśmy też wiele ciekawostek o Stanach Zjednoczonych Ameryki: dowiedzieliśmy się dlaczego dolary amerykańskie są znacznie trwalsze od innych banknotów, co oznaczają gwiazdy i kolorowe pasy na fladze USA, czy też skąd wzięła się tam Statua Wolności.
W trakcie trwania programu uczniowie byli zachęcani do wypożyczania książek w naszej szkolnej bibliotece, motywacją była m.in. ogłoszona między klasowa rywalizacja. Na ostatnim spotkaniu koordynator programu, Barbara Kapłon, podsumowała wyniki rywalizacji uczniów
w czytelnictwie. Z zestawienia przygotowanego przez panią Agatę Chlipałę wynikało, że przed rozpoczęciem programu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wypożyczyli razem 135 książek (w ciągu miesiąca września), natomiast w trakcie trwania programu liczba ta systematycznie rosła i w kolejnych miesiącach wyniosła:
 222 książki w październiku (o 64 % więcej niż we wrześniu);
 308 książek w miesiącu listopadzie (o 128% więcej niż we wrześniu);
 259 książek, a więc (o 92 % więcej niż we wrześniu).
Warto zwrócić uwagę na fakt, że tendencja zwyżkowa utrzymuje się nadal, mimo że program „Z Feliksem poznajemy świat” zakończyliśmy na początku miesiąca grudnia.

Z Feliksem poznajemy świat - fotoWigilia 2016


22 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste apele związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili piękny program artystyczny o tematyce świątecznej połączony z pięknymi kolędami.
Na zakończenie Pan dyrektor Andrzej Gancarz złożył wszystkim życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.
O godzinie 16.00 odbyło się spotkanie wigilijne nauczycieli i pracowników szkoły, w którym wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Janem Golbą i z-cą burmistrza Włodzimierzem Tokarczykiem oraz z-cą starosty nowosądeckiego Antonim Koszykiem.

Wigilia szkolna 2016 - foto1

Wigilia szkolna 2016 - foto2CZAS NA ŚWIĘTOWANIE
19 grudnia 2016 roku klasa 4a wraz z wychowawczynią i rodzicami udała się do restauracji Zapopradzie na uroczystą Wigilię klasową. Po przełamaniu się opłatkiem, życzeniach nadszedł czas na wigilijny barszcz z uszkami. Po obiedzie młodzi artyści grali na instrumentach i wspólnie śpiewali kolędy. Po części artystycznej mieli czas na zabawę.

Wigilia 4a - foto
ROZGRYWAMY LEKTURĘ

Uczniowie klasy 5b na lekcji języka polskiego w tym roku szkolnym opracowywali grę dydaktyczną do lektury „Przygody Tomka Sawyera”. Ustalali zasady gry, pytania i przygotowywali planszę. Następnie poszczególne grupy mogły wypróbować swoje gry planszowe i wraz z bohaterem lektury szukać skarbu

Rozgrywamy lekturę - foto
W NIEZWYKŁYM ŚWIECIE „AKADEMII PANA KLEKSA”
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 4a pracowali metodą projektu. Przygotowywali makietę na podstawie lektury Jana Brzechwy. Bardzo starannie wykonali swoje prace. Zobaczyliśmy ulicę Czekoladową, kolorowy budynek Akademii, mur wraz z furtkami do wielu bajek, samego Ambrożego Kleksa i szpaka Mateusza. Dzięki barwnym makietom mogliśmy się przenieść do fantastycznego świata.

Akademia Pana Kleksa - foto W LABIRYNCIE ORTOGRAFII


14 grudnia 2016 roku przedstawiciele uczniów klas 4-6 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ortograficznym DYKTANDO nie tylko DLA MISTRZÓW. Przez sześćdziesiąt minut zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii. Uzupełniali tekst dyktanda oraz rozwiązywali zagadki i rebusy ortograficzne. Życzymy im sukcesów i dużo cierpliwości, bo wyniki dopiero w lutym!!!

W LABIRYNCIE ORTOGRAFII - fotoAkcja charytatywna „Karma dla kota”


W pierwszych dniach grudnia Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę karmy dla kotów.
W akcji wzięły udział klasy gimnazjalne, które spisały się na medal.
W sumie udało się zebrać około 28 kg suchej karmy i około 7 kg karmy w puszkach. Myślę, że nasze futrzaki, gdyby mówiły, to by nam na pewno podziękowały.
Wszystkim ludziom dobrego serca, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy!!!
Szkolne Koło Wolontariatu

Akcja charytatywna "Karma dla kota" - fotoSpotkanie z podróżnikiem9 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem. Tym razem mieliśmy okazję wędrować wzdłuż najdłuższej rzeki świata- Amazonki. Oglądaliśmy las deszczowy i dowiedzieliśmy się jak należy się po nim poruszać, aby uniknąć niebezpieczeństw, które tam na nas czyhają. Poznaliśmy mieszkańców indiańskiej wioski i ich zwyczaje. Wiemy, że mrówki i larwy mogą być przysmakiem. Zobaczyliśmy Fordlandię, która powstała w pierwszej połowie XX wieku i miała stanowić centrum plantacji drzew kauczukowych potrzebnych do otrzymania kauczuku, dostarczanego później do amerykańskich fabryk Forda.
Dzięki takim spotkaniom możemy zwiedzać różne zakątki świata i poznawać zwyczaje tam panujące.

Spotkanie z podróżnikiem - foto


2016 - ROK HENRYKA SIENKIEWICZA8 grudnia bieżącego roku w związku z obchodami roku Sienkiewicza w naszej szkole odbył się konkurs pięknego czytania. Uczniowie klas 4-6 prezentowali własną interpretację wybranych utworów polskiego Noblisty. Mogliśmy posłuchać fragmentów powieści „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy” oraz nowel „Janko Muzykant” czy „Latarnik”. Uczestnicy konkursu rozwiązywali także quiz wiedzy na temat życia i twórczości autora powieści historycznych. Jakub Gardoń z klasy 6a bezbłędnie odpowiedział na wszystkie pytania quizu. Zdobył również I miejsce w konkursie czytania.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich do czytania.

2016 - ROK HENRYKA SIENKIEWICZA - foto


Zniżkowe karnety narciarskieDyrekcja szkoły informuje, iż 24 listopada ponownie zostało zawarte porozumienie z firmą "Dwie Doliny" dotyczące projektu „S-COOL KARNET” na mocy, którego uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w sezonie zimowym 2016/2017 będą mogli korzystać ze zniżkowego karnetu narciarskiego. Karnet będzie można zakupić w kasach Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla /Szczawnik lub Wierchomla/ w cenie 15 zł za 3 godziny jazdy na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Karnetu nie można odstępować lub sprzedawać innym osobom pod rygorem zerwania porozumienia.
Zapraszamy i życzymy miłej zabawy na stokach :)ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA25 listopada 2016 jak co roku, dzieci przyniosły do szkoły pluszowe misie. W tym roku każda klasa losowała misia o którym miała opowiedzieć w prezentacji, zaśpiewać o nim piosenkę oraz wykonać jego portret przestrzenny. Bohaterami prezentacji został: miś Uszatek , Kubuś Puchatek, miś Paddington, miś Colargol, miś Rupert i miś Yogi. Pani Agatka Chlipała przygotowała interesującą wystawę książkę o misiach. Gośćmi naszej imprezy był p. Dyrektor Andrzej Gancarz i p. Dyrektor Janina Dziedzina, która przyniosła swojego małego misia. Po prezentacjach wszystkie dzieci wybrały żetonikami misia , który najbardziej im się podobał. Misiami zwycięzcami zostały: I miejsce - MIŚ RUPERT z klasy 3b w pięknym czerwonym autku, II miejsce - KUBUŚ PUCHATEK z klasy 2a, III miejsce - MIŚ PADDINGTON z klasy 2b. Piękne misie wykonały: klasa 1a - własnoręcznie uszyła MISIA USZATKA z klapniętym uroczo uszkiem, klasa 3a - wykleiła bibułkowymi kuleczkami MISIA CORALGOLA, klasa 3c - zbudowała MISIA YOGI wysokości człowieka i ubrała go w ubranko.
Na zakończenie imprezy dzieci obejrzały fragmenty bajek z misiami, a także zjadły jabłuszko jako zdrowy misiowy deser, propagując tym konkurs "ZDROWO JEM, WIELE WIEM". Organizatorami zabawy była: p. Ewa Kopciewicz , p. Barbara Kapłon i p. Dorota Gancarz.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - fotoEdukacyjna wycieczka do Wieliczki


Dnia 23 listopada 2016 roku klasa 3a gimnazjum wybrała się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce. Opiekunami grupy były pani Jolanta Smyda i pani Elżbieta Kosiba. Uczniowie brali udział w edukacyjnej i aktywnej wędrówce po trasie górniczej, gdzie wykonywali zlecone zadania. Po prawidłowym zrobieniu wszystkich zadań, m. in.: szukaniu trasy wyznaczonej przez mapę, kopaniu soli czy robieniu wybuchu w kopalni, uczniowie zostali pasowani na górników oraz otrzymali dyplomy. Wycieczka z pewnością była udana i pełna wrażeń.

Weronika Drozd kl. IIIa


Program Zdrowotny Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV)

Szkoła realizowała Program Zdrowotny na temat profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV oraz raka szyjki macicy.
Uczniowie na lekcjach biologii i lekcjach wychowawczych zapoznali się z materiałami edukacyjno- informacyjnymi wskazującymi drogi zakażeń HPV oraz profilaktyką.
Ponadto zorganizowano wewnątrzszkolną kampanię w formie gazetki szkolnej oraz przeprowadzono badanie ankietowe wśród uczniów.

Profilaktyka zakażeń wirusem HPV - foto


PROJEKT „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Można jednak to zmienić dzięki uświadamianiu dzieci i rodziców, wskazywaniu przewagi warzyw i owoców nad słodyczami.
CELE
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
http://www.zdrowojem.fundacjabos.pl/
Wychowawcy klasy 2a,2b, 3b i 3c w ramach ogłoszonego konkursu przeprowadzili lekcje w terenie, zajęcia w klasach, konkursy, inscenizację oraz prezentacje nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.

ZADANIA KONKURSOWE.
ZADANIE 1.1 LEKCJA: Warzywa i owoce na co dzień i od święta
ZADANIE 1.2 KONKURS: Klasowe pisemko zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy
ZADANIE 1.3 KONKURS: Strefa aktywności – zabawy na świeżym powietrzu
ZADANIE 1.4 PROMOCJA podjętych działań w szkole
ZADANIE 1.5 FORUM DLA RODZICÓW: Kolorowy talerz
ZADANIE 2.1 LEKCJA: Dbam o to, co jem i jak spędzam czas
ZADANIE 2.2 KONKURS: Najlepszy zestaw na drugie śniadanie
ZADANIE 2.3 PROMOCJA podjętych działań w szkole
ZADANIE 2.4 FORUM DLA RODZICÓW: Planowanie posiłków – zasady i błędy

PODSUMOWANIE KONKURSU „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” W NASZEJ SZKOLE

KLASA 3 b zrealizowała zadania konkursowe w następujących działaniach:
- Wychowawca wraz z Rodzicami przeprowadził lekcję w terenie, temat " Rośliny uprawiane w gospodarstwie rolnym : warzywa- owoce i ziarna” . Uczniowie odwiedzili gospodarstwo Pani W. Pociechowej. Najpierw rozpoznawali rosnące tam warzywa i owoce tj: ziemniaki, pietruszkę, marchewkę, buraki, fasolę, dynie i słonecznik, jabłka, gruszki ,śliwki. Następnie, świętując "Dzień Pieczonego Ziemniaka" /pogoda była piękna/ wykopywali ziemniaki, pietruszkę ,buraki i marchewkę. Z pomocą Rodziców: państwa Jolanty i Sławomira Popków, p. Łukasza Jeleńskiego organizowaliśmy ognisko z pieczeniem ziemniaków i ulubionymi zabawami na świeżym powietrzu. /berek i „zbijak”/
- Po powrocie na kolejnych lekcjach powstawała „Encyklopedia warzyw i owoców”.
- Następnie zaprezentowano zagadki o poznanych warzywach i owocach podczas zgaduj-zgaduli „Czy wiesz ,co jesz” dla młodszych dzieci .
- Podczas lekcji promującej zdrowe żywienie uczniowie zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia i upiekły chleb żytni razowy z ziarnami dyni, słonecznika i czarnuszki.
- Zaproponowały również, że 2 razy w tygodniu drugie śniadanie będzie składało się tylko z warzyw i owoców. W realizacji tego zadania pomogła szkolna akcja :Owoce dla każdego” oraz Rodzice przygotowując z dzieckiem śniadanie .Podczas kolejnych zajęć dowiedziały się co oznaczają i jakie znaczenie dla zdrowia mają kolory owoców i warzyw.
- Zorganizowano wystawę plakatów z hasłami o rezygnacji ze słodyczy na korzyść warzyw i owoców
- Przeprowadzono konkurs „ Mój pomysł na gry i zabawy na świeżym powietrzu w celu wyłonienia najbardziej ulubionej zabawy .W naszej klasie zwyciężył berek i gra z piłka „Zbijak”.
- Opracowano klasową gazetkę w której oprócz bieżących informacji znalazły się materiały dotyczące realizacji zadań konkursowych.
- W realizację zadań angażowali się Rodzice. 26.X.br zapoznano Rodziców z ideą konkursu . Omówiono i przeanalizowano rozdane materiały: piramidę żywienia dzieci i młodzieży oraz przeprowadzono zajęcia wg informacji zawartych w publikacji „Kolorowy talerz”. Rodzice uczestniczyli również w przygotowaniu wraz z dzieckiem 2 X w tygodniu drugiego śniadania.
Foto –relacje z podjętych działań można obejrzeć na szkolnym Facebook.
Tekst opracowała Ewa Kopciewicz wychowawca klasy 3b


Impreza charytatywna dla Madzi i AmelkiZachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w organizowanej w dniu 19 listopada br. imprezie charytatywnej dla Magdaleny Michalik oraz Amelii Drozd, dziewczynek które uległy poważnemu wypadkowi samochodowemu w dniu 26 września br. zwracamy się do Państwa z prośbą o udzielenie pomocy finansowej poszkodowanym w wypadku.
W wyniku rozległych obrażeń, spowodowanych przez wypadek, obydwie dziewczynki wymagają stałej opieki zdrowotnej oraz rehabilitacyjnej, która w znacznym stopniu przewyższa możliwości finansowe rodzin. Starsza z dziewczynek (Magdalena - 10 lat) do dnia dzisiejszego przebywa w krakowskim szpitalu, natomiast przed młodszą dziewczynką (Amelią - 8 lat) jest szereg operacji, które umożliwią Jej prawidłowe poruszanie się.
Organizatorami imprezy są: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Muszynie, Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie oraz Stowarzyszenie „Klucz Muszyński” w Muszynie.
W imprezie charytatywnie udział zgłosili: Zespół „Lachersi”, zespoły Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie, Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” z Krynicy-Zdrój. Pokazy ratownictwa przedstawią: Ochotnicza Straż Pożarna z Muszyny, Straż Graniczna, Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Pogotowie Ratunkowe oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Imprezę uświetnią również sportowcy m.in. Tomasz Kowal Mistrz Polski Strongman Eliminate Your Opponent oraz Radosław Słodkiewicz - wielokrotny Mistrz Polski oraz Europy, medalista Mistrzostw Świata w Kulturystyce.
Pomimo dotychczasowego wielkiego zaangażowania wielu osób na rzecz poszkodowanych, przekazane środki finansowe nie wystarczają na opłacenie rehabilitacji oraz dalszego leczenia.
Mając na uwadze sytuację finansową rodzin poszkodowanych dziewczynek, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe, pozwalające im na złagodzenie skutków trudnego czasu, w którym się znaleźli. Pragniemy przede wszystkim zapewnić rodzinom wsparcie pozwalające na zorganizowanie intensywnej opieki medycznej i rehabilitacyjnej dla obydwu dziewczynek przez najbliższe miesiące. Jednocześnie wierzymy, że pomoc finansowa z Państwa strony umożliwi zrealizowanie ambitnego celu, jakim jest pomoc dziewczynkom w powrocie do zdrowia. Bez wsparcia finansowego nie jest możliwe podjęcie leczenia, które jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu dziewczynek w dalszym życiu.
Chcielibyśmy, aby Państwo potraktowali tą prośbę, jako zaproszenie do podzielenia się swoją empatią i dobrem jakie w sobie nosicie, które nie pozwala Wam pozostać obojętnym na potrzeby innych. „Wszak człowiek jest tyle wart ile może dać drugiemu człowiekowi”. Liczymy na zrozumienie i wsparcie. Wszystkie uzyskane środki zostaną wykorzystane zgodnie z ideą, jaka nam przyświeca i na którą się powołujemy pisząc te słowa.
Istnieje możliwość przekazania darowizny na rzecz Stowarzyszenia „Klucz Muszyński”, które jest współorganizatorem imprezy. W przypadku wyboru tej formy wsparcia proszę o przekazanie darowizny pieniężnej na konto Stowarzyszenia:
12 8809 0005 2001 0000 7689 0001 z dopiskiem „dla Madzi i Amelki”.
Zapraszam również do wzięcia udziału w imprezie, gdzie czekać będą na Państwa liczne loterie fantowe oraz licytacje z atrakcyjnymi nagrodami m.in. wycieczki, pobyty w ośrodkach wypoczynkowych na terenie Polski oraz sprzęt elektroniczny.
Wierzymy, że wspólnie osiągniemy zamierzony cel i że nie pozostaną Państwo obojętni na dobro oraz zdrowie dziewczynek.


UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA PIERWSZAKÓW28 października 2016 roku odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej.
Na uroczystość przybyli: p. Andrzej Gancarz - Dyrektor szkoły, p.Janina Dziedzina - Wice Dyrektor, p. Agata Chlipała - bibliotekarz szkoły, klasy II i III wraz z wychowawcami oraz Rodzice pierwszoklasistów. W tym roku przysięgę składało 13 uczniów. Program artystyczny wraz z maluchami przygotowała p. Danuta Rutka - wychowawca klasy. Pan Dyrektor i Pani Dyrektor odebrali uroczystą przysięgę od kandydatów na pilnych uczniów,aby następnie pasować ich symbolicznym ołówkiem. Nadszedł czas prezentów. Prezent od klasy I - książkę odebrała dla szkolnej biblioteki p. Agata Chlipała. Następnie przyjęto bohaterów uroczystości w poczet grupy wiekowej Edukacji Wczesnoszkolnej pięknymi dyplomami i prezentami i słodkimi podarunkami od Rodziców . Życzymy Wam, aby nauka była najpiękniejsza przygoda w Waszym życiu.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej - foto


Tydzień Misyjny w naszej szkole


W Tygodniu Misyjnym, dzieci z Muszyny pamiętają o swoich rówieśnikach w Afryce wysyłając dla nich przybory szkolne.

Tydzień Misyjny - fotoWycieczka rowerowa do Mofety w ZłockiemW poniedziałek 26.09.2016r. SKKT zorganizowało pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę rowerową. Uczniowie szkoły podstawowej wykazali się rewelacyjną kondycją jadąc wymagającą stromą trasą z Muszyny przez Jastrzębik do mofety w Złockiem. Mofeta im. Prof. Henryka Świdzińskiego położona na terenie gminy Muszyna jest największą mofetą w Polsce. Została ona ładnie zagospodarowana i udostępniona dla turystów stanowiąc dodatkową atrakcję naszych terenów. Na trasie wycieczki podziwialiśmy zabytkowe drewniane cerkwie wybudowane przez Łemków - dawnych mieszkańców tych ziem. W to ciepłe jesienne popołudnie pragnienie pomagała ugasić nam woda mineralna ze źródeł mijanych po drodze.

Wycieczka rowerowa - fotoOtwarcie boiska


24 września 2016r. odbyło się uroczyste otwarcie boiska sportowego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Muszynie. O przecięcie wstęgi poproszeni zostali pan Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Jan Golba, pan dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego mgr Andrzej Gancarz, przedstawiciel Rady Rodziców pan Tomasz Cisek i przedstawiciel Uczniów.
Po części oficjalnej rozpoczął się turniej piłki nożnej, w którym rywalizowały drużyny: Samorządowców, Nauczycieli, Rodziców i Uczniów. Wszyscy ciekawi byli jaki poziom zaprezentują poszczególne zespoły. Nauczyciele obawiali się Uczniów, Samorządowcy Nauczycieli, a Rodzice Samorządowców. Mecze były bardzo zacięte. Wbrew pozorom każdy dawał z siebie wszystko, każdy chciał wypaść jak najlepiej…. Wyniki nie zawsze odzwierciedlały poziom i walkę jaką toczyły ze sobą drużyny.
Ostatecznie I Open Turniej Piłki Nożnej zakończył się zwycięstwem Samorządowców. Tuż za nimi na podium stanęli Nauczyciele, III miejsce zajęli Rodzice, a IV miejsce Uczniowie, chociaż wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to „podpucha” z ich strony, bo to właśnie Uczniowie byli dla wszystkich bohaterami nr 1. A potwierdził to fakt przekazania przez Samorządowców medali za pierwsze miejsce właśnie Uczniom!!!
Ogromne gratulacje należą się również kibicom za wspaniały doping… a szczególnie silnej grupie cheerleaderek nauczycielek, które swoimi okrzykami i tańcami dopingowały i motywowały drużynę Nauczycieli do zawziętych pojedynków.
Ufundowane zostały również nagrody specjalne:
- dla Najlepszego Strzelca /Kopacza/, którym został Janusz Chłód z drużyny Nauczycieli- otrzymał motykę!!!!
- dla Najlepszego Bramkarza /Łapacza/, którym został v-ce burmistrz Włodzimierz Tokarczyk z drużyny Samorządowców- otrzymał rękawice budowlane!!!!
- dla Najlepszego Obrońcy , którym został Robert Mikołajczyk z drużyny Rodziców- otrzymał świecący miecz!!!!!
- dla Najsympatyczniejszego Zawodnika, którym został Daniel Tomasiak z drużyny Uczniów- otrzymał koszulkę I love Muszyna.

Otwarcie boiska - foto


Sztafetowe biegi przełajowe


28 września w Nowym Sączu odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Z naszej szkoły w zawodach wzięły udział reprezentacje dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Zawodnicy mieli do pokonania 800m dziewczęta SP, 1000m chłopcy SP. Gimnazjaliści – 1000m dziewczęta i 1500m chłopcy. Rywalizacja była bardzo mocna bowiem do zawodów przystąpiło blisko 20 szkół w każdej kategorii. Nasi uczniowie pomimo ogromnych starań i wysiłku nie stanęli na podium. Prym pierwszeństwa w Szkołach Podstawowych wiedli wśród dziewcząt: Królowa Wyżna, a wśród chłopców Rytro. W kategorii gimnazjum w zawodach wojewódzkich wystąpią drużyny dziewcząt z Chełmca i drużyna chłopców z Łącka. Gratulujemy im serdecznie.

Biegi przełajowe - foto


Ognisko przy Królewskiej Studni29 września klasa 5a bawiła się przy Królewskiej Studni. Studnia ta znajduje się na granicy polsko - słowackiej i jest miejscem spotkania trzech króli. Jak historia mówi w roku 1471 król węgierski Maciej Korwin spotkał się tam z polskim królem Kazimierzem IV Jagiellońskim i jego synem Kazimierzem, który do dnia dzisiejszego jest patronem Polski.
Zorganizowaliśmy na tym cudownym miejscu ognisko z pieczeniem kiełbasy. Rywalizowaliśmy w konkursach i zawodach sportowych. Degustowaliśmy pyszne ciasteczka upieczone przez dzieci i ich rodziców.
Piękne, urokliwe miejsce, świetna zabawa z rewelacyjną grupą dzieci i rodziców - oto przepis na fajne popołudnie!!! Polecamy !!!!

Ognisko przy studni "Trzech Króli" - foto


Dzień Nauczyciela w naszej szkole"W naszej szkole jest fajnie,
magistrowie zwyczajni
nadzwyczajnie nas uczą swych lekcji.
Fajnie jest w naszej szkole już od wielu pokoleń,
Każdy pragnie od innych być lepszy."

13 października 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej. W spotkaniu brali udział nauczyciele i pracownicy administracji. Dyrektorzy szkół: Izabela Łabuś oraz Andrzej Gancarz złożyli wszystkim pracownikom życzenia z okazji ich święta. Przekazali również życzenia od Starosty Nowosądeckiego Marka Pławiaka, a także Burmistrza MiGU Muszyna Jana Golby. Uczniowie z koła teatralnego pod kierunkiem Barbary Kapłon zaprezentowali program artystyczny, w którym zabawnie i poważnie pokazali jak trudna, a zarazem ciekawa jest praca nauczyciela.
Życzenia wraz ze słodkim poczęstunkiem przygotowali także Rodzice.

Dzień nauczyciela 2016 - fotoWYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA – WRZESIEŃ 201613 września 2016 roku rozpoczęła się druga części naszej przygody z wymianą międzynarodową. Tego samego dnia bowiem zawitali do Muszyny nasi koledzy i koleżanki z Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie (Niemcy).
Serdecznie się z nimi przywitaliśmy, a później zabraliśmy ich do naszych domów, gdzie się zakwaterowali.
Następnego dnia pojechaliśmy z naszymi partnerami do Bardejova (Słowacja), gdzie czekała na nas grupa słowacko ze swoimi partnerami z Niemiec. Słowacy oprowadzili nas po swojej szkole, gdzie naszą uwagę przykuła klasa chemiczna. Była ona wyposażona w nowoczesne sprzęty do przeprowadzania przeróżnych doświadczeń.
Po obejrzeniu szkoły zwiedzaliśmy urokliwe miasto Bardejov. Wyszliśmy na wysoką wieże zabytkowej Bazyliki Świętego Idziego, z której mogliśmy podziwiać panoramę całego miasta. Następnie udaliśmy się na wycieczkę do zabytkowego kompleksu zamkowy z przełomu XI i XII wieku Spiski Hrad, który został wpisany wraz z okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najbardziej zainteresowała nas tam izba tortur, w której zobaczyliśmy przeróżne narzędzia wykorzystywane w ówczesnych czasach do tortur. Dużo emocji dostarczył nam Spływ Dunajcem, który trwał około półtorej godziny. Podczas spływu podziwialiśmy piękne krajobrazy, a flisak opowiadał nam ciekawostki o tamtejszych okolicach. Późnym popołudniem wróciliśmy do Muszyny. Wieczorem zabraliśmy naszych gości na bilarda i kręgle. Wszyscy świetnie się bawili.
W piątek zwiedzaliśmy Muszynę. Najpierw było spotkanie w szkole, a później udaliśmy my się do Dworku Starostów, gdzie obejrzeliśmy krótką prezentacje o naszym mieście. Po słodkim poczęstunku nasi partnerzy otrzymali drobne prezenty od Urzędu Miasta, którymi byli miło zaskoczeni. Po zwiedzeniu Muzeum Regionalnego ruszyliśmy spacerkiem na wzgórze Baszta, gdzie znajdują się ruiny zamku. Przy pięknej, słonecznej pogodzie podziwialiśmy panoramę Muszyny i okolic. Zarówno Ogrody Sensoryczne, Ogrody Miłości, jak i zabytkowa cerkiew w Powroźniku zrobiły duże wrażenie na naszych gościach. Niektórzy z nich mówili nawet, że powinniśmy się cieszyć, że mieszkamy w tak malowniczym miejscu.
Spacerując po deptaku w Krynicy, nasi partnerzy chętnie wstępowali do pijalni wód mineralnych, a także próbowali regionalnych przysmaków jakimi były m.in. oscypki czy lody własnego wyrobu.
Zorganizowane wieczorem ognisko, przy którym słychać było śmiech i gwar, świadczyło o tym , że dobrze się rozumiemy i coraz bardziej integrujemy.
W sobotę każdy sam organizował sobie czas. Niektórzy wybrali się do Zakopanego, inni na Jaworzynę Krynicką a jeszcze inni zdecydowali się na inne ekstremalne atrakcje np. na przejście Parku Linowego. W każdym razie wrażeń było mnóstwo i nikt się nie nudził.
Kolejnym punktem naszej wymiany było zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zarówno dla nas, jak i innych uczestników wymiany było czas zadumy i wyciszenia. Niektórym nawet pojawiły się łzy w oczach.. Wycieczka do Auschwitz-Birkenau wzbogaciła nas o wiedzę historyczną z zakresu II- wojny światowej i zmusiła do refleksji.
Tego samego dnia zakwaterowaliśmy się w małym, ale przytulnym hostelu. O tym, żeby wcześniej iść spać, nie było mowy, ponieważ emocje brały górę. Odwiedzaliśmy się w pokojach i długo rozmawialiśmy.
Nazajutrz wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy nasz cudowny Kraków. Zwiedzanie zaczęliśmy naturalnie od przepięknego Zamku Królewskiego na Wawelu, a skończyliśmy słuchając hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Pani przewodnik w szczegółach opowiedziała nam o wszystkich zabytkach i interesujących miejscach na trasie naszego zwiedzania. Była to dla nas ciekawa lekcji historii, kultury i sztuki.
Bardzo interesujący był również wieczorny spacer w Dzielnicy Kazimierz.
20 wrzesień był ostatnim dniem naszej wymiany i dlatego najsmutniejszym. Wiedząc, że wkrótce się rozstaniemy, staraliśmy się wykorzystać ten czas jak najlepiej, np. robiąc pamiątkowe zdjęcia. Około godziny 11.00 odprowadziliśmy naszych gości do autokaru. Pożegnanie nie było łatwe, ale nieuniknione. Uściskom nie było końca. Łezki same cisnęły się do oczu. Nikt z nas nie przypuszczał, że tak się polubimy.
Wymiana to wspaniałe przeżycie i super przygoda! To wspaniała lekcja języka obcego, historii, kultury i sztuki w małej pigułce.
Serdecznie zachęcamy wszystkich, do udziału w wymianie międzynarodowej, bo naprawdę warto!
Dziękujemy dyrekcji i nauczycielom za organizację wymiany i ich zaangażowanie!!!

Uczniowie biorący udział w wymianie :)

Wymiana międzynarodowa wrzesień 2016 - foto


Lekcje WF na kortach tenisowych


Rozpoczął się nowy rok szkolny 2016/17. Z radością młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie przywitała nowe lekcje wych. fiz., które odbywają się na kortach tenisowych. Uczniowie poznają tajniki gry w tenisa ziemnego, uczą się poruszania po kortach, techniki odbić i sędziowania, a przede wszystkim dbają o swoją sprawność fizyczną i zdrowie.

Lekcje WF na kortach tenisowych - foto


Rajd gimnazjalny 2016

16 września 2016r. odbył się tradycyjny Integracyjny Rajd Gimnazjalny. Wzięli w nim udział uczniowie klas I i II naszego gimnazjum. Wspólna wyprawa przy pięknej słonecznej pogodzie i ciekawe, wesołe zabawy pozwoliły na miłe spędzenie czasu. Uczniowie mieli możliwość lepiej się poznać, poprzez wspólne rozmowy, gry a także organizowane konkursy.

Rajd gimnazjalny 2016 - foto


Wrześniowa wycieczka 3c na Malnik


Tradycyjnie klasa 3c rozpoczęła rok szkolny wrześniową wycieczką pieszą na Malnik. Tym razem zrealizowaliśmy zadanie edukacyjno- wychowawcze z zakresu przyrody i edukacji społecznej. W gospodarstwie naszych dwóch koleżanek – Angeliki i Natalii Skwarczowskich poznawaliśmy pracę rolnika przy wykopkach oraz rośliny okopowe – ziemniaki. Pracowaliśmy tradycyjną metodą, czyli kopaliśmy ziemniaki motykami i zbieraliśmy je ręcznie do worków. Było przy tym dużo wysiłku, ale i radości - to prawie trzy w- fy na raz. Po pracy było pieczenie kiełbasy i ziemniaków- święto pieczonego ziemniaka. Dziękujemy za wspaniałą gościnę na Malniku. Wracaliśmy do szkoły zmęczeni, ale i pełni satysfakcji z udanych zbiorów i dobrze spędzonego czasu przy pięknej, jeszcze letniej pogodzie.

Wykopki 3c - fotoBieg Małopolski


9 września 2016r. z okazji Forum Ekonomicznego w Krynicy organizowany był Bieg Małopolski dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Naszą szkołę reprezentowało 60 uczniów. W sumie na deptaku w Krynicy w piątek biegało 1623 dzieci. Do finałów zakwalifikowali się Maja Keklak z klasy IIIa SP oraz Julia Stoińska z kl. IIc Gimnazjum i Marcin Lipnicki z kl. IIIa Gimnazjum, który w finale zajął 2 miejsce /na 296 startujących chłopaków/.
Ogromne gratulacje dla wszystkich startujących !!!!

Bieg Małopolski 2016 - fotoInauguracja roku szkolnego 2016/17


W czwartek 1 września 2016r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Spotkania w szkole poprzedziły Msze Św. Następnie w szkole odbyły się akademie inaugurujące nowy rok szkolny. Przybyłych uczniów, rodziców i nauczycieli powitał Pan Dyrektor mgr Andrzej Gancarz. W swoim wystąpieniu Pan Dyrektor przedstawił swoje refleksje związane z nowym rokiem szkolnym. Mówił o czekającej nas reformie oświaty, najważniejszych celach pracy szczególnie zwracając uwagę na działania na rzecz innych potrzebujących ludzi. Zachęcał do kontynuowania i rozwijania działalności wolontariatu. Mówił o dalszej współpracy z zaprzyjaźnionymi szkołami z Niemiec i Słowacji w ramach wymiany międzynarodowej oraz o nowych projektach europejskich. Poruszona została również kwestia działań inwestycyjnych w szkole. Nowe pomoce dydaktyczne, nowe meble a przede wszystkim wyremontowane i odnowione podczas wakacji wielofunkcyjne boiska szkolne będą sprzyjały lepszej pracy. Życząc wszystkim wielu sukcesów zachęcał do wytężonej pracy i wielu inicjatyw.
Następnie Pan Dyrektor przypomniał o 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy poświęcili swe życie dla ojczyzny w czasie działań wojennych a uczniowie złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową.
Na zakończenie zostali przedstawieni wychowawcy poszczególnych klas.
Po akademiach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych, by zapoznać się z organizacją pracy w bieżącym roku szkolnym.Wymiana polsko-niemiecko-słowacka - czerwiec 2016


Dnia 10 czerwca 2016 r. o godz. 08:30 rozpoczęła się nasza przygoda z wymianą. Siedemnastu uczniów z Gimnazjum w Muszynie pod opieką pani mgr Marzeny Lizoń i pani mgr Barbary Sukiennik ruszyło autokarem z przejścia granicznego w Leluchowie do Pragi.
W drodze do Pragi zapoznaliśmy się z uczniami ze Słowacji. Pierwsze lody zostały przełamane, a później było już tylko lepiej. Wszyscy byli w wyśmienitych nastrojach, co dało się wywnioskować słysząc rozmowy, śmiech i śpiew w autokarze.
Około godziny 18.00 dotarliśmy wreszcie do Pragi i zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Olympik Tristar”.
Następnego dnia po śniadaniu wypoczęci, w dobrym humorze i podekscytowani wyruszyliśmy metrem do centrum miasta. Mimo deszczu spacerowaliśmy po słynnym, średniowiecznym Moście Karola, później udaliśmy się w stronę Hradczan, gdzie zobaczyliśmy m.in. przepiękny Zamek Królewski oraz Katedrę św. Wita. Ogromne wrażenie zrobiły na nas sztuczna grota z naciekami skalnymi, piękne posągi oraz pawie w Ogrodach Wallensteina. Ostatnim etapem zwiedzania Pragi był Rynek Staromiejski, gdzie mogliśmy zobaczyć zabytkowy Ratusz wraz przepięknym zegarem Orloj. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się do naszego hotelu.
W niedzielę po śniadaniu wyjechaliśmy do Unny, gdzie dotarliśmy o godzinie 18.00. Po drodze zastanawialiśmy się jak to będzie u tych naszych partnerów i zadawaliśmy naszym opiekunom mnóstwo pytań. Dopadł nas stres, który jednak szybko minął, gdy zostaliśmy serdecznie przywitani przez naszych kolegów i koleżanki z Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie.
Nazajutrz braliśmy udział w lekcjach w zaprzyjaźnionej szkole partnerskiej. Później zostaliśmy oprowadzeni po szkole, a następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie Unny. Nawet deszczowa pogoda nie zepsuła na nastroju. W międzyczasie dzieliliśmy się wrażeniami z pierwszych godzin pobytu w goszczących nas rodzinach. Wszyscy byli zachwyceni gościnnością i otwartością swoich partnerów i ich rodzin.
Po południu odbył się mecz piłki siatkowej w naszej partnerskiej szkole. Rozgrywki piłki siatkowej wzbudziły niesamowite emocje na boisku i sprzyjały naszej integracji z uczniami ze Słowacji i z Niemiec.
Kolejnego dnia udaliśmy się wraz z naszymi partnerami do Kolonii, gdzie naszym oczom ukazała się przepiękna i gigantyczna Katedra Kolońska. Największa frajdę sprawiło nam wspięcie się na wieże katedry i podziwianie panoramy miasta. Most Hohenzollernów z mnóstwem kolorowych kłódek, to następna atrakcja, która wzbudziła emocje. Dziewczyny uśmiechały się i komentowały, że chciałby wrócić tutaj kiedyś i przypiąć taką kłódeczkę!
Z Kolonii udaliśmy się wszyscy pociągiem do Bonn, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Historii Niemiec. Ta niesamowita lekcja historii wprowadziła nas w sytuację polityczną i gospodarczą Niemiec po roku 1945.
Amsterdam (Holandia) to było kolejne miasto, które zwiedzaliśmy w ramach naszej wymiany.
15.06 z samego rana wyjechaliśmy autokarem właśnie do Amsterdamu. To miasto urzekło nas przepiękną architekturą, mnóstwem pięknych wąskich uliczek oraz malowniczymi mostami, które przeplatały liczne kanały. Musieliśmy tylko uważać na rowery, które pędziły jak szalone. Najpierw dotarliśmy na targ z kwiatami, a później do serca Amsterdamu, czyli na Plac Dam, gdzie naszym oczom ukazał się Pałac Królewski, Pomnik Pamięci Ofiar II Wojny Światowej, Hotel Krasnopolsky oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.
Podążając szybkim krokiem dotarliśmy najpierw do słynnego kościoła Westerkerk, a później do najstarszego kościoła w Amsterdamie Oude Kerk. Duże zainteresowanie wzbudziło Rijksmuseum (Muzeum Państwowe), gdzie mogliśmy się zapoznać z dziełami najsłynniejszego z Holendrów Rembrandta van Rijn. Były tam też kilka dzieł van Gogha i innych wybitnych malarzy.
W czwartek po kilku lekcjach udaliśmy się wraz z naszymi kolegami z Niemiec i Słowacji do Dortmundu, gdzie zwiedziliśmy Muzeum „Steinwache“ (byłe więzienie dla przeciwników władzy niemieckiej). Resztę wolnego czasu spędziliśmy z naszymi partnerami, z którymi zwiedzaliśmy Dortmund. Byliśmy też w na wspólnych zakupach i obiedzie.
Wieczorem oglądaliśmy wspólnie mecz Polska – Niemcy i świetnie się przy tym bawiliśmy.
Pochmurny i deszczowy piątek był niestety ostatnim dniem spędzonym w towarzystwie naszych partnerów z wymiany. Tego dnia udaliśmy się do Münster - najsłynniejszego miasteczka Westfalii W chwilach, gdy przebłyskiwało słońce udało się nam dotrzeć do Prinzipalmarkt (wąski plac w centrum miasta), który otoczony był przepięknymi kamienicami. Zaraz przy placu znajdował się XIV wieczny gotycki Ratusz i Kościół św. Lamberta. W Katedrze Świętego Pawła naszą uwagę przykuł szesnastowieczny zegarem astronomicznym. Popołudnie spędziliśmy w towarzystwie naszych partnerów zagranicznych. Czuliśmy jednak stres związany z nieuniknionym rozstaniem.
O godzinie 23.00 z wielkim smutkiem i ze łzami w oczach pożegnaliśmy się z rodzinami, u których mieszkaliśmy i naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły partnerskiej Ernst-Barlach-Gymnasium. Nie przypuszczaliśmy, że te parę dni tak nas do siebie zbliży. Pocieszająca była tylko myśl, że we wrześniu znów się zobaczymy.
Z ciężkim sercem wsiedliśmy do autokaru, którym jechaliśmy całą noc do Berlina.
Następnego dnia wczesnym rankiem byliśmy w końcu u celu. Niewyspani po nocnej podróży, ale rządni wrażeń ruszyliśmy szybkim marszem w kierunku Bramy Brandenburskiej, mijając Kolumnę Zwycięstwa.
O godz.08.00 weszliśmy do Reichstagu (Parlament Niemiec), gdzie przez szklaną kopułę na szczycie w wielkim skupieniu podziwialiśmy panoramę Berlina.
Idąc za ciosem podążyliśmy w kierunku Placu Aleksandra, mijając po drodze Katedrę Berlińską, Wieżę Telewizyjną oraz Czerwony Ratusz. Byliśmy już naprawdę zmęczeni, ale zachęceni przez opiekunów zebraliśmy siły i po długim marszu dotarliśmy do Placu Poczdamskiego, gdzie naszym oczom ukazała się niezwykła pod względem architektonicznym budowla Sony Center.
Ostatnim punktem wycieczki po Berlinie było dotarcie do Muzeum Muru Berlińskiego (Checkpoint Charlie).
Po zwiedzeniu Berlina byliśmy tak zmęczeni, że nie mogliśmy ustać na nogach, ale jednogłośnie stwierdziliśmy, że warto było. Dzięki naszemu uporowi i determinacji zobaczyliśmy mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków w Berlinie.
Po południu wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do Muszyny.
O godzinie 05:30 w niedzielę byliśmy na miejscu. Niestety nasza wymiana dobiegła końca. Jak to mówią: „Wszystko, co dobre, szybko się kończy”. Te niezapomniane chwile pozostaną nam jednak na zawsze w pamięci i sercu, no i oczywiście na zdjęciach.
Dzięki wymianie polsko - słowacko – niemieckiej zwiedziliśmy mnóstwo cudownych miast i miejsc, mieliśmy kontakt z żywym językiem, poznaliśmy lepiej kulturę i zwyczaje naszych sąsiadów oraz zawarliśmy nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Wymiana wzmocniła w nas motywację do nauki języka obcego, nauczyła nas samodyscypliny i współpracy w grupie.
Każdemu polecamy udział w wymianie!!!

Uczniowie Gimnazjum w Muszynie

Wymiana polsko-niemiecko-słowacka czerwiec 2016 - foto


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: Adam Bartusiak