Portal - Muszyna
Strona główna / Aktualności / archiwum2017/2018
Niedziela - 31 maja 2020 Anieli, Feliksa, Kamili     "Przyjaźń wypływa z wielu źródeł, z których największym jest szacunek". Daniel Defoe
Aktualności
Nauczyciele
Dla rodziców
Dziennik elektroniczny
Statut
Regulaminy
Plan lekcji
Przedszkole w Muszynie
Rada Rodziców
REKRUTACJA 2020/2021
Klasy integracyjne
UKS Góral
SKKT
Biblioteka
Świetlica
Współpraca zagraniczna
Zajęcia pozalekcyjne
Galeria archiwalna
Projekty europejskie
Projekt - Żyj z pasją
Cyfrowa Szkoła
Oferty pracy
Projekt MKZ
Wymagania
Pytania i opinie
polski
Archiwum 2017/2018

Zakończenie roku szkolnego 2017/18


W piątek 22 czerwca zakończył się rok szkolny 2017/18. Po wytężonej pracy przyszedł czas na wakacyjny wypoczynek. Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele w ostatnim dniu roku szkolnego uczestniczyli w uroczystych akademiach podsumowujących kończący się rok szkolny. W nostalgicznym nastroju żegnaliśmy uczniów klas trzecich Gimnazjum, oglądnęliśmy ciekawe i wesołe programy artystyczne, a Pan Dyrektor wręczył świadectwa i nagrody najlepszym oraz wyróżniającym się uczniom naszej szkoły. Najwyższe wyróżnienie dla ucznia kończącego szkołę – Medal „Primus Inter Pares” - w tym roku szkolnym otrzymała uczennica klasy IIIa Gimnazjum Anna Poręba - gratulujemy. Teraz czas na wypoczynek.
Wszystkim życzymy miłych i udanych wakacji!

Zakończenie roku szkolnego - foto

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA
O8.06.2018 – 17.06.2018

Kolejna wymiana partnerska z zaprzyjaźnionymi szkołami ze Słowacji (Gimnazjum im. Leonarda Stöckela w Bardejovie) i Niemiec (Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie) dobiegła końca. A oto relacje uczestników wymiany.
Pierwszego dnia wraz z grupą słowacką wyruszyliśmy do Pragi. Podróż upłynęła nam na wspólnych rozmowach i wzajemnej integracji. Wszyscy byliśmy podekscytowani podróżą zagraniczną i zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądał nasz pobyt w Niemczech i czy będziemy się dobrze rozumieć z naszymi partnerami z wymiany.
Około godziny 19.00 dojechaliśmy do Pragi, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w czterogwiazdkowym hotelu „Olympik Tristar”. Po krótkim odświeżeniu wyruszyliśmy metrem na podbój miasta nocą. Spacerowaliśmy po Starym Mieście i Moście Karola, które tętnią życiem o zmroku. Uroki Pragi mogliśmy również podziwiać z pokładu statku, podczas wieczornego rejsu po Wełtawie. 
Po wieczorze pełnym wrażeń wróciliśmy do hotelu, aby odpocząć przed kolejnym ekscytującym dniem.
Następny dzień rozpoczęliśmy od pysznego i pożywnego śniadania. A o godz. 9.00 byliśmy już gotowi na dalsze zwiedzanie magicznej Pragi. Najpierw ruszyliśmy do zabytkowego Zamku na Hradczanach, przy którym mogliśmy ujrzeć piękne ogrody oraz Katedrę św. Wita. Później zabytkowymi uliczkami przeszliśmy do Rynku Staromiejskiego, gdzie podziwialiśmy m.in. Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym „Orloj”. Potem dotarliśmy pod okazały pomnik 
św. Wacława, a następnie ruszyliśmy na wzgórze Wyszehrad. Atmosfera Pragi i jej zabytki zrobiły na nas takie wrażenie, że stwierdziliśmy, że na pewno kiedyś tutaj wrócimy. 
W niedzielę 10.06. po całodniowej podróży dotarliśmy do Unny, gdzie oczekiwali nasi niemieccy partnerzy wraz z ich rodzicami. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez naszych partnerów i ich rodziny. 
Poniedziałek zaczęliśmy od udziału w lekcjach w szkole partnerskiej Ernst-Barlach-Gymnasium. Towarzyszyli nam oczywiście nasi partnerzy. Następnie zwiedzaliśmy szkołę, która wywarła na nas duże wrażenie. Najbardziej spodobała się nam nowoczesna, dwupiętrowa biblioteka oraz duży, zielony dziedziniec szkolny, na którym uczniowie mogą spędzać swoje przerwy . 
Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy na zwiedzanie Unny. Poznaliśmy jej zakątki oraz historię. Następnie powróciliśmy do naszych rodzin na obiad i odpoczynek. O 15.15 rozpoczęliśmy grę terenową, dzięki której poznaliśmy wiele ciekawych zakamarków miasteczka. Wspólna gra sprzyjała integracji i zmobilizowała nas do porozumiewanie się w obcym języku. 
We wtorek wczesnym rankiem ruszyliśmy do Amsterdamu (Holandia). Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wielkiego napisu „ I amsterdam” , przy którym zrobiliśmy sobie mnóstwo wspaniałych zdjęć. Maszerując wąskimi, malowniczymi uliczkami dotarliśmy do pomnika Rembrandta a później na przepiękny pływający targ kwiatowy. Nie ominęliśmy również słynnego placu Dam. Mieliśmy także okazję zwiedzić słynne Rijksmuseum , gdzie zobaczyliśmy m.in. obrazy Rembrandta czy van Gogha. 
W kolejnym dniu wymiany udaliśmy się całą grupą do Kolonii, gdzie zwiedziliśmy Katedrę Kolońską, na której wysoką wieżę mogliśmy się wspiąć. Wspinaczka była bardzo wyczerpująca, ponieważ na wieżę prowadziło 509 krętych schodków. Nikt jednak się nie skarżył, ponieważ z wieży roztaczał się wspaniały widok na miasto i okolice. 
Po krótkim spacerze po mieście ruszyliśmy do Bonn, gdzie zwiedziliśmy muzeum „Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec”. Dzięki licznym, różnorodnym wystawą zapoznaliśmy się z historia polityczną, gospodarczą i społeczną Niemiec od 1945 roku do teraźniejszości. Eksponatami, które nas zaciekawiły były np. zabytkowe modele samochodów oraz kamień z księżyca. 
W czwartek znów braliśmy udział w lekcjach w szkole partnerskiej. Ze szkoły wyruszyliśmy do Dortmundu. Po krótkim spacerze ulicami Dortmundu udaliśmy się do Miejsca Pamięci „Steinwache” czyli więzienia policyjnego w latach 1933-1945. Historia tego miejsca oraz losy torturowanych i mordowanych tam ludzi wstrząsnęła nami i skłoniła do refleksji. 
Piętnasty czerwca był niestety ostatnim dniem spędzonym z naszymi kolegami z Ernst-Barlach-Gymnasium.
W tym dniu udaliśmy się do urokliwego miasteczka Münster, gdzie mogliśmy zobaczyć liczne, bogato zdobione kamienice mieszczańskie (Prinzipalmarkt), gotycki Ratusz ze sławną Salą Pokoju (Friedenssaal) czy też wzniesioną w XIII w. Katedrę św. Pawła. Popołudnie spędziliśmy z naszymi partnerami niemieckimi, a wieczorem udaliśmy się na pożegnalnego grilla, który zorganizowała dla nas szkoła partnerska. Było bardzo wesoło i gwarno. Zrobiliśmy wspólne zdjęcia, zjedliśmy pyszne smakołyki, a o 23.00 pożegnaliśmy naszych partnerów. Naturalnie nie obyło się bez łez i uścisków. 
Po nocy spędzonej w autokarze wczesnym rankiem zawitaliśmy do Berlina. Naszym oczom ukazała się monumentalna Brama Brandenburska, a zaraz obok niej dostrzegliśmy gmach Parlamentu Niemieckiego (Bundestag). O wydarzeniach historycznych przypomniał nam widok pozostałości Muru Berlińskiego, przejście graniczne Checkpoint Charlie oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Bardzo podobał się nam plac Alexandra z wielkim zegarem oraz z wieżą telewizyjną. Stolica Niemiec zachwyciła nas ogromem zabytków, muzeów i ciekawych miejsc. Pomimo zmęczenia cieszyliśmy się, że udało się nam tak dużo zwiedzić w tak krótkim czasie. Berlin był ostatnim miastem, które zobaczyliśmy w ramach wymiany. Tego samego dnia wyruszyliśmy w drogę powrotną do Muszyny.
Wszyscy będziemy bardzo miło wspominać tę wymianę, ponieważ to dzięki niej poznaliśmy wielu interesujących ludzi, zobaczyliśmy mnóstwo pięknych miejsc, a co najważniejsze podnieśliśmy nasze umiejętności językowe. Wymiana zmotywowała nas do nauki języków obcych, wzbogaciła nas o nowe doświadczenia i nauczyła odpowiedzialności za siebie i za grupę. Wszystkim polecamy udział w wymianie młodzieży 
Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom za zorganizowanie i przeprowadzenie wymiany!

Uczniowie biorący udział w wymianie 

Wymiana czerwiec 2018 - foto


 TA MUSZYŃSKA NUTA… 4 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbyła się po raz kolejny Biesiada Muszyńsko- Lubotińska. Przybyli na tę uroczystość goście z zaprzyjaźnionej słowackiej szkoły. Zaprezentowali piosenki i tańce regionu pogranicza. W trakcie spotkania nasi uczniowie przedstawili „Legendę o studni na muszyńskim zamku” wraz z tańcem studnic. Odbył się także konkurs na wykonanie piosenki biesiadnej. Zwyciężyła klas 5a, która zaśpiewała „Czerwone jagody”. Nie zabrakło tańców ludowych. Na zakończenie spotkania uczennice klasy 5b zaprezentowały się w tańcu nowoczesnym. W trakcie biesiady mogliśmy smakować regionalne potrawy.

Biesiada 2018 - fotoDzień Dziecka w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Muszynie


4 czerwca cała nasza szkoła – od klasy czwartej do klasy trzeciej gimnazjum powędrowała na Złockie do Rumcajsówki Pana Dobrzańskiego, który użyczył swojego pięknego terenu dla naszych milusińskich. 
Zorganizowano rywalizację międzyklasową na wesoło. Były więc tory przeszkód z układaniem piramid, były rekordy grupowe w skokach przez linę, były rzuty do celu, były wyścigi w workach, konkurs odbić rękami i nogami i była też niespodzianka- starcie drużyn w paintballu!! Niesamowitą frajdę sprawił pan Arkadiusz Cycoń, który udostępnił sprzęt i czuwał nad przebiegiem zawodów. 
Ale to nie koniec niespodzianek. Na wszystkich czekał grill i pieczenie kiełbasy, był również bigos. Były również słodkości i napoje dla wszystkich dzieci, które wręczyła pani dyrektor Janina Dziedzina i pani mgr Iwona Wachna - kierownik referatu spraw obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.
Wspaniała pogoda, wspaniała rywalizacja, którą w szkole podstawowej wygrała klasa 5a, a w klasach gimnazjalnych klasa 7a i wspaniale spędzony czas na łonie natury. Mamy nadzieję, że uśmiechy na buziach dzieciaków były największym podziękowaniem wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia imprezy. 

Dzień Dziecka 2018 - foto
 Międzynarodowy Festiwal Sportu - Jasło 2018


W dniach 1-3 czerwiec w Jaśle odbył się już po raz 19-ty Międzynarodowy Festiwal Sportu - Jasło 2018. 
Rywalizacja młodzieży z różnych stron Europy odbywała się w czterech dyscyplinach sportowych: piłki siatkowej dziewcząt i chłopców, piłki nożnej chłopców, judo i karate. 
W XIX już Międzynarodowym Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt wzięło udział 16 zespołów. Był również i nasz zespół – UKS Góral Muszyna, który wystąpił w składzie: Julia Stoińska, Daria Prusak, Gabriela Mikusz, Ewelina Pelaczyk, Kinga Gościńska, Gabriela Hopej, Aleksandra Pierzchała, Gabriela Cisoń, Joanna Bieryt, Elżbieta Podgórni, Anna Hojniak.
Po przepięknych meczach pełnych ogromnej woli walki, determinacji nasze dziewczyny zdobyły bardzo wysokie 3 miejsce!!! Wyprzedziły je tylko zespół z Pragi /Czechy/- 1 miejsce i Stropkova /Słowacja/- 2 miejsce. Ale za nami były Gorlice /Polska/, Presom /Słowacja/, Sanok /Polska/, Jasło /Polska/, Baia Mare /Rumunia/, Grodno /Białoruś/, Zaleszany /Polska/, Schweriner /Niemcy/, Dębowiec /Polska/, Sambor /Ukraina/, Blay Volej /Rumunia/, Rosenlund /Dania/, Vlora /Albania/. 
Wyróżnienie otrzymały Julia Stoińska i Gabriela Mikusz, ale ogromne gratulacje należą się całemu zespołowi!!!!

Międzynarodowy Festiwal Sportu - Jasło 2018 - fotoDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCHW dniu 30 maja 2018r. w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Już po raz drugi uczniowie Gimnazjum i klas siódmych Szkoły Podstawowej mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat krajów anglo- i niemieckojęzycznych oraz sprawdzić swoje umiejętności językowe poprzez udział w różnego rodzaju konkursach i zabawach. 
W ramach Dnia Języków Obcych uczniowie klas gimnazjalnych pod opieką pani Marzeny Marmuszewskiej i pani Barbary Sukiennik przygotowali przedstawienie w języku niemieckim pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, a uczniowie klasy 7b pod opieką pani Marzeny Lizoń wystawili bajkę w języku angielskim pt. „Czerwony Kapturek”. Wspaniała gra aktorsko uczniów, bajkowa sceneria i stroje zachwyciły publiczność, która nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami. 
Nowym elementem dnia językowego był teleturniej „1 z 10”, w którym przedstawiciele klas rywalizowali ze sobą odpowiadając ustnie na pytania dotyczące krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Niepokonany w tej rywalizacji okazał się uczeń kl. III b Piotr Jarecki. 
W konkursie „Gra 5 sekund” pan Marek Keklak sprawdzał kompetencje językowe uczestników z zakresu języka angielskiego. Najlepsze wyniki osiągnęły: Wiktoria Skwarczowska, Ania Miczulska, Justyna Król oraz Aleksandra Mirek. 
Swoimi zdolnościami artystycznymi i kreatywnością uczniowie mogli pochwalić się wykonując dowolną pracę plastyczną, która miała przedstawiać wylosowany kraj niemiecko- lub anglojęzyczny. Prace oceniane były zarówno przez uczniów, którzy oddawali swoje głosy, jak i przez komisję konkursową. Nagrodzona została makieta przedstawiająca Szwajcarię, którą wykonały Wiktoria i Dominika Matiaszek oraz plakat Niemiec, który wykonały: Aleksandra Hopej, Joanna Pogwizd i Sara Ruchała. 
Podczas oceniania prac plastycznych wyznaczeni przedstawiciele klas udali się wraz z panią Joanną Winczurą, aby w formie pisemnej sprawdzić swoje wiadomości dotyczące krajów anglo- i niemieckojęzycznych - konkurs „test wiedzy”. Niesamowitą wiedzą wykazali się w tym konkursie uczniowie z kl. 7a Jakub Pyrć i Jakub Gardoń. Dobra robota chłopcy! :)
Podczas Dnia Języków Obcych do naszej szkoły zawitały również takie znane osoby, jak np. Albert Einstein, Donald Trump z małżonką czy James Bond. Mowa tu oczywiście o sobowtórach, w których znakomicie wcielili się nasi uczniowie. 
Ostatnim punktem programu był konkurs piosenki, w którym uczestnicy zaprezentowali utwory anglojęzyczne. W tej konkurencji najlepsza okazała się być klasa II c. 
Po konkursie piosenki jury zsumowało punkty ze wszystkich konkurencji dla każdej klasy i wyłoniło zwycięzców. Oto klasy, które stanęły na podium:
I miejsce – kl. II c
II miejsce – kl. III b
III miejsce – kl. III c

Nagrody pieniężne ufundowane przez Radę Rodziców Gimnazjum i Szkoły Podstawowej przedstawicielom klas wręczył pan Dyrektor Andrzej Gancarz.
Uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach zostały również przyznane nagrody indywidualne, ufundowane przez sponsorów. 
Wszystkim klasom i osobom nagrodzonym gratulujemy!!! :)
Dziękujemy Dyrekcji za możliwość zorganizowania Dnia Języków Obcych w naszej szkole, nauczycielom języków obcych za przygotowanie tej imprezy, wychowawcom za motywowanie swoich klas do udziału w konkursach, wspaniałemu jury oraz uczniom za udział w konkursach i wspaniałą zabawę. :)

Dzień języków obcych 2018 - foto


Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Plażowej Dziewcząt


Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego
Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Plażowej Dziewcząt

23 maja 2018 r. na boisku do siatkówki plażowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu odbył się Powiatowy Turniej w piłce siatkowej plażowej.
Do zawodów zgłosiło się 7 zespołów z rywalizacji międzygminnej
• Szkoła Podstawowa nr 2 w Starym Sączu
• Szkoła podstawowa w Brzeznej
• Szkoła Podstawowa w Barcicach
• Szkoła Podstawowa w Lipnicy Wielkiej
• Szkoła Podstawowa w Chełmcu
• Gimnazjum w Stróżach
• Szkoła Podstawowa w Gołkowicach
• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Muszynie
Drużyny grały do dwóch wygranych setów (do 15 pkt.) systemem brazylijskim do dwóch przegranych.
Gimnazjum w Muszynie reprezentowały: Gabriela Mikusz, Daria Prusak, Aleksandra Pierzchała
Kolejność końcowa w turnieju dziewcząt:

1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Starym Sączu
2. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Muszynie
3. Szkoła Podstawowa w Lipnicy Wielka
4. Szkoła Podstawowa w Gołkowicach
5 – 6. Szkoła Podstawowa w Chełmcu
Szkoła Podstawowa w Brzeznej
7. Gimnazjum w Stróżach

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Plażowej Dziewcząt - foto Z MITOLOGIĄ NA TY18 maja 2018 roku dzięki uczniom klas piątych przenieśliśmy się do starożytnej Grecji. Mogliśmy posłuchać, co mają nam do powiedzenia bogowie Olimpu. Dowiedzieliśmy się, jak starożytni ludzie tłumaczyli sobie różne zjawiska i wyjaśniali, skąd na ziemi wzięły się nieszczęścia czy różne choroby. Nie zabrakło także boskiej ambrozji, którą przygotowali współcześni kucharze. Uczniowie obu klas przedstawili inscenizacje na motywach wybranych mitów. I tym razem obie klasy świetnie się spisały. 

Turniej mitologiczny 2018 - foto
 ROK DLA NIEPODLEGŁEJ


24.04.2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie inaugurujące cykl imprez poświęconych obchodom 100-lecia niepodległości Polski. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum im. Straży Granicznej II RP pod opieką nauczycieli przygotowali uroczysty wieczór poezji i muzyki patriotycznej. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, rodzice i uczniowie. Pan dyrektor Andrzej Gancarz powitał wszystkich zebranych. Następnie przy akompaniamencie utworów Chopina, uczniowie recytowali wiersze polskich poetów. Mogliśmy posłuchać pięknych piosenek o ojczyźnie i koncertów instrumentalnych w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Występom młodzieży towarzyszył podniosły nastrój.

ROK DLA NIEPODLEGŁEJ - foto
Gminny Konkurs Przyrodniczy

Dnia 24.04.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI edycji Gminnego Konkursu Przyrodniczego „SMOGczysko” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Żegiestowie.
Uczniowie wykazali się wiedzą na temat zagrożeń związanych z emisją pyłów i szkodliwych gazów, poszerzyli wiadomości na temat ochrony środowiska najbliższej okolicy oraz rozwinęli chęci działania na rzecz ochrony środowiska. 
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas 6 w składzie: Julia Koban, Julia Kurzawska i Maria Popek; opiekunem uczniów była Katarzyna Ćmiel. 
Zdobyliśmy II miejsce wśród szkół gminnych. 
GRATULUJEMY!!!„W szkole, w domu i w niedzielę książka jest mym przyjacielem”Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole odbyły się konkursy literacko- plastyczne. Uczniowie klas czwartych i piątych przygotowywali plakaty, a klasy szóste wykonywały ulotki promujące czytelnictwo. Podsumowaniem naszych działań była parada postaci literackich. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych przebierali się za bohaterów swoich ulubionych książek. Klasy czwarte przygotowały kostiumy postaci baśniowych, uczniowie klas piątych zaprezentowali się jako bogowie Olimpu, a uczniowie klas szóstych wcielili się w bohaterów powieści fantastycznych. Po rozstrzygnięciu konkursu i wręczeniu nagród ufundowanych przez bibliotekarza i Radę Rodziców, barwny korowód przeszedł wokół rynku, wzbudzając zainteresowanie wśród przechodniów. 

Korowód bohaterów literackich 2018 - foto
SUKCES BUTTERFLY CREW W ROSJI!!!!
7 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły: Natalia Zielińska (kl.4b), Bartosz Peregrym (kl.5a) oraz Szymon Hopej (kl.2c Gimnazjum) wraz z trenerem grupy Butterfly Crew Pawłem Janikiem, reprezentowali Polskę podczas Mistrzostw Świata w tańcu breakdance "Battle of Styles" we Włodzimierzu, w Rosji. Natalia (Bgirl Natala), Bartek (Bboy Barti) oraz Paweł Janik (Bboy Jano) zakwalifikowali się aż do etapu półfinałów (TOP 8), natomiast Szymon (Bboy Sznurek) do TOP 20. Jest to ogromny sukces grupy Butterfly Crew. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

SUKCES BUTTERFLY CREW W ROSJI - fotoNiecodzienny turniej piłki siatkowej6 kwietnia w Nowym Sączu odbył się niecodzienny turniej piłki siatkowej. W turnieju o Puchar Dyrektora Liceum im.Konopnickiej startowały drużyny złożone z trzech dziewcząt i trzech chłopców. Do zawodów zgłosiło się sześć drużyn: z gimnazjum w Lipnicy Wielkiej, Kamionki Wielkiej, z Muszyny i trzy z Nowego Sącza: gimnazjum nr 1, 2, 3. Każda drużyna rozegrała pięć meczów. Po ciężkich bojach, częstych zwrotach akcji i twardej grze do ostatniego meczu i ostatniej piłki nasza drużyna zdobyła pierwsze miejsce!!!! Oprócz dyplomu, drużyna w składzie: Julia Stoinska - kapitan, Daria Prusak, Aleksandra Pierzchała, Arkadiusz Rams, Jakub Prusak, Jakub Stróżyk, Łukasz Homa wygrali puchar i piłkę do siatkówki!! Oprócz tego uznanie dla najlepszej zawodniczki z drużyny otrzymała Aleksandra Pierzchała a MVP turnieju zdobyła Daria Prusak. Gratulujemy wszystkim naszym graczom za zwycięstwo, walkę i sportową postawę, a pani Agnieszce za świetną organizację turnieju.

Niecodzienny turniej piłki siatkowej - foto


ŚWIĘTA WIELKANOCNE NA POGRANICZU22 marca uczniowie klasy 6a Szkoły Podstawowej nr 1 w Muszynie wyjechały na Słowację do Lubotina, aby spotkać się z rówieśnikami słowackimi. Na akademii w Domu Kultury dzieci polskie i słowackie zapoznały się z tradycją Świąt Wielkanocnych obu państw. Uczestniczyliśmy również w warsztatach plastycznych, na których wspólnie z dziećmi słowackimi wykonywaliśmy ozdoby świąteczne. 
Ciekawa forma warsztatowa bardzo urozmaica spotkania grup polsko-słowackich, na których dzieci nie tylko uczą się nowych technik plastycznych, ale przede wszystkim mają możliwość kontaktowania się z uczniami słowackimi, poznają inne tradycje i zwyczaje i aktywnie spędzają czas.

ŚWIĘTA WIELKANOCNE NA POGRANICZU - fotoDZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA 2018Pomimo tego, że Dzień Św. Patryka patrona Irlandii wypadał w tym roku w sobotę 17 marca, nie mogliśmy nie zorganizować tego święta w inny dzień. Tegoroczna impreza odbyła się w pierwszy dzień wiosny czyli 21 marca. Wzięli w niej udział uczniowie klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej. Wszyscy obowiązkowo ubrani na zielono, ozdobieni koniczynkami i flagami Irlandii namalowanymi na buziach. Czwartoklasiści przygotowali najważniejsze symbole Irlandii: mapę, flagę, herb, koniczynę, kapelusz i tęczę, a prezentując swoje dzieła wyjaśniali ich znaczenie. Były piosenki, legendy, ciekawostki i wiersze (niektóre autorstwa uczniów). W czasie trwania imprezy odbył się konkurs na najpiękniejszy wizerunek Leprechauna, skrzata zamieszkującego irlandzkie lasy. Nagrody i dyplomy otrzymali:
I miejsce –Milena Skrobacka
II miejsce – Anna Wiśniowska
III miejsce – Wiktoria Mosoń 
Zostały również wyróżnione 3 najbardziej zielone stroje, a ich właściciele otrzymali dyplomy i upominki. Na koniec zostali nagrodzeni zwycięzcy Szkolnego Konkursu „ Mistrz Literowania klas czwartych”
I miejsce- Szymon Garncarczyk
II miejsce – Katarzyna Mikołajczyk
III miejsce – Milena Skrobacka
Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i składamy irlandzkie życzenia: mgr Agnieszka Skrobacka i mgr Marzena Lizoń.
May your troubles be less
and your blessings be more
and nothing but happiness
come through the door.

Dzień św. Patryka 2018 - fotoJulia Stoińska Mistrzynią Powiatu w narciarstwie alpejskim!!!1 marca 2018 r. w Centrum Narciarskim MASTER-SKI w Tyliczu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w Narciarstwie Alpejskim dziewcząt i chłopców szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych 
W zawodach wystartowało 205 uczestników w kategorii dziewcząt i chłopców. Każdy typ szkoły mogło reprezentować maksymalnie po 10 dziewcząt i po 10 chłopców.
Zespół Szkolno Przedszkolny w Muszynie reprezentowali :
1. Długosz Piotr
2. Długosz Adam
3. Wojak Antoni
4. Wojak Jan
5. Wachna Julia
6. Roszuk Kacper
7. Julia Stoińska – I miejsce
8. Dominika Gierszewska
9. Jarecki Piotr
10. Romańczyk Szymon
11. Prusak Jakub
Opiekun Sebastian Skrobacki
Julia Stoińska i Piotr Jarecki wywalczyli kwalifikacje na zawody wojewódzkie w Kluszkowcach

Serdecznie gratulujemy!!!!

Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w Narciarstwie Alpejskim - foto


Poznajemy historię naszego regionuŁemkowie to dawni mieszkańcy naszej ziemi, którzy zostali wysiedleni z okolicznych wsi w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. Kim byli? Skąd i kiedy przybyli? Jaki był ich język i kultura? Dlaczego ludność rusińską i wołoską Polacy zaczęli nazywać Łemkami. Na te i wiele innych pytań dali odpowiedź uczniowie klasy 7a naszej szkoły. W ramach zajęć kreatywnych poznali min. historię tej grupy etnicznej a następnie wspólnie z Panią Iwoną Bach-Buliszak napisali scenariusz. 
9 lutego zaprezentowali ten program dla społeczności szkolnej. W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie tej klasy. Oprócz historii Łemków, pokazaliśmy ich słynne postacie, świątynie a także zdjęcia pokazujące ich stroje i chaty. Społeczność szkolna dowiedziała się też, o powodach wysiedlenia tej ludności i ich współczesnych losach. 
Program uświetniły piosenki łemkowskie wykonane przez: Marysię Wróbel, Gabrielę Polańską, Małgorzatę Barnę, Klaudię Wnęk i Oliwię Maślankę. Była to dobra lekcja historii lokalnej.

Lekcja historii - foto
Święto Szkoły 2018


Gdy zapłonął nagle świat,
Bezdrożami szli przez śpiący las.
Równym rytmem młodych serc
Niespokojne dni, odmierzał czas…”

Dzisiaj świętowaliśmy trzydziestą rocznicę nadania Szkole Podstawowej imienia Kurierów Sądeckich oraz piątą rocznicę nadania naszemu Gimnazjum imienia Straży Granicznej II RP. Z tej okazji odbył się uroczysty apel. Uczniowie przedstawili montaż słowno- muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną. Przypomnieli sylwetki naszych patronów. Kurierzy Sądeccy i żołnierze Straży Granicznej ginęli i odnosili rany w potyczkach wojennych, trafiali do niewol,i składali ofiarę życia w sowieckich dolach śmierci. Delegacje Samorządów Uczniowskich złożyły kwiaty pod tablicami pamiątkowymi, oddając hołd poległym i pomordowanym bohaterom. Na zakończenie uroczystości głos zabrał pan dyrektor Andrzej Gancarz. W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił rolę tych, którzy oddali swoje życie za to, żebyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej ojczyźnie.

Święto Szkoły 2018 - fotoTURNIEJ NOWOROCZNY W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT27 stycznia 2018 roku na salach gimnastycznych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie spotkały się dziewczęta z siedmiu klubów siatkarskich Małopolski i Podkarpacia. Gościliśmy Sanoczankę Sanok, MOSIR Jasło, UKS Dębowiec, Salos Kraków, Poprad Stary Sącz, Dwójkę Krynica i Góral Muszyna. Po wyczerpujących, wielogodzinnych bojach końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco: 1 miejsce- Poprad Stary Sącz 2 miejsce- Góral Muszyna 3 miejsce- Sanoczanka Sanok 4 miejsce- Salos Kraków 5 miejsce- UKS Dębowiec 6 miejsce- MOSiR Jasło 7 miejsce- Dwójka Krynica Najlepszą zawodniczką turnieju została Joanna Pierzga z Popradu Stary Sącz. Najlepszą zawodniczką naszego zespołu Góral Muszyna została Julia Stoińska.

TURNIEJ NOWOROCZNY W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT - fotoOd przedszkola do seniora MUSZYNA wypowiada walkę przeciwko „SMOGOWI”Zespół Szkolno-Przedszkolny w Muszynie włącza się w realizację programu pn. „Od przedszkola do seniora MUSZYNA wypowiada walkę przeciwko „SMOGOWI”, który koordynowany jest przez Stowarzyszenie na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego „EKO POPRAD”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej, w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
Kluczowym założeniem projektu jest:
a) przeprowadzenie aktywnej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat stanu powietrza i czynników wpływających na ten stan, oddziaływania powietrza na stan zdrowia mieszkańców,
b) przekazanie informacji na temat obowiązujących przepisów, promowanie takich rozwiązań i działań, które mają na celu poprawę stanu powietrza, a także realizowanych przez gminę programów i dotacji w obszarze jakości powietrza.

Zgodnie z programem kampania skierowana jest do wszystkich grup społecznych począwszy od dzieci przedszkolnych (5-6 lat) i dzieci szkolnych z klas I-III z terenu miasta i gminy w myśl zasady „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci..", a skończywszy na seniorach i mieszkańcach gminy Muszyna. Planuje się, że projekt obejmie zasięgiem ok. 650 dzieci, 60 -u seniorów, a informacja o projekcie dotrze do 4.000 gospodarstw domowych w gminie.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Muszynie warsztaty ekologiczno-edukacyjne zostaną przeprowadzone w okresie od 1 do 8 lutego 2018r. W warsztatach udział weźmie 185 dzieci, w tym 103 z klas I-III oraz 82 dzieci z przedszkola. W trakcie warsztatów dzieci znajdą odpowiedzi na pytania: Co to jest SMOG, skąd się bierze, jaki ma pływ na ludzi i środowisko, jak można z nim walczyć?, co należy robić, aby dbać o powietrze ze wskazaniem jakie praktyki są nieprawidłowe (np. palenie w piecach odpadami itp.) i jak chronić własne zdrowie.
Więcej informacji na temat realizowanego programu znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna tj. www.muszyna.pl

S-COOL KARNET - 3 godziny za 15 zł dla uczniów ZSP w Muszynie na Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla


Informuję, że również w tym roku podpisałem porozumienie z firmą RESORT T12 (właścicielem wyciągów narciarskich na Stacji Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla). Na podstawie tego porozumienia wszyscy uczniowie naszej szkoły (SP i Gim) przez cały sezon narciarski 2017/2018 będą mogli korzystać ze zniżkowego karnetu narciarskiego. Karnet będzie można zakupić w kasach Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla /Szczawnik lub Wierchomla/ w cenie 15 zł za 3 godziny jazdy na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Karnetu nie można odstępować lub sprzedawać innym osobom pod rygorem zerwania porozumienia.
Zachęcam do skorzystania z promocji i życzę miłej zabawy na stokach :)
Dyrektor ZSP w Muszynie - Andrzej Gancarz


Finał Charytatywnego Jarmarku Bożonarodzeniowego


Charytatywny Jarmark Bożonarodzeniowy już za nami. Mamy 57 682,73 zł.!!! dla chorych dzieci z gminy Muszyna. Bardzo się cieszymy, że nasza szkoła po raz kolejny była jego gospodarzem i współorganizatorem i że zdaliśmy egzamin w udzielaniu pomocy potrzebującym. Bardzo serdecznie i gorąco dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób się w te akcję zaangażowali. Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom. Dziękujemy wszystkim pracownikom szkoły, którzy w tym dniu pracowali charytatywnie.

Dyrektor ZSP w Muszynie - Andrzej Gancarz
Przewodniczący Rady Rodziców SP - Jacek Kurzawski
Przewodniczący Rady Rodziców Gim. - Jerzy Majka

Finał Charytatywnego Jarmarku Bożonarodzeniowego - foto


Gminny Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie


Dnia 19 grudnia 2017r. w naszej szkole odbył się coroczny Gminny Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie, którego organizatorem od lat jest nasza anglistka mgr Agnieszka Skrobacka. Wzięli w nim udział uczniowie 4 szkół przygotowywani przez swoich nauczycieli języka angielskiego:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kurierów Sądeckich w Muszynie 
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Muszynie
- Szkoła Podstawowa w Żegiestowie
- Szkoła Podstawowa z Powroźnika
Uczniowie wykazali się znajomością kultury, geografii i wiedzy ogólnej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej rozwiązując test i rozpoznając zdjęcia znanych obiektów
i postaci. A oto wyniki:
I miejsce- Jakub Pyrć – SP 1 Muszyna
II miejsce – Kamila Buliszak – SP1 Muszyna
III miejsce – Zofia Sporek – SP 2 Muszyna
Wszystkim uczestnikom konkursu szczerze gratulujemy! 


Szkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy dla klas piątych


7 grudnia 2017r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy dla klas piątych zorganizowany przez nauczycielki Katarzynę Ćmiel i Annę Zielińską. Uczniowie klasy 5a i 5b rywalizowali ze sobą w czteroosobowych drużynach stosując nabytą wiedzę z zakresu przyrody i matematyki do rozwiązywania zadań praktycznych. Zwycięska drużyna w składzie: Elżbieta Podgórni, Gabriela Skwarczowska, Cyprian Prusak i Jakub Tokarczyk otrzymała wartościowe nagrody ufundowane przez dyrektora szkoły


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE


14 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na pierwszej lekcji wszyscy uczniowie zgromadzili się w hali sportowej. Po wprowadzeniu sztandarów, odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrał pan dyrektor Andrzej Gancarz. Mówił o współczesnym wymiarze patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, okazywaniu szacunku innym narodom. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali program artystyczny, w którym zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE - fotoPromyk radości na gwiazdkę
Kochani!
Po raz kolejny Muszyna jednoczy siły aby pomóc potrzebującym. Tym razem nasze myśli kierujemy w stronę dwanaściorga dzieci z terenu MiGU Muszyna, które są bardzo chore. Niektóre z nich nawet nie poruszają się samodzielnie, są przykute do swoich łóżek. W wielu przypadkach dzieci potrzebują specjalistycznej opieki lekarskiej i bardzo intensywnej rehabilitacji a to jest bardzo kosztowne jak wiecie…
Nie możemy sprawić aby dzieci zupełnie wyzdrowiały ale możemy pomóc choć w niewielkim stopniu, ulżyć w cierpieniu… możemy pokazać że nie jesteśmy obojętni i że jednoczymy się z dziećmi i ich rodzinami. Podarujmy im promyk radości na gwiazdkę.Stypendia sportowe!!!
7 listopada 2017r. odwiedził naszą szkołę przedstawiciel Fundacji Sądeckiej pan Przemysław Bawełkiewicz, który w imieniu organizatorów VIII PKO Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego Krynica 2017 wręczył stypendia sportowe dla zwycięzców zawodów Aktywna Małopolska. 
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Muszynie w składzie: Amelia Multarzyńska kl.6a, Jakub Tokarczyk kl.5b, Cyprian Prusak kl.5b, Aleksander Hojniak kl.4c pokonała 8 września reprezentacje innych szkół powiatu nowosądeckiego w biegu sztafetowym, w rzutach do celu, pompkach, kręceniu hulajhopem, skokach na skakance i przeciąganiu liny. 
Ponadto Jakub Tokarczyk wygrał jeszcze Bieg Małopolski na dystansie 600m pokonując ponad 200 rywali i otrzymał dodatkową nagrodę.
Wręczeniu nagród towarzyszył dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie mgr Andrzej Gancarz.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.


Szybka pomoc dla Polonii w Gminie Jakuszyńskiej na Ukrainie
W dniu 8.11.2017r. wspólnie z nauczycielkami Panią Anną Zasadni i Panią Barbarą Sukiennik oraz grupą wolontariuszy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie przekazaliśmy dary dla rodzin polskich na Ukrainie. Zbiórka darów w naszej szkole odbyła się we współpracy z Fundacją "Bratnia Dusza".
Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w akcję pomocy - Dyrektor ZSP w Muszynie Andrzej Gancarz

Pomoc dla Gminy Jakuszyńskiej na Ukrainie


Uroczystość ślubowania uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kurierów Sądeckich w Muszynie
W piątek 27 października 2017 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Na uroczystość przybyła dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice, uczniowie klas 0 – 3 oraz zaproszeni goście. Pan Dyrektor mgr Andrzej Gancarz witając pierwszoklasistów przybliżył im pojęcia ślubowania i pasowania oraz przedstawił zadania jakie stoją przed nimi w szkole. 
Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali piękny program artystyczny recytując wiersze i śpiewając piosenki. Najważniejszą częścią uroczystości było złożenie przez uczniów klas pierwszych uroczystego ślubowania. Po tej ważnej deklaracji odbyło się pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kurierów Sądeckich. Tradycyjnie dokonali tego aktu Pan i Pani Dyrektor kładąc na ramieniu każdego ucznia wielką kredkę.

fot. Tomasz SrokaUroczystości pogrzebowe śp. Mjr Stefana Małeckiego27.10.2017r. odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Mjr Stefana Małeckiego z honorowym udziałem Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. S. Sosabowskiego z Krakowa.
W uroczystościach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kurierów Sądeckich i Gimnazjum im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Muszynie.

fot. Jarosław Heilman
Zmarł Mjr Stefan MAŁECKIZ przykrością inforomujemy, że dnia 24.10.2017r. w wieku 102 lat zmarł Mjr Stefan Małecki - kawaler Orderu Virtuti Militari, przyjaciel naszej szkoły.
Mjr Stefan MAŁECKI urodził się 02.08.1915 r. w Dubinie, powiat Rawicz w Wielkopolsce. Szkołę średnią (Seminarium Nauczycielskie) ukończył w 1935 r. w Rawiczu. W czasie kampanii wrześniowej, wraz ze swoim pułkiem przegrupowywał się przez Bory Tucholskie na południe, poprzez Bydgoszcz, Toruń, Aleksandrów Kujawski do Warszawy. 02.09.1939 r., podczas jednej z wielu potyczek z Niemcami, w okolicy Polskich Łęk zniszczył 2 czołgi niemieckie. Za ten bohaterski czyn, gen. Juliusz Rómmel odznaczył go Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. (V klasy). Po ogłoszeniu kapitulacji Warszawy dostał się do niewoli. W okresie od 29 września do początku października 1939 r. przebywał w obozie przejściowym w rejonie Pruszkowa, następnie został przeniesiony do Braunschweigu, potem do Woldenbergu, następnie do Murnau w Bawarii. Wolność odzyskał w kwietniu 1945r., w wyniku wyzwolenia obozu jenieckiego w Murnau przez żołnierzy 3 Armii Amerykańskiej. W lipcu 1945r. otrzymał przydział do 3 Dywizji Piechoty 2 Korpusu we Włoszech. Po demobilizacji, w 1946 r. udał się do Anglii gdzie przebywał w obozie przystosowania do życia cywilnego. W 1947 r. podjął decyzje o powrocie do kraju. Wrócił do rodzinnego Dubina.

Rodzinie Zmarłego składamy serdeczne wyrazy współczucia- 
Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice ZSP w Muszynie.

Zdjęcia zostały wykonane w dniu 12.11.2012r. podczas uroczystej Akademii z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości połączonej z uroczystością przekazania sztandaru przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pod opiekę Gimnazjum im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Muszynie.

Mjr Stefan MAŁECKI - alchiwalne zdjęcia


Zawody rowerowe17 października 2017r. na Zapopradziu w Muszynie odbyły się polsko-słowackie Zawody Rowerowe. W zawodach uczestniczyło 15 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie i ich rodzice oraz 15 uczniów Zakladnej Szkoły w L’ubotinie wraz z rodzicami. 
Zawodnicy rywalizowali w sztafecie na rowerach, w jeździe na rowerach z wypełnionymi wodą szklankami, w jeździe parami slalomem, w jeździe grupami połączonymi linami, slalomie na rowerach z niesionymi na deseczkach szklankami, itp. Zabawy było co nie miara. Raz rodzice kibicowali swoim dzieciom, innym razem dzieci dopingowały rodziców, by w końcu rywalizować pomiędzy drużynami polskimi i słowackimi. Dużo sportowej rywalizacji, dużo zabawy i uśmiechu towarzyszyło spotkaniu dzieci i rodziców z dwóch zaprzyjaźnionych szkół przygranicznych. 
Końcowym akcentem było wspólne biesiadowanie w restauracji Zapopradzie, gdzie odbyło się podsumowanie zawodów i rozdanie upominków.

Zawody rowerowe - foto WYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA 26.09.2017 – 02.10.2017 Koniec września i początek października był czasem, który spędziliśmy z naszymi partnerami z Niemiec i Słowacji, w ramach wymiany polsko-niemiecko-słowackiej. 
26. września wieczorem powitaliśmy naszych kolegów i koleżanki ze szkoły partnerskiej Ernst- Barlach- Gymnasium w Unnie, z którymi udaliśmy się do naszych domów. Wspólne rozmowy trwały aż do późnej nocy. 
Drugiego i trzeciego dnia udaliśmy się całą grupą na Słowację, gdzie zwiedzaliśmy m.in. szkołę partnerską w Bardejowie i miasto Bardejów. Duże wrażenie zrobił na nas średniowieczny Zamek Spiski. Bardzo podobał się nam spływ flisacki. Płynąc na drewnianych tratwach mogliśmy podziwiać malownicze krajobrazy Słowacji.
W kolejnym dniu wymiany zwiedzaliśmy Muszynę m. in. ogrody sensoryczne i ruiny zamku, jak również cerkiew w Powroźniku. Udało nam się również pospacerować po deptaku w Krynicy. 
Najfajniejszym dniem był dzień w rodzinach. Tutaj każdy z nas mógł wraz z partnerem zadecydować, jak chce spędzić swój wolny czas. Niektórzy organizowali wycieczki, ktoś inny był na kręglach. Aż do późnego wieczora przebywaliśmy z naszymi partnerami i nikt się bynajmniej nie nudził. Wspólnie spędzony czas bardzo nas do siebie zbliżył. 
Naszą wiedzę na temat II wojny światowej, Holocaustu i okupacji hitlerowskiej pogłębiła wizyta byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Dzięki wizycie w tym Miejscu Pamięci mogliśmy oddać hołd zamordowanym w tym obozie. 
Ostatnim etapem naszej wymiany było zwiedzanie Krakowa. W piękny, słoneczny dzień spacerowaliśmy magicznymi uliczkami tego miasta, poznając jego historię i zabytki. Zobaczyliśmy m.in. Wawel, Kościół Mariacki, Dzielnicę Kazimierz. Nie było chyba osoby, która nie zrobiła sobie zdjęcia ze smokiem wawelskim :). 
Najsmutniejszym dniem wymiany był dzień pożegnania z naszymi partnerami. Uściskom i łzom nie było końca.
Kolejna wymiana partnerska zaowocowała nowymi przyjaźniami i wspomnieniami, które na długo pozostaną w naszej pamięci i sercu. Czas wspólnie spędzony z naszymi kolegami i koleżankami z Niemiec i Słowacji wzbogacił nas o nowe doświadczenia, wiedzę historyczna, kulturową i językową. 
Jeżeli ktoś z was się zastanawia, czy jechać na wymianę, to my podpowiadamy, że TAK :)! 

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA - fotoMADZIA NA STARCIE29.09.2017 r. odbył się XXI Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Muszyna. Impreza została przeprowadzona na stadionie piłkarskim. Sekretarz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej pani Katarzyna Rymarczyk-Wajda w imieniu pana Burmistrza oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie mgr Andrzej Gancarz dokonali uroczystego otwarcia imprezy oraz wręczali najlepszym zawodnikom puchary, medale, dyplomy i nagrody. Organizatorem imprezy był UKS Góral przy Gimnazjum w Muszynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Muszynie oraz Urząd MiGU Muszyna.
W Biegu wystartowało 390 dzieci - z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Muszynie, Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Andrzejówce, w Miliku, w Żegiestowie, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego i Przedszkola w Powroźniku, Szkoły Podstawowej w Złockiem, z Przedszkola Niepublicznego „Pszczółka Maja”, Przedszkola „Gucio” oraz z Przedszkola ZSP w Muszynie.
Zawody rozegrane zostały w siedmiu kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne – 44 dzieci, dzieci z zerówki- 61 startujących, dzieci z klas pierwszych-65 osób, klasy drugie- 49 osób, klasy trzecie- 48 startujących, dziewczęta z klas IV-VI- 64 zawodniczek i chłopcy z klas IV-VI- 59 zawodników. 
Bieg w zależności od grupy wiekowej miał różną długość - od 150m dla najmłodszych - do 1000m dla najstarszych. Biegi były bardzo pasjonujące w każdej grupie wiekowej. Ileż wysiłku, determinacji i żądzy zwycięstwa wkładały dzieci w swoje biegi – to mogą poświadczyć wszyscy, którzy byli świadkami tego święta sportu, a trzeba przyznać że rodziców było bardzo dużo, a i wychowawcy przeżywali ogromnie starty swoich podopiecznych. Dziękujemy im za to. W pamięci utkwią nam wyścigi tych najmłodszych- w przydługich koszulkach, przewracających się na murawie i wstających aby dalej biec. 
Wszyscy z zachwytu oniemieli gdy na starcie zobaczyli Madzię Michalik, która w roku ubiegłym uległa poważnemu wypadkowi, a teraz pokazała wszystkim swoją silną wolę i determinację i chęć współzawodnictwa z innymi rówieśnikami. Ukończyła bieg i otrzymała wyróżnienie fair play i ogromne oklaski od publiczności zebranej na widowni. 
Wyniki w poszczególnych grupach wiekowych przedstawiają się następująco:
Grupa przedszkolna 4-5 lat /44 startujących/
1 miejsce- Mateusz Broniszewski /ZSP Muszyna/
2 miejsce- Arkadiusz Płowiec /ZSP Muszyna/
3 miejsce- Dawid Gomulak /Pszczółka Maja Muszyna/
4 miejsce- Tomasz Weberman /Pszczółka Maja Muszyna/
5 miejsce- Eliza Tokarczyk /Andrzejówka/
6 miejsce- Alan Kopacz /Andrzejówka/

Grupa „0”- sześciolatki /61 startujących/
1 miejsce- Maciej Kuraś /Andrzejówka/
2 miejsce- Szymon Śliwiński /Powroźnik/
3 miejsce- Jakub Jamrozowicz /Powroźnik/
4 miejsce- Adrian Kantor /ZSP Muszyna/
5 miejsce- Magdalena Zielińska /Andrzejówka/
6 miejsce- Tomasz Barszcz / ZSP Muszyna/
Klasa I –siedmiolatki / 65 startujących/
1 miejsce- Adam Hojniak /ZSP Muszyna/
2 miejsce- Mikołaj Kałucki /ZSP Złockie/
3 miejsce- Sebastian Sroka /ZSP Muszyna/
4 miejsce- Jakub Kriwak /Andrzejówka/
5 miejsce- Oliwier Guzik /ZSP Muszyna/
6 miejsce- Alicja Stróżyk /ZSP Muszyna/
Klasa II-ośmiolatki /49 startujących/
1 miejsce- Kacper Bołoz /Żegiestów/
2 miejsce- Krystian Czyżycki / ZSP Muszyna/
3 miejsce- Magdalena Cieśla /ZSP Złockie/
4 miejsce- Dawid Pajor /ZSP Złockie/
5 miejsce- Kacper Cycoń /ZSP Muszyna/
6 miejsce- Magdalena Polańska /ZSP Powroźnik/
Klasa III-dziewięciolatki / 48 startujących /
1 miejsce- Przemysław Śmigowski /Milik/
2 miejsce- Bartosz Sroka /ZSP Powroźnik/
3 miejsce- Oskar Bołoz / Żegiestów/ 
4 miejsce- Michał Myjak /ZSP Powroźnik/
5 miejsce- Adam Augustyński /ZSP Złockie/
6 miejsce- Przemysław Jamrozowicz /ZSP Powroźnik/
Dziewczęta - Klasa IV-VI /64 startujących/
1 miejsce- Julia Myjak /ZSP Złockie/
2 miejsce- Wiktoria Pustułka /ZSP Powroźnik/
3 miejsce- Joanna Bieryt /ZSP Złockie/
4 miejsce- Wiktoria Szwarc / ZSP Złockie/
5 miejsce- Julia Hojniak /ZSP Muszyna/
6 miejsce- Paulina Franczyk /ZSP Muszyna/
Chłopcy - Klasa IV-VI /59 startujących/
1 miejsce- Jakub Tokarczyk /ZSP Muszyna/
2 miejsce- Marcel Stróżyk /ZSP Muszyna/
3 miejsce- Jakub Czajka /ZSP Muszyna/
4 miejsce- Piotr Dziedzina /ZSP Złockie/
5 miejsce- Karol Długosz /ZSP Złockie/
6 miejsce- Mikołaj Majewski /ZSP Powroźnik/


XXI Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Muszyna - fotoBiwak polsko-słowacki na Kralovej Studni27 września dwudziestu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie i dwudziestu uczniów Zakladnej Szkoly w L’ubotinie uczestniczyło w rajdzie pieszym na Kralovą Studnię. Rajd odbył się w ramach mikroprojektu „Poznajemy atrakcje kulturowe i przyrodnicze pogranicza” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Interreg Polska- Słowacja 2014-2020.
Przy pięknej pogodzie uczestnicy rajdu mogli spacerować szlakiem Muszyna- Wojkowa- Lenartov i podziwiać przepiękne jesienne panoramy Beskidu Sądeckiego i Cergova. Rajd uatrakcyjniała rywalizacja drużyn polskich i słowackich . Uczniowie musieli udzielić pierwszej pomocy rannemu koledze ze złamaną nogą i przetransportować go , musieli wykazać się odwagą i wyjść na wieżę po skarb, poradzić sobie z rozbijaniem i składaniem namiotów, z oznakowaniem swojego obozu totemami, musieli poradzić sobie z określaniem kierunków na mapie a także sprawnie rzucać do celu. Dużo uśmiechów, zabawy i przyjacielskiej atmosfery towarzyszyło wspólnemu biwakowaniu.
Nie możemy się już doczekać na następną wspólną imprezę- w październiku będzie to Biatlon w L’ubotinie. Do zobaczenia!!!


Biwak polsko-słowacki na Kralovej Studni - fotoVIII Festiwal Biegowy Krynica 20178 września 40 uczniów naszej szkoły - 20 szkoły podstawowej i 20 gimnazjum stanęło na starcie 600m Biegu Forum w Krynicy. Rywalizowało 1116 uczniów ze szkół małopolskich w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Po eliminacjach najlepszych 25 biegaczy startowało w finałach. Do finałów zakwalifikowali się wśród:
dziewcząt gimnazjum: Daria Prusak i Emilia Janusz, chłopców gimnazjum: Arkadiusz Rams, dziewcząt szkoły podstawowej: Aleksandra Buliszak, chłopców szkoły podstawowej: Jakub Tokarczyk. Najlepszym biegaczem wśród chłopców szkół podstawowych został Jakub Tokarczyk, który w finale pokonał swoich rywali i z czasem 1,55 minuty stanął na najwyższym podium.

Nasi uczniowie brali również udział w rywalizacji AKTYWNA MAŁOPOLSKA. Czterech uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej rywalizowało w kręceniu hulaj hopem, skakaniu na skakance, rzutach do celu, pompkach, przeciąganiu liny, sztafecie 4x200m. 
Drużyna Gimnazjum w składzie: Gabriela Mikusz, Emilia Janusz, Jakub Prusak i Franciszek Glapś zajęli II miejsce tracąc 4 punkty do gimnazjum w Szymbarku.
Drużyna Szkoły Podstawowej w składzie: Amelia Multarzyńska, Cyprian Prusak, Jakub Tokarczyk i Aleksander Hojniak wygrali rywalizację wśród szkół podstawowych. Zawodnicy pokonali jednym punktem szkołę w Kadczy i Grybowie. W nagrodę otrzymają stypendia sportowe. Gratulujemy wszystkim zawodnikom sportowej rywalizacji !!!!!

VIII Festiwal Biegowy Krynica 2017 - fotoInauguracja roku szkolnego 2017/18W poniedziałek 4 września 2017r. rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/2018. Społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Muszynie rozpoczęła go od Mszy Św. Następnie w szkole odbyły się akademie inaugurujące nowy rok szkolny. Pierwszym punktem uroczystości był refleksyjny słowno - muzyczny program artystyczny związany z 78 rocznicą wybuchu II wojny światowej, przygotowany przez uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Anny Zasadni i pani Iwony Buliszak.
Następnie przybyłych uczniów, rodziców i nauczycieli powitał Pan Dyrektor mgr Andrzej Gancarz. Życząc owocnej pracy przedstawił nowe projekty, które będą się realizowane w szkole, zmiany organizacyjne i nowe wyzwania.
Na zakończenie zostali przedstawieni wychowawcy poszczególnych klas.
Po akademiach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych, by zapoznać się z organizacją pracy w bieżącym roku szkolnym.

Inauguracja roku szkolnego 2017/18 - foto


78. Rocznica wybuchu II wojny światowej1 września, w piątek obchodzona była w całym kraju 78 rocznica wybuchu II wojny światowej. Młodzież naszego Gimnazjum otrzymała zadanie przygotowania tej uroczystości dla społeczności lokalnej. Był więc to bardzo pracowity ostatni tydzień wakacji dla grupy młodzieży i autorek wydarzenia pani Iwony Bach- Buliszak i pani Anny Zasadni. Zaproszeni zostali ostatni żyjący kombatanci: pan Stefan Małecki, pan Wojciech Hadała i pan Józef Winczura. Niestety stan zdrowia nie pozwolił im na przybycie. 
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 uroczystą mszą w kościele pod wezwanie św. Józefa. Uczestniczyły w nim władze MiGU Muszyna z panem burmistrzem Janem Golbą oraz przewodniczącym Rady Miasta Jerzym Majką, przedstawiciele młodzieży, dyrekcji lokalnych szkół, przedstawiciele instytucji i zakładów pracy oraz mieszkańcy. 
Po mszy świętej zgromadzeni udali się procesją na cmentarz pod Pomnik Ofiar II wojny Światowej. Wartę przy pomniku pełnili żołnierze Podkarpackiego Oddziału Straży Granicznej. W krótkiej części artystycznej przybliżone zostały również pierwsze miesiące II wojny światowej na naszym terenie; walki patronów naszej szkoły- Straży Granicznej II RP. Apel poległych odczytany został przez chorąży Kingę Musz. Następnie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Zamordowanych i Poległych w czasie II wojny mieszkańców Muszyny i okolic. Uroczystość zakończyła krótka modlitwa księdza proboszcza Pawła Stabacha. 
Prowadzącymi uroczystość pod pomnikiem była Wiktoria Faron i Michał Wachna. Wiersze i pieśni wykonały: Anna Poręba, Nika Murzyn, Maria Wróbel i Anna Miczulska.

78. Rocznica wybuchu II wojny światowej - foto
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: Adam Bartusiak